Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přijede Annette Dasch, nová operní hvězda

  3:46aktualizováno  3:46
Krásně zpívá, krásně vypadá, působí bezprostředně a je výborná herečka. Německá sopranistka Annette Dasch má všechny přednosti, které musí mít moderní operní hvězda.

Annette Dasch | foto: archiv

Posoudit kvality jedné z nejvýraznějších zpěvaček mladé generace bude moci i české publikum. Jednatřicetiletá Berlíňanka má být totiž v neděli 27. ledna sólistkou koncertu ve Stavovském divadle, který pořádá Národní divadlo k výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta.

Zpívat bude – jak jinak – Mozartovy árie pod taktovkou předního českého dirigenta mladé generace Tomáše Netopila.

Světová média někdy přirovnávají Dasch k ruské megahvězdě Anně Netrebko. To je jistě zkratkovité heslo, svědčící mimo jiné o určité marketingové taktice, nicméně jméno Dasch má v odborných hudebních kruzích vynikající zvuk.

Čarodějná Armida
Je pravda, že podobně jako Netrebko i Dasch svou mezinárodní kariéru odstartovala na Salcburském festivalu. Poprvé v "mozartovském" roce 2006. Nejprestižnější přehlídka na světě tehdy uvedla všech 22 Mozartových oper a Dasch se objevila ve skladatelově raném díle Král pastýřem.

Zaujala smyslným hlasem, projevem, charizmatem i hereckým talentem, nicméně v bohatém programu byly tehdy sledovanější inscenace a větší hvězdy.

Skutečný průlom se Dasch podařil o rok později, kdy v Salcburku ztvárnila hlavní úlohu v opeře Josepha Haydna Armida. "Annette Dasch triumfovala jako Armida, okouzlovala nejen hlasově, ale i herecky," napsal například německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Postavu orientální čarodějky, která svede křesťanského rytíře, si zvolila i jako téma svého prvního operního alba. Vyšlo loni a Dasch na něm představuje různá zpracování kdysi mimořádně oblíbeného renesančního námětu, který procházel operními dějinami 250 let.

Diskografie mladé pěvkyně je zatím ještě skromná: kromě Armidy v ní najdeme CD německých barokních písní.

Vzhůru na světové scény
Salcburský festival si Dasch zajistil i pro letošní rok. V nové inscenaci Mozartova Dona Giovanniho ztvární pod vedením režiséra Clause Gutha a dirigenta Bertranda de Billyho Donnu Annu.

V repertoáru má ovšem i další postavu z této opery, Donnu Elvíru, kterou už zpívala v milánské La Scale – a to za dramatických okolností. Zaskakovala za nemocnou kolegyni, přitom sama bojovala s infekcí.

"Myslím, že jsem byla ještě nemocnější," tvrdila listu Die Welt. Před sebou má další velké úkoly, například debut v newyorské Metropolitní opeře, kde bude příští rok zpívat Hraběnku ve Figarově svatbě.

Jako dítě z muzikantské rodiny Dasch zpívala v různých sborech a původně se chtěla stát klarinetistkou. V některých rozhovorech tvrdí, že ještě předtím toužila vyučit se nějaké řemeslo. Rodina ji však přemluvila, aby se dala na studia.

Dasch tedy odjela do Mnichova, kde vystudovala zpěv. Když roku 2000 vyhrála několik pěveckých soutěží, bylo o její budoucnosti rozhodnuto.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz