Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primitivní umění odděluje zrno od plev

  14:16aktualizováno  14:16
Bohatě ilustrovaná publikace Primitivní umění britské sběratelky Judith Millerové nejen odhaluje krásu uměleckých děl, vzniklých mimo "západní" kulturní okruh, ale je také pomůckou jeho sběratelům.

z knihy Primitivní umění - Maska tesaná z šedivého kamene, Střední Amerika | foto: Slovart

Sousloví vepsané v názvu knihy je samozřejmě poněkud diskutabilní. Originál hovoří o "tribal art", přesnější překlad by tedy snad byl "domorodé umění", v češtině však máme ustálenější výraz "umění přírodních národů". Je sice pravda, že pak by mohla kniha zavádět ke stejnojmennému dílu Josefa Čapka z roku 1938, avšak její název by pak neměl nepatřičný podtext jisté přehlíživosti, který lze v termínu "primitivní" cítit.

z knihy Primitivní uměníMimoevropské lidové umění bylo od začátku 20. století výrazným inspiračním zdrojem pro tvůrce evropského kulturního okruhu - je patrné na jeho velikánech od Picassa přes Matisse a Klee po Miróa. Nevyhýbali se mu ani čeští výtvarníci - kromě zmíněného Josefa Čapka je na místě zmínit alespoň Jiřího Anderleho, který je sám velkým sběratelem těchto artefaktů.

z knihy Primitivní uměníKniha Primitivní umění se zabývá uměleckými projevy národů a kmenů Afriky, Austrálie a Oceánie a všech tří Amerik. Naopak široké téma asijského umění (úzce spjatého s buddhismem, islámem, hinduismem a dalšími náboženstvími) autorka a její dva spolupracovníci Philip Keith a Jim Haas nechali stranou.

z knihy Primitivní uměníMillerová třídí "primitivní umění" podle lokace jeho vzniku, uvádí jeho nejtypičtější projevy, ale i účely jeho vzniku. Hned na úvod píše: "Mnohé předměty primitivního umění z této knihy mají důležitý význam i funkci, ačkoli řada z nich je úžasná už samou svojí vizualitou."

z knihy Primitivní uměníTo je mimořádně podstatná poznámka: v knize totiž prakticky nenajdeme to, co dnes pod termínem "umění" rozumíme v našem okruhu, totiž například "jen obraz" čistě pro estetickou potěchu. Všechny "umělecké" předměty z oblasti "primitivního umění" mají nejen svůj hluboký duchovní rozměr, stejně jako třeba slavná evropská díla gotického či barokního slohu, ale také "účel" - funkce řady z nich nebyla naplněna jejich samotnou existencí, nýbrž teprve činností, která byla s takovými předměty vykonávána.

z knihy Primitivní uměníZajímavé je i chronologické zařazení zde uvedených artefaktů. Doba jejich vzniku totiž obepíná de facto několik tisíciletí a ukazuje relativitu času. "Tlatilco figurky z Mexika se datují kolem roku 1500 př. n. l. a všechny předcortesovské artefakty spadají před rok 1521 n. l. Aljašská kultura Okvik vyřezávala předměty ze slonoviny, a to od roku 450 př. n. l. do roku 100 n. l., zatímco mnohé polynéské artefakty byly vyrobeny před rokem 1850. Africké řezby se sbíraly od pozdního 19. století do konce koloniální doby. Papuánské předměty pocházejí spíše z raného 20. století."

z knihy Primitivní uměníKniha, jež uvádí u každého předmětu jeho cenu v librách, za kterou je k mání v některém z vyhlášených světových obchodů s tímto uměním, sice může být jakýms takýms vodítkem pro sběratele, stejně ale zřejmě ani její studium nevyloučí možnost koupě padělku či neautentické nápodoby. Varovat před podvody ale není Millerové cílem. Snaží se vnést do předmětu svého zájmu trochu systému, "oddělit zrno od plev" a v neposlední řadě také - v jen zdánlivém rozporu s výše uvedeným - esteticky potěšit čtenářovo oko. To se jí daří.

Judith Millerová: Primitivní umění
vyd. Slovart, přeložili Tereza Háblová a Radim Kopáč, 240 stran

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Najdete na iDNES.cz