Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příliš hlučná paráda

  16:31aktualizováno  16:31
Berlín - Slunce žhne po ránu málem jako v pravé poledne. Hotely a penziony ještě hlásí volná lůžka a důkladné šetření policie nepotvrdilo fámy, že by zrovna někde v mase tanečníků měla vybuchnout bomba, nastražená v automobilu arabským teroristou. Obavy a neklid Berlína z možného teroristického útoku střídá jiná horečka. Horečka lásky.
Techno party, Love Parade

Techno party, Love Parade - Tisíce fanoušků techna se sjely do Berlína na 14. ročník Love Parade. (13. července 2002) | foto: Fabrizio BenschReuters

Je osm ráno a městem, jindy v tuto dobu ještě rozespalým, začínají proudit první tanečníci. Vlastně již druhá várka. Ti skutečně první, kteří již v pátek večer přijeli speciálními vlaky vypravovanými z nejrůznějších koutů Německa, ale také z ciziny, většinou ještě vyspávají radost uplynulé noci na lavičkách či ještě méně pohodlně, především kolem východního nádraží.

S m u t e k   p o u z e   c h v í l i

„Nezapomeňte na tekutiny a pevnou obuv,“ vyzbrojuje místní rádio 94.3 RS2 tanečníky užitečnými radami. Právě dehydratace je nejčastější příčinou četných kolapsů. Ještě den před techno party visely ve městě vlajky na půl žerdi. Berlín, kterým se prohnal ničivý orkán, truchlil za sedm obětí smrště. Vyvrácené stromy a úlomky střech byly odklizeny také ze čtvrti Tiergarten, kudy tradičně vede i trasa průvodu Love Parade.

Nad městem začínají kroužit první vrtulníky. Patří městské policii i televizním štábům, které budou do klidu obývaků v celé zemi přenášet tančící masy fanoušků.

„Svá místa zaujímají zdravotníci a také více než dva tisíce příslušníků policie a dobrovolníků ze soukromých bezpečnostních agentur. Připraveny jsou i sanitky,“ oznamuje novinářům Klaus-Jürgen Kahra z policejního ředitelství Berlín-Kreuzberg, který má s organismem zvaným dav četné zkušenosti. Celá léta stojí v čele zásahové jednotky. Revoluční První máje mívají v Berlíně ve srovnání s Love Parade zpravidla dost brutální dohru.

J e n   s i   t a k   t r o c h u   p í s k n o u t

K poledni se ulice plní čím dál víc, přibývá odpadků a dusno je téměř nesnesitelné. Meteorologická služba vydává první varování pro Berlín a okolí. Hrozí bouřky a s nimi mohou přijít kroupy.

„Jen to ne!“ vzpíná ruce k nebi dívenka s obrovským růžovým kloboukem poté, co z rádia slyší předpověď počasí. „Déšť, nedéšť, party bude žhavá buď jak buď,“ chlácholí ji přítel, který si hlavu ozdobil pokrývkou ve tvaru prezervativu. Čapky a klobouky letos patří v nejrůznějších, nejlépe křiklavých barvách k jednomu z módních hitů Love Parade. V kurzu je barevný plyš, exotické peří, zlaté a stříbrné aluminiové fólie a síťové punčocháče.

Začíná se zvedat vítr. V divokých křivkách honí prázdné plastové lahve. Útržky novin krouží vzduchem. Davy tancechtivých fanoušků sledují s diskrétním odstupem policisté. „Hele, vyfoť mě s tím poldou,“ volá na kamaráda mladík a vzápětí se přitulí k muži uniformě.

„I love you,“ vrhá se na policistu, který sice zachová přísný úřední výraz, pak si ale přece jen s chutí a z plných plic hvízdne z píšťalky, která patří k povinné výbavě tanečníků. Od stanic metra na Friedrichstrasse neustále proudí nepřehledné davy. Náhodný pozorovatel by si snad položil otázku: „Je centrum tohoto města nafukovací? Kolik se sem ještě vejde lidí?“ V protisměru kráčejí Berlíňané se sobotními nákupy i zbloudilí turisté.

L á s k a   j a k o   b y z n y s

Píštalky, hrnečky, trička s logem techno party, špunty do uší balené i s kondomem, vše jde i přes dost vysoké ceny na dračku. Ostatně stejně jako v posledních letech byla i letos přehlídka lásky komerční akcí a nikoli někdejší politickou a kulturní demonstrací. Pořadatelé vydělávají na reklamě i na právech za televizní přenosy. Tučné zisky jsou však poněkud kráceny značnými výdaji. Třeba nákladným úklidem desítek tun odpadků v parku Tiergarten, který se na několik hodin promění v rozlehlou toaletu pod otevřeným nebem.

„Techno není mrtvé,“ vyvrací kritické poznámky na adresu Love Parade její zakladatel Matthiase Roeingh, kterého snad každý „technař“ zná pod pseudonymem Dr. Motte. „Je pořád hodně lidí, kteří technohudbu objevují,“ horuje pro svůj žánr doktor dunivých rytmů.

První techno paráda se konala ještě v rozděleném Berlíně v roce 1989 a tehdy se jí na západoberlínské obchodní třídě Kurfürstendamm účastnilo jen něco kolem sto padesáti přátel Roeingha. Po vrcholu z konce devadesátých let, kdy na mamutí party přijíždělo až půldruhého miliónu lidí, poslední dva ročníky zaznamenaly pokles na milion příznivců techna. Policie dokonce loňskou účast odhadla na necelých osm set tisíc.

F o t b a l o v é   o z v ě n y

„Finále! Finále!“ skanduje hlouček mladíků u Braniborské brány, kteří evidentně žijí chvílemi, kdy německý reprezentační tým ve finále fotbalového mistrovství světa usiloval o zlatý pohár. Love Parade trochu z fotbalové atmosféry přece jen má. Přinejmenším ohlušující pískot. Jen co se metropole vzpamatovala a uklidila po mohutných oslavách úspěchu německé reprezentace, čeká ji úklid nový. Barevná show je v plném proudu.

„Prosím vás, jak se dostanu na dálnici A2 na Hannover?“ ptá se policisty poněkud nervózní starší pán s mapou v ruce, který se svým vozem nečekaně a nechtěně přistál v divoké techno zátoce. „Jo, pane, to se tam asi musíte znova narodit,“ vtipkuje strážník a složitě vysvětluje, kudy domů. Tabule ukazující směr na výpadovky jsou totiž přelepené. Berlín má na několik hodin jen jedinou autostrádu, která směřuje k bezuzdné zábavě.

Je pozdní odpoledne. Několikakilometrová trasa, již mezitím zkropí studený déšť, se už vlní davem. Třída 17. června mezi Braniborskou branou, Vítězným sloupem a náměstím Ernsta Reutera je nabitá a povětřím otřásají obří hudební aparatury na jednačtyřiceti nákladních autech s diskžokeji z Německa, Španělska, Velké Británie, Francie, Nizozemí a Dánska. Evropská techno scéna naplnila německou metropoli snad miliony wattů.

V podvečer přestává pršet. Bouřky se už nikdo nebojí.

Pro občanskou iniciativu „Zachraňte Tiergarten!“, která si léta stěžuje na pustošení parku, zprávy, že letos je v ulicích méně stoupenců techna, příliš netěší. „Půl milionu nebo milion, odpadků budou stejně tuny,“ povzdychl si Joachim Baumann z městských komunálních služeb. Iniciativa by akci nejraději viděla na některé z berlínských výpadovek nebo na starém, málo využívaném letišti Tempelhof.

Zda se tak někdy stane, je zatím ve hvězdách. Jisté je podle všeho pouze to, že Love Parade se metropole nevzdá. O uspořádání největšího technofestivalu má totiž Berlín eminentní zájem i v příštích letech. „Město usiluje o uzavření rámcové dohody až do roku 2006,“ oznámil zemský ministr hospodářství Gregor Gysi. Pořádající agentura Planetcom tak má získat jistotu pro další plánování mamutí akce, která má pro hlavní město značný hospodářský přínos. „Jsme gigantickým centrem energie. Přenesme ji do všech koutů zeměkoule,“ zvolal k rozvlněnému davu zakladatel akce Dr. Motte.

Na třídě 17. června se pak až do hluboké noci i přes zimu statisíce nadšenců svíjejí v rytmu hudby, aby se krátce po půlnoci, kdy akce končí, rozběhli po dalších party v celém městě.

T a n e č n í   k o c o v i n a

Berlín se probuzí s kocovinou z nespoutané radosti do nedělního deštivého rána. Popeláři čistí park Tiergarten a třídu 17. června. Pracují důkladně a systematicky. Odpadky mizí v útrobách kuka-vozů. Čeká je recyklace ne nepodobná novým zrozením a pádům přehlídky lásky.

Policisté, kteří v uplynulé noci nešetřili vlídnou tolerancí na výjezdových dálnicích, číhají na řidiče, kteří kurážně míří domů s alkoholem v krvi. Letos se navíc nově testuje požití drog. Ke zkoušce stačí málo setřít pot z čela.

Čtrnáctá Love Parade patří do minulosti - ať žije její nástupkyně.

Mírně zvětralá show
Předloni dorazilo na „přehlídku lásky“ v Berlíně rekordní množství půl druhého milionu tanečníků. Minulou sobotu křepčilo v centru hlavního města podle policie „jen“ šest set tisíc lidí a podle optimistických pořadatelů snad tři čtvrtě milionu. Už několik let nebylo na hlavní trase mezi Braniborskou branou a náměstím Ernsta Reutera tolik volného místa k tanci jako tentokrát. Doma zůstali hlavně veteráni techno party z minulých let. Jak říkají, jsou znechuceni komercializací. Obchod, který ovládl dříve nezávislou akci pro pár stovek nadšenců, byl letos všudypřítomný. Politická a kulturní demonstrace tak v mnohém připomínala obyčejnou pouť. Za to, aby někdo mohl přijet s alegorickým hudebním vozem, musel pořadatelům zaplatit „startovné“ tři tisíce eur. Před lety se plechovka piva prodávala za maloobchodní cenu 80 feniků. Dnes stála několikanásobek. Mnozí však ještě Love Parade přes palubu nehodili. Ke skalním fandům patří i pětatřicetiletá Miriam Schefflerová. Mladíci a dívky kolem ní chodili bez povšimnutí, ale právě ona byla u toho, když duchovní otec slavnosti Matthias Roeingh alias Dr. Motte pořádal první akci v roce 1989. Pomáhala mu dát dohromady necelé dvě stovky přátel, kteří demonstrovali v rytmu techna za toleranci a lásku mezi lidmi. „Hnutí pokračuje dál,“ promluvil tradičně v závěru Love Parade ke svým stoupencům Dr. Motte. „Počty nejsou důležité,“ utěšoval zředěný dav. „Ukazujeme, že statisíce lidí mohou tančit pospolu a slavit, ať pocházejí odkudkoli a mluví jakýmkoli jazykem,“ rozloučil se s účastníky letošní mega party. Šéf berlínské turistické marketingové společnosti Hanns Peter Nerger nad akcí zlomil hůl: „Přehlídka už překročila svůj zenit, není tu nic nového a obsah je stále stejný.“ Muzikolog Marcel Feige si přisadil: „Jakýkoli revoluční charakter Love Parade už prostě opadl.“ Techno však podle něho přežívá: „Je to už prostě hudební směr jako každý jiný. Ale fanoušci dunivých strojových rytmů pomalu opouštějí scénu. Ti, kteří byli u Love Parade v začátcích, překročili třicítku a jejich děti už mají jiné zájmy,“ usoudila Christiane Reimannová z Ústavu výzkumu mládeže.
Luboš Šebestík (ČTK)


Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kapela Mirai
Na debutovou desku Mirai se vešla láska, bezstarostnost i pomíjivost

Kapela Mirai vydává v pátek svou debutovou desku Konnichiwa, která se o měsíc zpozdila kvůli tragické události, nečekanému úmrtí manželky bubeníka Šimona...  celý článek

Kapela Hentai Corporation
VIDEO: Hentai Corporation natočili klip v restauraci čtvrté cenové

Zvětralá a rozlitá piva či nevynesené popelníky tvoří kulisu klipu k písni Synthetic Limits (of Blossoming Omnipotence), který kapela Hentai Corporation vydává...  celý článek

Kapela Inekafe
VIDEO: Slovenští Inekafe se v klipu vydávají na neznámou planetu

Skupina Inekafe letos oslavuje 22 let existence. Při té příležitosti vydává kompilaci největších hitů, připravuje se na prosincové česko-slovenské turné a...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
Technik vstřikovacích forem

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.