Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přijede Annette Dasch, nová operní hvězda

  3:46aktualizováno  3:46
Krásně zpívá, krásně vypadá, působí bezprostředně a je výborná herečka. Německá sopranistka Annette Dasch má všechny přednosti, které musí mít moderní operní hvězda.

Annette Dasch | foto: archiv

Posoudit kvality jedné z nejvýraznějších zpěvaček mladé generace bude moci i české publikum. Jednatřicetiletá Berlíňanka má být totiž v neděli 27. ledna sólistkou koncertu ve Stavovském divadle, který pořádá Národní divadlo k výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta.

Zpívat bude – jak jinak – Mozartovy árie pod taktovkou předního českého dirigenta mladé generace Tomáše Netopila.

Světová média někdy přirovnávají Dasch k ruské megahvězdě Anně Netrebko. To je jistě zkratkovité heslo, svědčící mimo jiné o určité marketingové taktice, nicméně jméno Dasch má v odborných hudebních kruzích vynikající zvuk.

Čarodějná Armida
Je pravda, že podobně jako Netrebko i Dasch svou mezinárodní kariéru odstartovala na Salcburském festivalu. Poprvé v "mozartovském" roce 2006. Nejprestižnější přehlídka na světě tehdy uvedla všech 22 Mozartových oper a Dasch se objevila ve skladatelově raném díle Král pastýřem.

Zaujala smyslným hlasem, projevem, charizmatem i hereckým talentem, nicméně v bohatém programu byly tehdy sledovanější inscenace a větší hvězdy.

Skutečný průlom se Dasch podařil o rok později, kdy v Salcburku ztvárnila hlavní úlohu v opeře Josepha Haydna Armida. "Annette Dasch triumfovala jako Armida, okouzlovala nejen hlasově, ale i herecky," napsal například německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Postavu orientální čarodějky, která svede křesťanského rytíře, si zvolila i jako téma svého prvního operního alba. Vyšlo loni a Dasch na něm představuje různá zpracování kdysi mimořádně oblíbeného renesančního námětu, který procházel operními dějinami 250 let.

Diskografie mladé pěvkyně je zatím ještě skromná: kromě Armidy v ní najdeme CD německých barokních písní.

Vzhůru na světové scény
Salcburský festival si Dasch zajistil i pro letošní rok. V nové inscenaci Mozartova Dona Giovanniho ztvární pod vedením režiséra Clause Gutha a dirigenta Bertranda de Billyho Donnu Annu.

V repertoáru má ovšem i další postavu z této opery, Donnu Elvíru, kterou už zpívala v milánské La Scale – a to za dramatických okolností. Zaskakovala za nemocnou kolegyni, přitom sama bojovala s infekcí.

"Myslím, že jsem byla ještě nemocnější," tvrdila listu Die Welt. Před sebou má další velké úkoly, například debut v newyorské Metropolitní opeře, kde bude příští rok zpívat Hraběnku ve Figarově svatbě.

Jako dítě z muzikantské rodiny Dasch zpívala v různých sborech a původně se chtěla stát klarinetistkou. V některých rozhovorech tvrdí, že ještě předtím toužila vyučit se nějaké řemeslo. Rodina ji však přemluvila, aby se dala na studia.

Dasch tedy odjela do Mnichova, kde vystudovala zpěv. Když roku 2000 vyhrála několik pěveckých soutěží, bylo o její budoucnosti rozhodnuto.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz