Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příjemnou noc v pokoji 1408 přeje Stephen King

  11:32aktualizováno  11:32
Překvapivý hit letošního léta, který v zámoří vydělal více než sedmdesát milionů dolarů, se jmenuje Pokoj 1408 a vznikl podle krátké povídky mistra hororu Stephena Kinga.

Z filmu Pokoj 1408 | foto: Palace Pictures

King napsal povídku Everything´s Eventual, jež se stala předlohou filmu, vlastně náhodou. Krátký text je totiž součástí Kingových spisovatelských memoárů O psaní a měl být určen jen jako ukázka toho, jak se povídka má správně psát.

Do parády si text vzala trojice scénáristů. Matt Greenberg je zkušený autor hororového žánru, Scott Alexander a Larry Karaszewski pak pracují obvykle spolu - jsou například autory scénáře Formanova Muže na Měsíci.

Přežít déle než jednu hodinu
Mike Enslin, hlavní postava filmu, se živí jako spisovatel. Píše knihy o místech, kde se odehrály legendární nadpřirozené jevy, a ve svých knihách tyto události skepticky vyvrací.

Enslin jednou dostane stručnou pohlednici odkazující k záhadném pokoji 1408. Rozhodne se materiál použít pro poslední kapitolu své knihy 10 Nights in Haunted Hotel Rooms.

Cestuje do New Yorku, aby se na jednu noc ubytoval v pokoji 1408 hotelu Dolphin, a setkává se s ředitelem hotelu Olinem. Ten mu pobyt v prokletém pokoji důrazně nedoporučuje, jenže tím více utvrzuje spisovatele v názoru, že celá záhada je podvrh.

Nicméně - v pokoji 1408 se opravdu začnou dít věci. Na Enslina tu začínají útočit démoni z jeho vlastní minulosti a pokoj se stává pastí, ze které není možné uniknout. Nikdo z předchozích hostů navíc nevydržel naživu déle než jednu hodinu.

Konečně napínavý horor?
Hlavní roli svěřil švédský režisér Mikael Håfström Johnu Cusackovi, a to ze zcela zištných důvodů. Diváci ho prostě "berou" a schopnost získat si diváky je podle režiséra jedním z klíčových měřítek úspěšnosti filmu.

Role šéfa hotelu ve filmu dostala mnohem více prostoru, než jí věnoval King v předloze. Proto i jeho představitele bylo třeba pečlivě vybrat. A Samuel L. Jackson se nakonec stal volbou více než ideální.

Obsazení hlavních postav uzavírá Mary McCormacková jako Enslinova žena Lilly. "Není to vlastně horor, je to duchařský příběh a psychologický thriller. Nakonec nemáte jistotu, co bylo skutečné a co se odehrálo jen v hlavě hlavní postavy,“ popisuje film McCormacková.

Stejného principu, tedy stírání hranic mezi představami a realitou, použil už v roce 1980 u adaptace jiného Kingova bestselleru Osvícení i slavný Stanley Kubrick.

Styčných bodů se slavným "definitivním" hororem má Pokoj 1408 víc - například neklade přehnaný důraz na efekty a soustředí se spíše na psychologii postav a herecké výkony.

Digitální triky se ve filmu samozřejmě objeví - pokoj v hotelu vám jen tak někdo zatopit nedovolí, ale nešlo o typ natáčení, kde herci hrají před zeleným pozadím a vše ostatní se dodá v postprodukci. Praskání zdi je prostě skutečné praskání zdi.

Někteří recenzenti po zhlédnutí Pokoje 1408 nadšeně volali "Konečně opět napínavý film podle Stephena Kinga!". Zda měli pravdu, se čeští diváci mohou přesvědčit od 11. října.

Pokoj 1408
horror/thriller, USA 2007, od 15 let, 94 minut, titulky, distribuce Palace Pictures
režie: Mikael Håfström, scénář: Matt Greenberg, Scott Alexander, Larry Karaszewski
hrají: John Cusack, Samuel L. Jackson, Mary McCormack, Tony Shalhoub, Jasmine Jessica Anthony
premiéra 11. října 2007

Autoři:Nejčtenější

RECENZE: Věčně tvá nevěrná následuje normu, že co český film, to ostuda

Z filmu Věčně tvá nevěrná

Novinka kin s názvem Věčně tvá nevěrná dokonale naplňuje zvyklost, že tuzemské romantické komedie jsou špatné, dojemně...

RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

KVÍZ: Rozmarné léto, Vesnička... Jak znáte dílo režiséra Jiřího Menzela?

A ještě jednou Rozmarné léto objektivem Josefa Janouška

Jiří Menzel má na svém kontě Oscara, Zlatého medvěda i Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu. Hlášky z jeho...

Další z rubriky

RECENZE: Věčně tvá nevěrná následuje normu, že co český film, to ostuda

Z filmu Věčně tvá nevěrná

Novinka kin s názvem Věčně tvá nevěrná dokonale naplňuje zvyklost, že tuzemské romantické komedie jsou špatné, dojemně...

RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...

Když hraju dobře, mám štěstí, tvrdí Menzel. Premiéru má k narozeninám

Jiří Menzel při natáčení Tlumočníka

Slovenský Tlumočník, ve kterém hraje titulní roli, má dnes večer, přesně v den osmdesátin Jiřího Menzela, světovou...

Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.cz