Přijela Sheryl Crow, hrát však nebude

  • 3
Je škoda, že americká zpěvačka Sheryl Crow přijela do Prahy jenom jako doprovod svého přítele Lance Armstronga. Přitom jedna z nejrespektovanějších písničkářek devadesátých let, kterou chválili Bob Dylan i Neil Young, umí předvést výtečné koncerty.

V Česku naposledy vystupovala v roce 1997 na festivalu Sun. Neošidila ani několik stovek lidí v pražské T-Mobile Areně, kteří se ztráceli v prostoru patnáctitisícové haly.

Užili si americký rock, střižený blues i country. V tomto stylovém rozmezí se Sheryl Crow, narozená 11. února 1962 v americkém Kennettu, pohybuje nejpřirozeněji.

Vztah k hudbě má daný geneticky. Matka, jež vyučovala hru na klavír, zpívala ve swingovém orchestru, v němž hrál její otec na trubku. Když jí bylo třináct, složila Sheryl Crow první píseň a hudbě zůstala věrná i během studií na University of Missouri.

Povolání učitelky hudby ji moc neuspokojovalo, zpívala s různými kapelami a pomalu vplouvala do světa hudebního byznysu. Když vyjel Michael Jackson na turné k desce Bad, zpívala mu doprovodné vokály. Na turné s králem popu prožila dva roky a provázely ji pověsti, že je jeho milenkou.

Ona však nechtěla být zpěvačkou, která jenom doprovází Roda Stewarta, Stinga, SteviehoWondera nebo Joe Cockera. Přimluvil se za ni Don Henley, člen legendárních Eagles, a začátkem devadesátých let se konečně mohla pustit do nahrávání prvního alba Tuesday Music Club (1993). To si získávalo posluchače zvolna, avšak zpěvačka soustavně koncertovala.

Námaha se vyplatila, desky se prodalo na milion nosičů. Dalších sedm milionů kopií si fandové koupili poté, co za ni zpěvačka dostala tři sošky Grammy. S
heryl Crow překročila třicítku, když se z ní stala velká hvězda. Avšak dokázala být pořádně prchlivá a náladová.

Druhé album nahrávala opilá. Když to producenta přestalo bavit, dokončila album Sheryl Crow (1996) sama a získala za něj další dvě Grammy. Pak pořádala velký koncert v newyorském Central Parku, byla to naopak ona, kdo si pozval hosty Keithe Richardse nebo Erika Claptona.

Ani její zatím poslední album C'mon, C'mon (2002) nevznikalo bez problémů. Zpěvačka si nevěřila, trpěla depresemi, a tak do studia pozvala spoustu přátel včetně svého patrona Henleyho, aby jí pozvedli náladu. Podařilo se a Sheryl Crow dostala Grammy za novou píseň Steve McQueen.

To je její hrdina, dávno mrtvý herec a dobrodruh. Pokud ho už nepředstihl živý Lance Armstrong.