Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Připravte se, po Vltavě popluje obří králík

  3:48aktualizováno  3:48
Velké utajení. A trocha zmatku. Tak by se dal popsat 3. ročník uměleckého festivalu Tina B., který začne 25. září v 19 hodin v prostorách Dukelských hrdinů 28. Festival potrvá tři týdny, bude se odehrávat na několika místech. Zúčastnit se ho má na sto umělců z Evropy, Spojených států, ale i Japonska a Koreje.

z performance italského dua Coniglio viola v Benátkách | foto: Tina B.

Hlavní atrakcí, kterou organizátoři zatím úzkostlivě tají, má být velký pochod fialových králíků centrem Prahy. "Nemohu k tomu ještě nic přesného říct," opakuje manažerka Radka Wallace.

Nikdo to nechce přímo potvrdit, ale právě chystaný pochod fialových králíků budí skryté vášně. Magistrát má tuto akci zaštítit. "Jednáme s Městskou částí Praha 1 a těšíme se na to, že naši akci podpoří," doplňuje Wallace.

Počet králíků se má pohybovat mezi 100 až 250 figuranty s maskami na hlavách. Nafukovací králík o velikosti pěti metrů také samostatně popluje Prahou. Lze očekávat, že v Praze vytvoří dvojice italských umělců Coniglio viola (italsky Fialový králík) podobně diverzní performanci jako letos při zahájení bienále v Benátkách. Jejich zuřivý králík plující na říčním plavidle z děla ostřeloval Benátky.

Provokace a alternativa
Hlavním centrem festivalu Tina B. je opuštěný dům v ulici Dukelských hrdinů 28, kde kurátor Marek Tomin uspořádá výstavu nových médií. Festival zahájí 25. září performance Adama Vačkáře, který na přechodu křižovatky ulic Heřmanovy a Dukelských hrdinů bude s megafonem usměrňovat kolemjdoucí a v zájmu bezpečnosti jim říkat, jak mají přecházet ulici.

Festivalu se zúčastní i kontroverzní umělecké skupiny Guma Guar a Podebal. V Galerii kritiků budou vystavovat zmenšeniny několika billboardů, které již dříve vzbudily rozruch. Patří k nim například billboard s Václavem Havlem, označený jako "krvežíznivý humanista". Kontroverzi vyvolal i billboard "Siemens se omlouvá za násilí, které spáchal nacismus".

Guma Guar také plánuje zatím utajenou performanci v okolí Veletržního paláce. Očekává se, že půjde o další tvrdý útok na Milana Knížáka. Ten na uměleckou skupinu nedávno podal trestní oznámení.

V galerii Vernon před rokem Guma Guar uspořádala mystifikační výstavu, jež měla být kritikou Knížákova působení na domácí umělecké scéně. K tomuto účelu se skupina přejmenovala na Skupinu Milan Knížák.

Kontroverzní umělci zatím na trestní oznámení reagovali další provokací. Svůj Projekt Milan Knížák přihlásili do letošního druhého ročníku soutěže pro mladé výtvarníky pořádané Národní galerií.

Festival současného umění Tina B. se objeví také v Italském institutu či Laterně Magice. V ČKD bude vizuální inscenace nazvaná Rekonstrukce 1968: ČKD, galerie Vernon a Vernon Projekt ukážou nejnovější práce Jiřího Petrboka a Dariny Alster.

Mnoho pouličních, zatím přísně utajených performancí i umístění centra festivalu hned naproti Veletržnímu paláci, kde má Národní galerie sbírku moderního umění, napovídá, že festival současného umění se ponese v revolučním duchu. Proto se obecně předpokládá, že tento festival chce být alternativou oficiálního pojetí umění.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Najdete na iDNES.cz