Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seznamte se: Mátonoha, Koňohlav, Flundry a Čerchmanti dle Váchala

  13:42aktualizováno  13:42
Po dvaceti letech vydalo nakladatelství Paseka, které má v Česku téměř monopol na dílo Josefa Váchala, jedno z jeho nejkouzelnějších děl, "encyklopedii" Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel.

Josef Váchal: Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel (ilustrace) | foto: Paseka

váchal

Dílo, které je svéráznou Váchalovou ironickou odpovědí na Brehmův život zvířat, vydal spisovatel, výtvarník a tiskař Josef Váchal v roce 1924 v sedmnácti exemplářích. Podkladem reprintu je exemplář číslo tři, který původně patřil Josefu Portmanovi, Váchalovu litomyšlskému příteli a podporovateli, jehož dům "Portmoneum" Váchal vyzdobil originálními nástěnnými malbami, které jsou zde dodnes k vidění. Ty byly ostatně dokončeny téhož roku, kdy byla vydána Ďáblova zahrádka. A totéž vročení nese i Váchalovo nejslavnější knižní dílo Krvavý román, ve kterém Portman jako jedna z literárních postav také vystupuje.

Celá Ďáblova zahrádka, bohatě ilustrovaná černobílými i barevnými dřevořezy, je prodchnuta typickou váchalovskou ironií, zálibou v pokleslosti i jazykové a tematické hře. "Památce přítele, psa Voříška, který neohroženě po třinácte let se svým pánem mezi samými strašidly chodil a nic se mu nestalo, až na konec lidskými bestiemi sežrán byl, posvěcuje autor tuto knihu," stojí hned v úvodu ve věnování knihy.

Fotogalerie

Samotnou knihu rozdělil autor do několika oddílů. Základem jsou samotná "slovníková hesla" strašidel, rozdělená do skupin: Přirozeného původu strašidla, Strašidla působící z lidské materie a Ďábelská strašidla. Do těch jsou přiřazena kromě vcelku známých strašidel z pohádek i mnohá další, běžnému "neodborníkovi" dosud neznámá. Zdání vědeckosti dokládá nejen záhlaví každého hesla s několika názvy toho kterého strašidla včetně latinského, ale například i seznam pramenné a doporučené literatury.

Jak však sám autor uvádí: "Mnozí, přečtouce na začátku této knihy postavený seznam odborné literatury strašidelné, z mystifikace mne obviní, shledajíce, že mnohé knihy tam uvedené neexistují: těm pochybovačům však znovu dokazuji, že mnohé z těch knih (třebas dnes o podobných ani názvech zájemníci také literatury neslyšeli) jedenkráte v naší bibliothéce universitní se objeví."

Josef Váchal: Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel (ukázka)
Josef Váchal: Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel (ukázka)

Ukázky z Ďáblovy zahrádky Josefa Váchala (po rozkliknutí se otevře celá stránka).

Ačkoli jde o dílo vskutku "strašidelné" a seznamující s hrůznými zjevy, s nimiž se můžeme podle Váchala setkávat prakticky na každém kroku, naštěstí není třeba se četby nebo jen prohlížení knihy obávat. Její tvůrce totiž, jak sám přiznává v doslovu, jejich hrůznost záměrně poněkud oslabil.

Josef Váchal: Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel (ilustrace)

"... kdybych všechnu šerednost a úděsnost strašidel v své knize byl zvedl, alespoň tak, jak staří mistrové činili na svých obrazech a rytinách, při tom všelikém popisu těch příšer a počtu velikém knih, o daemonech a spectrech pojednávajících, mnozí z čtenářů by zemřeli nebo na duchu se pomítnuli."

"Proto jsem tedy raději zmírnil ohavnost zjevů těch potvor při jejich zobrazování barvami příjemnými," dodává Váchal a ohyzdnost strašidel oproti lidem nakonec relativizuje. "Konečně: vždyť mnohá bestie lidská horší tisíckráte pekelného hovada jest, že maně ubohost a nesmyslnosti socialismu, hlásajícího bratrství ke každému z lidí, uznati na takovém příkladu musíme."

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz