Připomeňte si, jak šel čas s nahrávkami Beatles

  14:49aktualizováno  14:49
Od roku 1963 až do rozchodu o sedm let později stihli Beatles vydat třináct desek. Začínali půl na půl s vlastními a převzatými písněmi. Později jejich skladby převládaly, až coververze vytlačily úplně. Každá deska byla jiná. Od jednoduchého písničkářství přecházela kapela k bombastickým produkcím. A jaká ta alba jsou? Pojďme se podívat.

Vyšla remasterovaná edice Beatles

Na čtrnácti deskách nově vyšli kompletní Beatles. Podle techniků z Abbey Road "s nejlepším zvukem, jaký kdy měly". Redaktor MF DNES s nimi probděl dvě noci.

The Beatles - Please Please Me (1963)Please Please Me (1963)

První deska Beatles vznikla během jediného dne. Obsahuje hity jako I Saw Her Standing There, Please Please Me či Love Me Do. Producentovi Martinovi se povedlo docela věrně zachytit podobu jejich tehdejších koncertů. Album začíná živým McCartneyho odpočítáváním a při poslední Twist And Shout, kterou Beatles často ukončovali také svá vystoupení, Lennon málem přišel o hlas.

The Beatles - With The Beatles (1963)With The Beatles (1963)

Jako skladatel se zde poprvé představuje George Harrison s písní Don’t Bother Me. Napsal ji, když onemocněl během turné. Jinak jde stále o směs vlastních a převzatých písní. Stejně jako na první desce dostali pěveckou příležitost Harrison i Ringo Starr, což byla tradice, kterou Beatles dodržovali i během živého hraní. Největší hity: All My Loving či I Wanna
Be Your Man.

The Beatles - A Hard Day´s Night (1964)A Hard Day’s Night (1964)

Soundtrack k jejich prvnímu filmu prvně obsahuje výhradně hudbu z dílny Lennona a McCartneyho, což je trend, k němuž Beatles směřovali, a třeba na první strany singlů coververze nedávali vůbec. První strana obsahuje skladby napsané přímo pro film, na druhé jsou písně, jež se do snímku už nevešly. Kromě titulní písničky se proslavily Can’t Buy Me Love nebo And I Love Her.

The Beatles - Beatles For Sale (1964)Beatles For Sale (1964)

Tuhle desku kapela vychrlila narychlo, aby ji vydavatelství stihlo uvést na předvánoční trh. To se spolu s únavou z dlouhých turné projevilo na vážnějším pojetí písní. A také na obalu alba, kde očividně přepadlí Beatles pózují v jednom z londýnských parků. Po hudební i textové stránce je zde znát například vliv Boba Dylana. Za poslech stojí No Reply, I’m A Loser nebo převzatá, ale skvělá Rock And Roll Music.

The Beatles - Help! (1965)Help! (1965)

Druhý film a hudba k němu se nesla ve znamení pokusů s drogami. Dle pamětníků byli Beatles během filmování často zhulení. Kytarový riff v Ticket To Ride  se zase přisuzuje Lennonovým prvním zkušenostem s LSD a hudebně předznamenává další vývoj kapely. Skladby jako Help! či Yesterday zná snad každý, avšak ani It’s Only Love či znamenitá Harrisonova I Need You by neměly zapadnout.

The Beatles - Rubber Soul (1965)Rubber Soul (1965)

První opravdu novátorská deska. Hudba je rozmanitější a některé texty jsou hlubší. Harrison zde poprvé zkouší indický sitar. Většinu písní už Beatles ani nehrají na koncertech. Spolu s následujícími dvěma alby se Rubber Soul dělí o největší sympatie fanoušků i kolegů hudebníků. Za oblíbenou ji označuje George Martin a její nahrávání zřejmě velmi bavilo i samotné Beatles. Největšími hity jsou Drive My Car, Nowhere Man, Norwegian Wood či Michelle.

The Beatles - Revolver (1966)Revolver (1966)

Když se Beatles definitivně zbavili otravné povinnosti obrážet svět se špatně nazvučenými koncery, začínají se plně realizovat ve studiu. Pokračují tam, kde skončili s Rubber Soul, Harrison dokonce tvrdil, že mezi nimi příliš nerozlišuje a bere je jako první a druhý díl téže desky. Skutečně přelomový Revolver notně překračuje hranice tehdejší popmusic. Nabízí témata osamění a smrti (Eleanor Rigby), daňové progrese (Taxman) i dětskou odrhovačku Yellow Submarine.

The Beatles - Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band (1967)Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band (1967)

Nahrávání této opakovaně vyhlašované desky století si vyžádalo do té doby rekordních více než sedm set hodin práce ve studiu. Beatles chtěli původně nahrát album o rodném Liverpoolu, nakonec vznikla geniální koncepční deska, na níž kapela pod alter egem seržanta Pepře představuje písně jako Lucy In The Sky With Diamonds či A Day In The Life.

The Beatles - Magical Mystery Tour (1967)Magical Mystery Tour (1967)

Lennon se utápí v drogách a otěže kapely přebírá činorodý McCartney. Natáčení snímku Magical Mystery Tour sice kapelu baví, leč výsledek je tristní. Filmové písně The Fool On The Hill či I Am The Walrus doplňují singly z té doby včetně Strawberry Fields
Forever a Penny Lane, v nichž Lennon a McCartney popisují důvěrně známá místa v Liverpoolu a jimiž začínalo nahrávání alba Sgt. Pepper.

The Beatles - The Beatles (1968)The Beatles (1968)

Kapela odjíždí meditovat do Indie. I když dříve či později svého duchovního guru odhalí coby podvodníka, prostředí v němž trávili čas jen s akustickými kytarami a bez drog se odrazil na jejich tvorbě. Výsledkem je legendární dvojalbum nazývané podle svého čistého obalu Bílé a přehršel hitů: Back In The USSR, Ob-La-Di Ob-La-Da či While My Guitar Gently Wheeps. A také první Starrova píseň Don’t Pass Me By.

The Beatles - Yellow Submarine (1969)Yellow Submarine (1969)

Animovaný film s Beatles připravoval také německý animátor českého původu Heinz Edelmann, kapela sama se na něm podílela jen minimálně, jejich hlasy namluvili profesionální herci a Beatles se nakonec objevili jen v závěrečné hrané scéně. Směs starších písní a několika vynucených (a ne příliš povedených) nových skladeb doplňuje orchestrální hudba, již napsal dvorní producent Beatles George Martin.

The Beatles - Abbey Road (1969)Abbey Road (1969)

Po fiasku se zkoušením na nakonec odložený projekt Let It Be se kapela se zaťatými zuby vrhla ještě na tuhle desku. Jedna z nejsilnějších nahrávek byla nakonec posledním společným projektem Beatles. Plánovali název Everest podle oblíbených cigaret a chtěli fotit obal v Himalájích. Je příznačné, že se nakonec vydali jen na přechod vedle studia. Deska však dala světu písně jako Something, Oh! Darling, Come Together či Here Comes The Sun.

The Beatles - Let It Be (1970)Let It Be (1970)

Hrát písně "poctivě", bez následných dotáček, to byl původní ušlechtilý záměr, který nevyšel. Ze zkoušek a improvizovaného koncertu na střeše vznikl film, jenž zapadl. Desku nakonec dostal do rukou producetn Phil Spector a přes McCartneyho protesty ji "ozdobil" smyčcovým orchestrem a ženskými sbory. Album vyšlo až krátce po rozpadu skupiny. Písně jako Get Back či Let It Be by však obstály i nebýt tohoto "obchodního triku".

The Beatles - Past Masters (1988)Past Masters (1988)

Ze všemožných kašírovaných kompilací vyniká dvojdeska Past Masters. Výběr totiž obsahuje pouze písně, jež vyšly jenom na singlech, či ty, jejichž singlové verze se od albových liší. Třeba v písni Let It Be je to diametrálně jiné kytarové sólo. Jako perlička tady jsou i I Want To Hold Your Hand a She Loves You zpívané německy samotnými Beatles.
Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

Naše hvězda baroka zaujala v Austrálii, nyní má vlastní festival i knihu

Soubor Musica Florea

Byl současníkem Johanna Sebastiana Bacha, ve své době se těšil velkému respektu. Barokní skladatel Jan Dismas Zelenka...

GLOSÁŘ: V Rudolfinu se sešla světová béčka a jeden velký Čech

Daniel Barenboim hrál na vlastní klavír, který pro něj byl vyroben a přivezen...

V Praze tento týden koncertoval proslulý dirigent a pianista Daniel Barenboim. Po něm nový šéfdirigent České...

Jsem trémista, ale snažím se s tím bojovat, tvrdí Emma Drobná před turné

Vítězka Česko Slovenské SuperStar 2015 Emma Drobná

Vítězka čtvrté řady soutěže Česko Slovenská SuperStar Emma Drobná vyráží na svoje první české turné. Představí se 10....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz