Edgar Lawrence Doctorow

Edgar Lawrence Doctorow | foto: Corbis, Profimedia.cz

Přijíždí Doctorow, legenda zklamaná Formanem

  • 1
Hlavní hvězdou nadcházejícího 17. ročníku pražského Festivalu spisovatelů (3.-6. června) bude slavný americký prozaik Edgar Lawrence Doctorow.

Doctorowovy romány mají nezaměnitelnou tvář, jsou dějově mnohovrstevnaté a melodické.

"Neumím si představit, že bych psal a že by má slova v sobě neměla hudbu, že by neevokovala jakousi melodii," říká šestasedmdesátiletý spisovatel, který Českou republiku navštíví opět po deseti letech. V roce 1997 se zúčastnil stejné akce.

Prolínání fakt a fikce
Doctorow je jedním z nejrespektovanějších amerických autorů. Narodil se 6. ledna 1931 v New Yorku v rodině potomků ruských přistěhovalců a rodnému městu zůstal v životě i tvorbě věrný.

Po studiích v Kenyon College a na Kolumbijské univerzitě pracoval jako nakladatelský redaktor. Poté se věnoval spisovatelské dráze. V roce 1954 se oženil a s manželkou Helenou má tři děti.

Bývá považován za představitele tzv. retrofiction - žánru, ve kterém se na základě prolínání skutečných a smyšlených událostí a postav zobrazuje společenské klima v časech, kdy se utvářela moderní podoba Ameriky.

Ragtime jako symbol
Spisovatelovu práci s melodií jazyka výstižně ilustruje jeho zřejmě nejpopulárnější román Ragtime (1975). Ragtime je dravý a energický klavírní styl a takový je i jazyk, kterým je román napsán.

Ragtime si Doctorow zvolil za symbol bouřlivého vývoje Spojených států v prvních dvou desetiletích dvacátého století. Na půdorysu příběhu tří rodin vystavěl složitý děj, v němž se odráží doba ekonomického rozmachu Ameriky a střetávání ras, kultur a tradic.

Přitažlivé látky se chopil v roce 1981 režisér Miloš Forman a natočil podle Ragtimu stejnojmenný film. Formanův snímek byl však pro Doctorowa zklamáním.

Odlišné pohledy se projevily již při psaní scénáře - režisér podle něj chtěl, aby film měl jednu ústřední postavu, a naléhal prý, aby Doctorow scénář přepsal. Ten však odmítl, a scénář proto přepracoval jiný scenárista.

Vítejte do zlých časů
Ragtime nebyl jediný Doctorowův zfilmovaný román, na filmové plátno se dostala již jeho prvotina - temný western Vítejte do zlých časů (1960), v jehož filmové verzi si o sedm let později zahrál hlavní roli Henry Fonda.

V roce 1983 zfilmoval režisér Sidney Lumet další Doctorowův slavný román Kniha Danielova (1971), volně čerpající z popravy manželů Rosenbergových, odsouzených v USA v roce 1951 za špionáž pro Sovětský svaz.

Doctorowovy knihy nemají jednoduchou stavbu a přehledný děj. On sám v tom vidí proces osvobozování: "Spisovatelům se stává, že ztratí trpělivost s klasickým vyprávěním. Jednoduchý příběh, jaký je třeba v mých prvních dvou knihách, začal být těsný... Ve chvíli, kdy skončíte s klasickým vyprávěním, cítíte, nejen intelektuálně, svobodu tvorby."

Z poslední spisovatelovy tvorby sklidil největší úspěch román Pochod (March), vydaný v roce 2005. Dílo z období americké občanské války, které opět kombinuje skutečné události s fikcí, získalo ocenění PEN/Faulkner Award.

Doctorow v Praze
Program návštěvy E. L. Doctorowa v Praze zahájí v neděli 3. června v 11 hodin autogramiáda v Big Ben Bookshopu. Večer se autor zúčastní diskuse v divadle Minor na téma "Nenásilím proti terorismu", kde mu budou partnery další hosté festivalu, například další slavný americký autor Gary Snyder. Večer bude moderovat Marek Eben.

V pondělí od 17:30 bude na témže místě Doctorow diskutovat na téma výroku Tristana Tzary "Myšlenka se rodí v ústech". Program je součástí řady Hovory listu The Guardian.

Ve středu se Doctorow vyjádří v Americkém centru k myšlence Susan Sontagové "Bolest těch druhých" a téhož dne od 19:30 bude mít autorské čtení v divadle Minor.

Hlavním tématem letošního Festivalu spisovatelů Praha je východoevropský dadaismus. Na toto téma pořadatelé připravili řadu diskusí, autorských čtení, přednášek a výstav (detailní program najdete na www.pwf.cz).

,