Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přijíždí skupina BRAThANKI

  11:52aktualizováno  11:52
Náměšť nad Oslavou - Na jeden z programových vrcholů se dnes chystá náměšťský festival Folkové prázdniny. Tématický den má svého patrona v Jiřím Pavlicovi, který pozval na Vysočinu špičku současného středoevropského folklóru nebo world music. První veřejné vystoupení v Česku si odbude populární polská skupina BRAThANKI.

Od sedmnácti hodin začne první koncert, který přichází s titulem Kořeny a world music. Když je Jiří Pavlica v Náměšti, pak nemůže chybět jeho kapela Hradišťan. Ta staví na slováckém folklóru, kterým oslovila nejen posluchače, ale i řadu muzikantů ze vzdálenějších hudebních žánrů. "Nikdo Pavlicovi neupře, že neusnul na vavřínech dolňáckého folklóru a neudělal si z něj dobré živobytí a jediný důvod k zahraničním zájezdům. Cimbálovou muziku Hradišťan přebíral po primáši Jaroslavu Staňkovi jako dvaadvacetiletý student. Za čtvrt století natočil patnáct alb a jediné není pouhým opakováním předchozího," říká o skladateli, primášovi a zpěvákovi hudební publicista Jiří Černý. Vedle Hradišťanu se objeví Horňácká muzika Mirka Minkse.

Další host se chystá do Náměště ze Slovenska. Zuzana Homolová s houslistou Samo Smetanou a Hradišťanem představí onu "world" polohu hudby. "Koncert s podtitulem "Kořeny a world music" je hudebním střetem i souzněním na jedné straně hudby původní, autentické, vycházející z konkrétního regionu, a na druhé straně hudby inspirované mnoha vlivy, rozvedené svými autory a interprety," vysvětlují organizátoři podtext odpoledního vystoupení.

Večer potom přinese exkluzivitu u nás nevídanou. Středoevropský postkomunistický prostor představí koncert s podtitulem Visegradský galakoncert. Od jedenadvaceti hodin vystoupí opět Pavlicův Hradišťan a skupina Talant, které budou reprezentovat Českou republiku. Maďarsko a Slovensko spojují síly ve skupině Ghymes, která už se stihla dostat do povědomí českých posluchačů. Kapela hrající temperamentní i melancholickou maďarskou hudbu vystupovala na pozvání Jiřího Pavlici i v pořadu České televize Sešli se ... Skupina vznikla před patnácti lety a na svém kontě má sedm nahrávek. Místem, kam často zajíždí, je Francie.

Vrcholem a českou premiérou potom bude vystoupení polské skupiny BRAThANKI. "Dosud jsme v České republice hráli jen jednou pro uzavřenou společnost ve Španělském sále Pražského hradu," uvedla zpěvačka Halina Mlynkova. Svou hudbu členové BRAThANKI definují jako "folklór upravený v současném duchu". Kapela vznikla v roce 1998, o dva roky později se k sedmi zakládajícím členům přidala zpěvačka Mlynková, která pochází z Českého Těšína a v Polsku uvádí vlastní televizní pořad. Kromě zpěvačky se v Náměšti ukážou i akordeonista Janusz Mus, flétnista Stefan Błaszczyński, houslista Adam Prucnal, kytarista Jacek Królik, Grzegorz Piętak, který hraje na basovou kytaru a perkusista Piotr Królik.

Desetidenní Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou začaly v pátek. Na festivalu zahrají folkové, jazzové, bluesové i folklórní skupiny. Letos ho doplňuje akce Keltské dílny, kde se zájemci seznámí s gaelštinou, gaelskými písněmi či s hrou na keltskou harfu. Program doplňují odpolední programy na Open scéně v kempu za Špitálkem, kde bez nároku na honorář vystupují zpěváci a divadelní soubory. Ve středu to od 13 hodin bude divadlo Jájátro Tyjátro z Brna a skupiny Bonsai č. 3 z Českých Budějovic a rakovnická Z Davu.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz