Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přidal ztratil hlavu, dramaturgie ho v tom nechala

aktualizováno 
- "Způsob, jakým postavy jednají, je banálně každodenní jen zpočátku. Stále víc se bude vzdalovat běžné logice nebo přiměřenosti." "Něco nenávratně skončilo a to, co má přijít, je záhada." Tolik citace ze scénických poznámek k prvnímu a třetímu obrazu hry Antonína Přidala Noc potom, kterou v české premiéře uvedla činohra Národního divadla - bohužel na scéně Stavovského divadla. Špatný odhad možností textu a jeho účinku na velké scéně je už notorickým problémem dramaturgie pod vedením uměleckého šéfa činohry Josefa Kovalčuka.

To, oč se Přidalova hra opírá především - o atmosféru tajemství a nedefinovatelné hrozby - by snad mohlo rezonovat v intimním prostředí Divadla Kolowrat, na velkém jevišti je však předem odsouzeno ke křečovitě směšnému zániku.
Výchozí půdorys Noci potom je dle slibu autora veskrze banální. Pětice opuštěných žen z jednoho domu se po delším čase opět schází v bytě jedné z nich, opět se mezi sebou pohádají a vyjevují divákům problémy svých životů. Jedna z žen nevinně vyšla na seznamu Rudé krávy a ostatní se od ní odvracejí. Druhá trpí zálety svého manžela, zlodějíčka za všech režimů. Třetí se konečně dočkala smrti manželky svého milence. Čtvrtá se po pokusu o sebevraždu snaží vyrovnat s tím, že její bývalý milenec-disident již o ni ve svých nových funkcích nemá zájem. Pátá, vdova, je už na cestě k Bohu. Stigma obdobného osudu, jež je před lety svedlo dohromady, v oné noci prochází dalším kolečkem zveřejňování a obviňování. Zatímco v přízemně realistické hře by k tomu postačilo pár lahví piva, v Přidalově vizi se ocitáme v tajuplných souřadnicích nedešifrovatelných záhad a úzkosti z konce milénia.
Postavy se zpovídají jako před posledním soudem. Disproporci mezi banálními, často i notně ohranými tématy a autorskou ctižádostí o jejich co nejoriginálnější ambaláž je však těžké přehlédnout. Lidově se jí říká chodit s kanonem na vrabce.
Jakkoliv se Přidal v programu k inscenaci vyjadřuje štítivě o amerických katastrofických filmech (třebaže název jednoho z nich, Den poté, sám parafrázuje), nelze právě těmto filmům upřít mnohem větší vynalézavost a sugestivnost při vytváření kupříkladu pocitů ohrožení, než jakou prokazuje autor Noci potom. Podivné zvuky, nefungující telefon, sirky, které neškrtají. Režisér Ivo Krobot neměl mnoho šancí uspět s tímto arzenálem, který by mohl provokovat fantazii snad v rozhlasové hře či na malém divadelním prostoru. Blanča Blanky Bohdanové, Růža Jitky Smutné, Janina Kateřiny Burianové, Milka Johanny Tesařové a Marta Miluše Šplechtové jsou s temperamentním, realistickým gestem odehrané ženské postavy. Měly jen tu smůlu, že se ocitly v jevištní realitě, která běžnou logiku zavrhla, ale originálně novou již nevytvořila. Jediné dvě mužské postavy už jen dokreslují odvozenou Přidalovu poetiku. Zatímco Mikloš v podání Karla Pospíšila je spíše tuctovou postavou proradného fízla, postava Michala Jana Hartla je učiněnou záhadou. Na jedné straně obyčejný smolař, kluk z vesnice, na straně druhé člověk, který asi tuší nejvíce o tom, co se děje venku za dveřmi. Vyčítat však Přidalovi jeho pokus o dnes tolik žádanou hru ze současnosti nemá smysl. Autor může ztratit hlavu, avšak hrozné je, když ti, kdož si mají udržet odstup, čili dramaturgie, nechají tu hlavu kutálet se po jevišti.

Antonín Přidal: Noc potom
Národní divadlo Praha

režie Ivo Krobot
scéna a kostýmy Jana Zbořilová j. h.
hudba Lubor Šonka j. h.
pohybová spolupráce Zoja Mikotová j. h.
dramaturgie Johana Kudláčková a Josef Kovalčuk

Česká premiéra 22. dubna ve Stavovském divadle

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

Najdete na iDNES.cz