Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Připomeňte si česká zastavení Boba Dylana

  15:50aktualizováno  15:50
Bob Dylan, zpěvák a básník, jeden z nejvlivnějších písničkářů moderní doby, je vlastně stále na turné. V pondělí ho poprvé zavede do ostravské ČEZ Areny.

písničkář Bob Dylan | foto: Isifa

Klasik Dylan zůstává v kurzu. Jeho zatím poslední deska Modern Times, která zamířila rovnou do čela americké hitparády, vyšla předloni a prodalo se jí asi 2,5 milionu kopií. K soškám Grammy, Zlatého glóbu či Oscara nedávno přibyla Pulitzerova cena za literaturu, již Dylan získal jako první rockový hudebník v historii za "hluboký vliv svých mimořádných básnických textů na populární hudbu a americkou kulturu vůbec“.

Mohl by jezdit na ryby, odpočívat a sbírat další ceny. Ale Dylan zůstává na cestách. "Vracím se na pódium, protože to je jediné místo, kde jsem šťastný," řekl písničkář, jemuž bylo 24. května sedmašedesát let.

popisek Pulitzerova cena pro rockery
Dylan je prvním laureátem

Málomluvný muž
A na scéně se mu skutečně daří. Dylana, jenž dal populární hudbě evergreeny jako Knockin’ On Heaven’s Door nebo  The Times They Are A-Changin’, provází řada vcelku spokojených recenzí.  Například: "Časy se za 45 let Dylanova koncertování změnily, ale jeho poselství zůstává věčné,“  napsal list Portland Press Herald o písničkářově květnovém vystoupení ve městě Lewiston.

O málomluvném Dylanovi, jenž obvykle jen poděkuje a představí  kapelu, je známé, že své písně rád mění. Dosud hrál téměř dvouhodinové koncerty, během kterých  zazněly také známější skladby Highway 61 Revisited, It’s All Right, Ma nebo v přídavcích jeden z jeho nejslavnějších kousků Like  A Rolling Stone.

Bob Dylan - Mr. Tambourine Man

Dylanovy domácí příznivce však bude hlavně zajímat čerstvý zážitek z ostravského koncertu. Přiřadí jej k výjimečným pocitům a vzpomínkám na některé z šesti předchozích vystoupení?

Česko bylo pro Boba Dylana, jehož kariéra se rozběhla počátkem  60. let, dlouho uzavřenou zemí. Neplatilo to pro jeho hudbu. Jeho The Times They Are A-Changin’ zpívalo trio Golden Kids jako Časy se mění, skladbu Blowin’ In The Wind, která se ve světě dočkala rekordních 375 verzí, převzal do repertoáru Waldemar Matuška pod názvem Vítr to ví, ujal se i Dylanovy zlidovělé písně When The Ship Comes On, v překladu Až se má loď zpátky vrátí.

popisek Kdo je Bob Dylan?
seznamte se s brilantním básníkem

Jaroslav Hutka si vybral a otextoval song Love Minus Zero, který zpíval  jako Slunečnici. Greenhorns proslavili píseň I’ll Be Your Baby Tonight, která se dodnes po hospodách zpívá jako Co se bude dít. Bohužel domácí posluchači nebyli za totality pravidelně zásobováni Dylanovými deskami, z nichž nejzásadnější vyšly v 60. letech.

Bob Dylan

Shrnulo je album, která v Československu vyšlo roce 1977 pod  lakonickým názvem Bob Dylan. Ještě před pádem železné opony bylo možné Dylana spatřit na otevřené  aréně Treptowského parku ve východní části Berlína, kde vystoupil 17. září 1987 pro 80 000 diváků. Zdí rozdělený Berlín slavil 750. výročí založení a pořadatelé při té příležitosti lidem nabídli Toma Pettyho či Boba Dylana za 10 východoněmeckých marek za vstupenku.

Vřelé přivítání
Pak přišel čas na osobní seznámení. Poprvé k němu došlo 16. července  1994 v dnešní pražské hale HC Sparty na Výstavišti. Bylo plno – podle odhadů dorazilo více než deset tisíc lidí – a Dylan musel cítit vřelou atmosféru, jež ho obklopovala. Jeho kapela hrála rockově, sám Dylan se ukázal jako výtečný kytarista, který řadu svých písní "odvyprávěl“ i v hudebním doprovodu.

Bob Dylan - Like a Rolling Stone

Zjevně potěšený písničkář třikrát přidával a v závěru se dokonce ukláněl. Technici, kteří mu stavěli aparaturu, po koncertu řekli, že takové Dylanovo vystoupení dlouho nezažili. Seznámení s Českem Dylan využil k setkání s tehdejším prezidentem Václavem Havlem.

Při prohlídce města se nechal osobním strážcem vyzvednout, aby mohl přes zeď vidět tenkrát uzavřený starý židovský hřbitov. Dylanovy kořeny jsou totiž židovské. "Úžasné, úžasné,“ říkal prý okouzleně.

Bob Dylan na turnéPrvní pražské vystoupení patrně Dylana ovlivnilo natolik, že se  v roce 1995 rozhodl další turné zahájit právě v českém hlavním městě. Šlo rovnou o tři koncerty v dnešním Kongresovém centru. Paradoxně právě v Praze se Dylan postaral o zmatek, když v pátek 10. března tři hodiny před začátkem odvolal vystoupení kvůli horečce. Koncert byl rychle přeložen
na pondělí.

Série vystoupení se naštěstí jen přeskupila a tři koncerty nechaly zapomenout na počáteční zmatky. Písně jako All Along Watchtower v úvodní části vystoupení Dylan předvedl v tvrdším rockovém stylu. Zvláště vydařeným pasážím, jakýmsi rozmluvám tří kytar, publikum aplaudovalo.

Pak se energie Dylanova vystoupení odelektrizovala: kapela se chopila akustických nástrojů včetně velké basy a legendární písní Mr. Tambourine Man zahájila blok v duchu strunné křehkosti.

Bob Dylan - Blowin´ in the Wind

Na závěr Dylan, který tenkrát propagoval své album MTV Unplugged a jemuž sekundovala čtyřčlenná kapela, obě hudební roviny propojil. Došlo i k ojedinělému setkání s fanoušky. Jindy odtažitý Dylan pustil k sobě na pódium tři dívky, které jej nadšeně objímaly a jeden fanoušek se chystal, že mu potřese pravicí. Teprve pak zasáhli strážci a kryli písničkářův ústup ze scény.

Návrat po osmi letech
Domácí příznivci si na Dylana museli počkat osm let, ovšem z pražské haly HC Sparty na Výstavišti odcházeli 23. října 2003 spokojeni. Dylan jako by nestárnul, koncert měl svižné tempo, navíc se písničkář poprvé představil za klávesami.

"Zatímco v letech 1994 a 1995 jsme se mohli domnívat, že Dylan věnoval Praze jakousi nadstandardní péči, tentokrát jsme se, ku prospěchu věci, stali jen další ze zastávek nabité koncertní šňůry,“ napsal dylanovský znalec Jan Sobotka.

Tom Petty, Bob Dylan

Zatím poslední pražské vystoupení Boba Dylana se uskutečnilo 7. listopadu 2005 v nově otevřené Sazka Areně (nynější O2 Areně) v Praze. Přibývající vrásky jako by dávaly Dylanově hudbě nadčasový ráz. Byla v ní slyšet živá tradice americké lidové muziky včetně blues či rocku, jíž dával Dylan posvěcení svými zkušenostmi i tradičním oblečením včetně klobouku.

Jeho písně, jakkoli je Dylan na pódiu posouvá či proměňuje, se ukázaly jako neobyčejně trvanlivé. Mezi hvězdami jeho generace snad ještě Paul McCartney nebo Rolling Stones se drží tak vytrvale živé muziky. "Proč dělám hudbu? Protože neznám nic lepšího, co bych dělal lépe. A navíc jsem v tom dobrej,“ řekl Bob Dylan. Tentokrát mu ta slova musí dosvědčit Ostrava.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz