Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Připomeňte si česká zastavení Boba Dylana

  15:50aktualizováno  15:50
Bob Dylan, zpěvák a básník, jeden z nejvlivnějších písničkářů moderní doby, je vlastně stále na turné. V pondělí ho poprvé zavede do ostravské ČEZ Areny.

písničkář Bob Dylan | foto: Isifa

Klasik Dylan zůstává v kurzu. Jeho zatím poslední deska Modern Times, která zamířila rovnou do čela americké hitparády, vyšla předloni a prodalo se jí asi 2,5 milionu kopií. K soškám Grammy, Zlatého glóbu či Oscara nedávno přibyla Pulitzerova cena za literaturu, již Dylan získal jako první rockový hudebník v historii za "hluboký vliv svých mimořádných básnických textů na populární hudbu a americkou kulturu vůbec“.

Mohl by jezdit na ryby, odpočívat a sbírat další ceny. Ale Dylan zůstává na cestách. "Vracím se na pódium, protože to je jediné místo, kde jsem šťastný," řekl písničkář, jemuž bylo 24. května sedmašedesát let.

popisek Pulitzerova cena pro rockery
Dylan je prvním laureátem

Málomluvný muž
A na scéně se mu skutečně daří. Dylana, jenž dal populární hudbě evergreeny jako Knockin’ On Heaven’s Door nebo  The Times They Are A-Changin’, provází řada vcelku spokojených recenzí.  Například: "Časy se za 45 let Dylanova koncertování změnily, ale jeho poselství zůstává věčné,“  napsal list Portland Press Herald o písničkářově květnovém vystoupení ve městě Lewiston.

O málomluvném Dylanovi, jenž obvykle jen poděkuje a představí  kapelu, je známé, že své písně rád mění. Dosud hrál téměř dvouhodinové koncerty, během kterých  zazněly také známější skladby Highway 61 Revisited, It’s All Right, Ma nebo v přídavcích jeden z jeho nejslavnějších kousků Like  A Rolling Stone.

Bob Dylan - Mr. Tambourine Man

Dylanovy domácí příznivce však bude hlavně zajímat čerstvý zážitek z ostravského koncertu. Přiřadí jej k výjimečným pocitům a vzpomínkám na některé z šesti předchozích vystoupení?

Česko bylo pro Boba Dylana, jehož kariéra se rozběhla počátkem  60. let, dlouho uzavřenou zemí. Neplatilo to pro jeho hudbu. Jeho The Times They Are A-Changin’ zpívalo trio Golden Kids jako Časy se mění, skladbu Blowin’ In The Wind, která se ve světě dočkala rekordních 375 verzí, převzal do repertoáru Waldemar Matuška pod názvem Vítr to ví, ujal se i Dylanovy zlidovělé písně When The Ship Comes On, v překladu Až se má loď zpátky vrátí.

popisek Kdo je Bob Dylan?
seznamte se s brilantním básníkem

Jaroslav Hutka si vybral a otextoval song Love Minus Zero, který zpíval  jako Slunečnici. Greenhorns proslavili píseň I’ll Be Your Baby Tonight, která se dodnes po hospodách zpívá jako Co se bude dít. Bohužel domácí posluchači nebyli za totality pravidelně zásobováni Dylanovými deskami, z nichž nejzásadnější vyšly v 60. letech.

Bob Dylan

Shrnulo je album, která v Československu vyšlo roce 1977 pod  lakonickým názvem Bob Dylan. Ještě před pádem železné opony bylo možné Dylana spatřit na otevřené  aréně Treptowského parku ve východní části Berlína, kde vystoupil 17. září 1987 pro 80 000 diváků. Zdí rozdělený Berlín slavil 750. výročí založení a pořadatelé při té příležitosti lidem nabídli Toma Pettyho či Boba Dylana za 10 východoněmeckých marek za vstupenku.

Vřelé přivítání
Pak přišel čas na osobní seznámení. Poprvé k němu došlo 16. července  1994 v dnešní pražské hale HC Sparty na Výstavišti. Bylo plno – podle odhadů dorazilo více než deset tisíc lidí – a Dylan musel cítit vřelou atmosféru, jež ho obklopovala. Jeho kapela hrála rockově, sám Dylan se ukázal jako výtečný kytarista, který řadu svých písní "odvyprávěl“ i v hudebním doprovodu.

Bob Dylan - Like a Rolling Stone

Zjevně potěšený písničkář třikrát přidával a v závěru se dokonce ukláněl. Technici, kteří mu stavěli aparaturu, po koncertu řekli, že takové Dylanovo vystoupení dlouho nezažili. Seznámení s Českem Dylan využil k setkání s tehdejším prezidentem Václavem Havlem.

Při prohlídce města se nechal osobním strážcem vyzvednout, aby mohl přes zeď vidět tenkrát uzavřený starý židovský hřbitov. Dylanovy kořeny jsou totiž židovské. "Úžasné, úžasné,“ říkal prý okouzleně.

Bob Dylan na turnéPrvní pražské vystoupení patrně Dylana ovlivnilo natolik, že se  v roce 1995 rozhodl další turné zahájit právě v českém hlavním městě. Šlo rovnou o tři koncerty v dnešním Kongresovém centru. Paradoxně právě v Praze se Dylan postaral o zmatek, když v pátek 10. března tři hodiny před začátkem odvolal vystoupení kvůli horečce. Koncert byl rychle přeložen
na pondělí.

Série vystoupení se naštěstí jen přeskupila a tři koncerty nechaly zapomenout na počáteční zmatky. Písně jako All Along Watchtower v úvodní části vystoupení Dylan předvedl v tvrdším rockovém stylu. Zvláště vydařeným pasážím, jakýmsi rozmluvám tří kytar, publikum aplaudovalo.

Pak se energie Dylanova vystoupení odelektrizovala: kapela se chopila akustických nástrojů včetně velké basy a legendární písní Mr. Tambourine Man zahájila blok v duchu strunné křehkosti.

Bob Dylan - Blowin´ in the Wind

Na závěr Dylan, který tenkrát propagoval své album MTV Unplugged a jemuž sekundovala čtyřčlenná kapela, obě hudební roviny propojil. Došlo i k ojedinělému setkání s fanoušky. Jindy odtažitý Dylan pustil k sobě na pódium tři dívky, které jej nadšeně objímaly a jeden fanoušek se chystal, že mu potřese pravicí. Teprve pak zasáhli strážci a kryli písničkářův ústup ze scény.

Návrat po osmi letech
Domácí příznivci si na Dylana museli počkat osm let, ovšem z pražské haly HC Sparty na Výstavišti odcházeli 23. října 2003 spokojeni. Dylan jako by nestárnul, koncert měl svižné tempo, navíc se písničkář poprvé představil za klávesami.

"Zatímco v letech 1994 a 1995 jsme se mohli domnívat, že Dylan věnoval Praze jakousi nadstandardní péči, tentokrát jsme se, ku prospěchu věci, stali jen další ze zastávek nabité koncertní šňůry,“ napsal dylanovský znalec Jan Sobotka.

Tom Petty, Bob Dylan

Zatím poslední pražské vystoupení Boba Dylana se uskutečnilo 7. listopadu 2005 v nově otevřené Sazka Areně (nynější O2 Areně) v Praze. Přibývající vrásky jako by dávaly Dylanově hudbě nadčasový ráz. Byla v ní slyšet živá tradice americké lidové muziky včetně blues či rocku, jíž dával Dylan posvěcení svými zkušenostmi i tradičním oblečením včetně klobouku.

Jeho písně, jakkoli je Dylan na pódiu posouvá či proměňuje, se ukázaly jako neobyčejně trvanlivé. Mezi hvězdami jeho generace snad ještě Paul McCartney nebo Rolling Stones se drží tak vytrvale živé muziky. "Proč dělám hudbu? Protože neznám nic lepšího, co bych dělal lépe. A navíc jsem v tom dobrej,“ řekl Bob Dylan. Tentokrát mu ta slova musí dosvědčit Ostrava.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

RECENZE: Něžná noc napodruhé míchá rock i country. Tak se věci mají

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Tichá dohoda (Blanka Šrůmová)

První deska Něžné noci Neměj strach z roku 2016 se dočkala nominace na Anděla v rockové kategorii a v rámci žánru byla...

Najdete na iDNES.cz