Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Princ v helikoptéře? Nikdy! slibuje Troška

  1:46aktualizováno  1:46
Začal Jasněnkou, pak Zdeněk Troška natočil dvoudílné pohádkové série Princezna ze mlejna a Z pekla štěstí. Nyní uvádí do kin další pohádku: Nejkrásnější hádanku.

Zdeněk Troška - (únor 2008) | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Při předpremiéře Nejkrásnější hádanky děti v nabitém sále ani nedutaly. „Jen dvě holčičky si musely odskočit, všichni ostatní vydrželi skoro sto minut bez hnutí - což je u dětí zázrak,“ líčí s úlevou Zdeněk Troška, který pohádky rád točí a miluje je i jako divák.

* Vzpomenete si ještě na první pohádku, kterou jste v dětství viděl?
Úplně přesně asi ne, ale jsem ročník 1953, takže jsem vyrůstal s celou klasickou pohádkovou školou. Pochopitelně k ní patří Pyšná princezna nebo Byl jednou jeden král, ale taky Strakonický dudák - miloval jsem totiž ty víly. Taky Hrátky s čertem a samozřejmě Ladu, Princeznu se zlatou hvězdou. Ale vedle toho se mi líbily pohádky ruské, kreslené i hrané. Mí oblíbenci byli Zručná Marja - příběh o tom, jak voják přemohl podmořského vládce, Člověk obojživelník a Sněhová královna. Na tom všem jsem vyrůstal.

* Takže kdyby na vás vybafli bratři Grimmové se svými temnými příběhy, lekl byste se?
Určitě, to je úplně jiná poetika. Koneckonců poznáte z každé německo-české koprodukce, že germánský a slovanský pohádkový svět jsou si vzdálené. Ten náš reprezentují třeba Jan Drda, Marie Kubátová, Václav Čtvrtek - neboli laskavost, pohoda, humor. Obrousili jsme hrany i hrůzy, které v sobě nesly pohádky Erbenovy či Němcové, polidštili jsme nebe i peklo.

* Neměl na to vliv i český ateismus?
Ano, taky. Třeba výraz čert má úplně jiný obsah než ďábel nebo satan. Milý český čert přece není zlý, jen spravedlivý. Kdo by si zasloužil opravdové peklo, jsou naši politici; to, co si oni dovolí, je přímo do pekla volající.

* Jaké znaky má tedy typicky česká pohádka?
Nekomplikuje děj, jasně rozdá karty dobra a zla k jejich střetu, přičemž zlo není absolutní, vždy poskytuje možnost nápravy. Také je přehledná, dítě se v ní může snadno orientovat. A neopičí se po temné, zelenošedé, hnusné a slizovité vlně zahraničních fantasy, která je české pohádce cizí.

* Není vlastně každý film pohádka?
Samozřejmě že je. Každý příběh obsahuje souboj dobra se zlem, lidé si přejí, aby dobře skončil, a více či méně se do hrdinů sami stylizují. Proto mám rád film Woodyho Allena Purpurová růže z Káhiry, jehož hrdinka vstupuje z hlediště do exotických dějů na plátně. Každý by přece chtěl být šejkem nebo Angelikou.

* Ale děti představují trochu jiné publikum. Neznají ohledy, že?
No právě! Když je to nebaví, vrtí se, zlobí, lezou pod sedadla, nepřetvařují se. Navíc dnešní děti odchovala klipová kultura, stačí jim rychlý náznak a už si domýšlejí další složky. Kdežto já od nich chci, aby se zastavily a takříkajíc kochaly krásou.

* Vám je v říši pohádek zjevně dobře. Do hororu byste nešel?
Neuznávám pohádku kříženou se sci-finebo hororem. Když pohádka, nechť obsahuje hezkou krajinu, hezké písničky, hezké lidi, hezké kostýmy, kroje a hrady, ať se dobře prodává jako czech made. Ale kdyby mi nabídli čistý horor, proč ne? Tedy spíše psychothriller v Hitchcockově stylu, nezajímá mě, kterak zombíci vylézají z hrobů, ale jak jeden vyšinutý člověk může zasáhnout do osudů jiných. Ostatně pořád mám v plánu natočit Čachtickou paní podle románu Joža Nižnánského, tedy jako romantický horor.

* Nicméně v dohledné době vás čekají zase pohádky?
Ano, mám radost, že televize Nova se dala cestou takzvaných velkých štědrovečerních pohádek. Nejkrásnější hádanka je první z téhle série, v létě budeme točit Čertovu nevěstu, film podle báchorky O černé princezně, a dalších pět nebo šest látek mám už připravených. Kdyby mi to takhle vydrželo až do důchodu, budu ten nejšťastnější člověk na světě. Protože pohádky jsou filmy pro celou rodinu, ke kterým se lidé pořád vracejí.

* Traduje se, že pohádka potřebuje hlavně peníze. A co scénář, ten není důležitý?
Ovšemže potřebuje hlavně dobrý scénář, ten je alfou i omegou každého filmu. Ale platí také, že pohádka vyžaduje náklady na výpravu, prostředí, zvířata, triky. Potřebuje vzduch a barvu.

* Existují prý řemeslná pravidla pro pohádku, třeba že každá z princezen musí mít jinou barvu vlasů. Která jsou ta další?
Že princezna musí být hezká. Mužský hrdina nemusí být vyloženě krasavec, ale sympaťák, aby mu diváci fandili. Loupežníci nebo čerti sice zosobňují zlo, ale neměli by přitom vypadat životu nebezpeční, spíše jako trumberové, které hrdina převeze. Ovšem zásadně to musí být čistá hra, žádné podrazy! A hlavně by měla obsáhnout hodnoty jako lásku, čest, nezištnost. Pokud se chasník rozdělí s babičkou o poslední buchtu, jeho štědrost je odměněna, naopak hamižnost potrestána.

* A co ve správné pohádce být nesmí?
Především škodí dlouhé duševní pochody a velké přemýšlení; psychologie ani filozofie do pohádky nepatří. Také tu nemají co dělat mindráky a dnešní rekvizity jako princ v helikoptéře nebo princezna s telefonem. Totéž platí pro výpravu. Pohádce sluší období výhradně od gotiky po rokoko, přičemž i ta gotika musí být příjemná, nikoli bláto, marast a strohé linie. Kupodivu více dopředu ani dozadu v čase už to nefunguje. Pohádky z éry před gotikou působí spíše jako temné balady, pohádky z let po rokoku, kolem empíru či biedermeieru, zase vzbuzují dojem reálného historického příběhu.

* Ale herci mohou působit moderně?
Hlavní hrdinové dokonce musí, těm přísluší současné, přirozené chování. Tradiční podobu by měl mít naopak betlém - tak říkám okolním figurkám od krále přes hofmistra po dvorní dámy.

* Představte si, že byste mohl natočit pohádku snů, naprosto bez limitu - směl byste utratit, kolik chcete, obsadit, koho chcete. Která by to byla?
Mám takovou látku na stole. Napsala ji Jana Abrahamová, hraje v ní i moře, poušť, je to zkrátka podívaná, která má velký dech. To už by byla pohádka nejen česká, ale evropská.


Pohádkový svět Zdeňka Trošky

Kdysi na pionýrském táboře v Kubově Huti si malý Zdeněk Troška vypůjčil z tamní knihovny sbírku pohádek Jana Drdy. Od té doby jejímu kouzlu propadl. Už před dvaceti lety natočil první z Drdových příběhů, pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci, která při své premiéře na sklonku roku 1987 přivedla do kin bezmála půl milionu diváků. Čtyři následující Troškovy pohádky se umístily mezi desítkou nejúspěšnějších pohádkových titulů za posledních patnáct let. Snímek Princezna ze mlejna (1994) vidělo na čtvrt milionu lidí, příběhy Z pekla štěstí (1999) a Z pekla štěstí 2 (2001) našly vždy kolem tří set padesáti tisíc diváků. Princezna ze mlejna 2 (2000) s půlmilionovou návštěvností se stala dosud nejúspěšnější Troškovou pohádkou a celkově druhou nejnavštěvovanější českou pohádkou od roku 1992. „Drdovy pohádky jsou nádherné, půvabné, české, úsměvné a radostné, proto tvoří naše národní stříbro,“ říká režisér. Má je doma v několika vydáních a chtěl by podle nich natočit ještě další díla. V současné době režisér připravuje film podle jiné klasické pohádky: má pracovní název Čertova nevěsta a řadí se opět do „omalovánkového“ žánru, jak říká Troška příběhům pro menší děti.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz