Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Připomeňte si nejznámější krádeže obrazů, Picassovo jméno jim kraluje

  15:47aktualizováno  15:47
Za dosud největší krádež obrazů v historii se považuje zcizení 11 pláten slavných mistrů a vázy z bostonského Muzea Isabelly Gardnerové v březnu 1990. Škoda se odhaduje na 300 milionů dolarů (nyní 6,3 miliardy korun). Připomeňte si nejznámější krádeže.

Picassův Portrét Suzanne Blochové zmizel z muzea v Sao Paulu v únoru 2006. Nalezen byl o necelé dva roky později. | foto: Reuters

V dubnu 1991 bylo z Muzea Vincenta van Gogha v Amsterdamu ukradeno pět obrazů van Gogha za 500 milionů dolarů (10,5 miliardy korun), policie ale obrazy objevila nedlouho po loupeži v automobilu u muzea.

Čtvrteční krádež pěti děl velkých mistrů z Muzea moderního umění města Paříže je nakonec nepřekoná. ale tyto loupeže asi překoná (více ZDE). Celková hodnota ukradených obrazů, která byla nejprve odhadnuta na 500 milionů eur (12,5 miliardy korun; asi 618 milionů dolarů), se snížila. Aktuální číslo je 100 milionů eur.

Krádeže děl v Česku

Při údajně největší loupeži uměleckých děl v dějinách ČR či Československa byly v květnu 1991 ze sbírky Národní galerie ve Šternberském paláci odcizeny čtyři obrazy od Pabla Picassa - Absint a Karta, Mandolína a sklenice pernodu, Stůl s pohárem a Přístav Tadaques. Tři obrazy byly nalezeny v červnu 1991, čtvrtý byl vystopován v Bavorsku a do galerie byl předán v listopadu 1991.

Leonardo da Vinci: Mona Lisa1. srpna 1911 - Z pařížského Louvru ukradl italský dělník Vincenzo Peruggia obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinci. Po 27 měsících byl nalezen v Itálii, do Paříže se obraz vrátil v lednu 1914.

23. srpna 1961 - Z britské Národní galerie zmizel Goyův obraz vévody Wellingtona, který jen několik týdnů předtím získala v aukci britská vláda. Zlodějem byl bývalý řidič autobusu, který požadoval za vrácení díla stejnou částku, za jakou bylo vydraženo. Peníze chtěl věnovat na charitu, později ale i bez obdržených peněz obraz vrátil.

16. října 1969 - V Palermu se lupiči zmocnili obrazu italského barokního malíře Caravaggia s motivem narození Krista. Cena plátna z roku 1609 je odhadována na 20 milionů dolarů.

18. března 1990 - Při krádeži obrazů z bostonského Muzea Isabelly Gardnerové bylo zcizeno 11 pláten (mezi nimi i obrazy Rembrandta, Edgara Degase, Johannese Vermeera a Édouarda Maneta) a jedna váza v ceně asi 300 milionů dolarů.

14. dubna 1991 - Z Muzea Vincenta van Gogha v Amsterdamu bylo ukradeno pět obrazů van Gogha včetně známých Jedlíků brambor. Cena obrazů byla asi 500 milionů dolarů. Policie obrazy objevila nedlouho po loupeži v opuštěném automobilu u muzea.

Vincent van Gogh .- Jedlíci brambor

22. prosince 2000 - Dva obrazy Renoira (Mladá Pařížanka a Rozhovor) a slavný Autoportrét Rembrandta byly uloupeny ze švédského Národního muzea ve Stockholmu. Jeden Renoirův obraz nalezen v květnu 2001, druhý v březnu 2005 v Los Angeles, Rembrandtův Autoportrét objeven v září 2005 v Kodani.

7. prosince 2002 - Z Muzea Vincenta van Gogha v Amsterdamu byly ukradeny obrazy van Gogha Pohled na moře u Scheveningenu a Farníci opouštějí kostel v Nuenenu v ceně 30 milionů dolarů.

27. srpna 2003 - Dva muži přestrojení za turisty ukradli na skotském zámku Drumlanrig dílo Leonarda da Vinciho Madona s vřetenem. Hodnota obrazu, jenž byl nalezen v říjnu 2007, je asi 80 milionů dolarů.

Edvard Munch: Křik22. srpna 2004 - Z Munchova muzea v Oslu uloupili za bílého dne maskovaní lupiči slavná díla Edvarda Muncha Křik a Madonna, jejichž cena se v součtu pohybuje nad 100 milionů dolarů. Obrazy policie vypátrala v srpnu 2006. Jiná verze Munchova Křiku zmizela z Národní galerie v Oslu už v únoru 1994. I ona byla nalezena.

24. února 2006 - Lupiči se v muzeu v brazilském Rio de Janeiru zmocnili děl Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Henriho Matisse a Clauda Moneta. Loupež vyčíslena na 50 milionů dolarů.

20. prosince 2007 - Z Muzea umění v brazilském Sao Paulu bylo ukradeno dílo Pabla Picassa s názvem Portrét Suzanne Blochové. Z muzea zmizel také obraz brazilského malíře Cándida Portinariho Pěstitel kávy. Cena obrazů, které byly nalezeny v lednu 2008, byla odhadnuta na 55 milionů dolarů.

Paul Cézanne - Chlapec v červené vestě

11. února 2008 - Pachatelé ukradli z galerie Bührleho nadace v Curychu čtyři obrazy. Díla Paula Cézanna Chlapec v červené vestě, Edgara Degase Ludovic Lepic a jeho dcera, Vincenta van Gogha Kvetoucí větve kaštanu a Clauda Moneta Makové pole u Vetheuil byla ohodnocena na 163 milionů dolarů. Obrazy van Gogha a Moneta byly později nalezeny, další dva ne.

20. května 2010 - Z Muzea moderního umění města Paříže bylo ukradeno pět děl velkých mistrů moderního malířství. Podle zdrojů blízkých vyšetřování se celková hodnota ukradených obrazů odhaduje na 500 milionů eur (12,5 miliardy korun; asi 618 milionů dolarů).

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Přátelil se s Picassem. Malíř Kars se vrací do pražského Mánesa

Georges Kars: Park s papoušky

Byť se významný malíř krajin a aktů Georges Kars narodil majiteli mlýna v Kralupech nad Vltavou, většinu svého tvůrčího...

OBRAZEM: Křehká síla skla jde do aukce. Oslňuje a hraje barvami

Luba Bakičová

Od začátku října návštěvníky pražského Tančícího domu oslňují sklářské poklady vystavované v rámci třetího ročníku...

Zemřel sochař Jan Koblasa, po emigraci uznávaný i v zahraničí

Jan Koblasa vystavuje na Pražském hradě.

Ve věku 84 let zemřel minulý týden český sochař, malíř, grafik a autor mnoha filozofických esejů Jan Koblasa. Jeho...Najdete na iDNES.cz