Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Připravte se, po Vltavě popluje obří králík

  3:48aktualizováno  3:48
Velké utajení. A trocha zmatku. Tak by se dal popsat 3. ročník uměleckého festivalu Tina B., který začne 25. září v 19 hodin v prostorách Dukelských hrdinů 28. Festival potrvá tři týdny, bude se odehrávat na několika místech. Zúčastnit se ho má na sto umělců z Evropy, Spojených států, ale i Japonska a Koreje.

z performance italského dua Coniglio viola v Benátkách | foto: Tina B.

Hlavní atrakcí, kterou organizátoři zatím úzkostlivě tají, má být velký pochod fialových králíků centrem Prahy. "Nemohu k tomu ještě nic přesného říct," opakuje manažerka Radka Wallace.

Nikdo to nechce přímo potvrdit, ale právě chystaný pochod fialových králíků budí skryté vášně. Magistrát má tuto akci zaštítit. "Jednáme s Městskou částí Praha 1 a těšíme se na to, že naši akci podpoří," doplňuje Wallace.

Počet králíků se má pohybovat mezi 100 až 250 figuranty s maskami na hlavách. Nafukovací králík o velikosti pěti metrů také samostatně popluje Prahou. Lze očekávat, že v Praze vytvoří dvojice italských umělců Coniglio viola (italsky Fialový králík) podobně diverzní performanci jako letos při zahájení bienále v Benátkách. Jejich zuřivý králík plující na říčním plavidle z děla ostřeloval Benátky.

Provokace a alternativa
Hlavním centrem festivalu Tina B. je opuštěný dům v ulici Dukelských hrdinů 28, kde kurátor Marek Tomin uspořádá výstavu nových médií. Festival zahájí 25. září performance Adama Vačkáře, který na přechodu křižovatky ulic Heřmanovy a Dukelských hrdinů bude s megafonem usměrňovat kolemjdoucí a v zájmu bezpečnosti jim říkat, jak mají přecházet ulici.

Festivalu se zúčastní i kontroverzní umělecké skupiny Guma Guar a Podebal. V Galerii kritiků budou vystavovat zmenšeniny několika billboardů, které již dříve vzbudily rozruch. Patří k nim například billboard s Václavem Havlem, označený jako "krvežíznivý humanista". Kontroverzi vyvolal i billboard "Siemens se omlouvá za násilí, které spáchal nacismus".

Guma Guar také plánuje zatím utajenou performanci v okolí Veletržního paláce. Očekává se, že půjde o další tvrdý útok na Milana Knížáka. Ten na uměleckou skupinu nedávno podal trestní oznámení.

V galerii Vernon před rokem Guma Guar uspořádala mystifikační výstavu, jež měla být kritikou Knížákova působení na domácí umělecké scéně. K tomuto účelu se skupina přejmenovala na Skupinu Milan Knížák.

Kontroverzní umělci zatím na trestní oznámení reagovali další provokací. Svůj Projekt Milan Knížák přihlásili do letošního druhého ročníku soutěže pro mladé výtvarníky pořádané Národní galerií.

Festival současného umění Tina B. se objeví také v Italském institutu či Laterně Magice. V ČKD bude vizuální inscenace nazvaná Rekonstrukce 1968: ČKD, galerie Vernon a Vernon Projekt ukážou nejnovější práce Jiřího Petrboka a Dariny Alster.

Mnoho pouličních, zatím přísně utajených performancí i umístění centra festivalu hned naproti Veletržnímu paláci, kde má Národní galerie sbírku moderního umění, napovídá, že festival současného umění se ponese v revolučním duchu. Proto se obecně předpokládá, že tento festival chce být alternativou oficiálního pojetí umění.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz