Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přijíždí Stephen Clarke, autor bestsellerů o neslušném Merde

  5:38aktualizováno  5:38
Francouzské slovo "merde" neznamená v překladu nic slušného. Přesto stojí v názvu jedněch z nejprodávanějších knih současnosti. Napsal je britský novinář Stephen Clarke a v češtině se jmenují Merde! Rok v Paříži a Už zase skáču přes Merde.

Stephen Clarke | foto: Bloomsbury

Clarke dnes na pozvání Albatrosu, který jeho knihy vydává, přijíždí do Prahy. Od pěti hodin odpoledne bude podepisovat své knihy v Domě knihy Kanzelsberger na Můstku.

"Merde" je ve francouzštině stejné jako v angličtině "shit". Používá se místo nadávky a označuje i psí výkaly. Těch je podle Clarkových románů v Paříži snad ještě víc než v českých městech.

Clarke napsal první díl svého románu o věčném sporu kultury Angličanů a Francouzů jako záznam toho, co se mu přihodilo, když začal pracovat v Paříži. Nejdříve ho vydal v nákladu dvou set kusů s tím, že jej bude po internetu distribuovat svým kamarádům. Kniha však měla úspěch, v Evropě se stala bestsellerem a i u nás se prvního dílu prodalo víc než dvanáct tisíc výtisků.

Pozor na psí hromádky
"U druhého dílu jsme museli brzy po jeho vydání přijít s dotiskem, na jaro chystáme třetí pokračování nazvané Celkem jde o Merde," vysvětlil Radovan Suk z Albatrosu. Clarkovy knihy překládá do češtiny Richard Podaný.

"Je to komplikované, ale pomalu mi jdou jen překlady textů, které mě nebaví. U těch, které mě chytí, to jde rychle, i když je text těžký," svěřil se překladatel. Oříškem pro něj nebyly jen slovní hříčky a přechody z angličtiny do francouzštiny, ale i rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou.

I v povedeném českém překladu jsou oba díly Merde třeskutě vtipnou glosou národních povah plnou kulturních šoků a úsměvných nedorozumění. Mohou být i návodem pro ty, kteří se chystají do Paříže – kromě psích hromádek v ulicích je třeba si tam dávat pozor i na stávky snad všech myslitelných povolání, číšníky počínaje a metaři konče. A na osudové Francouzky.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz