Přichází slavná trilogie Gormenghast

Bezmála 60 let od svého prvního vydání vychází v nakladatelství Argo úvodní díl legendární trilogie nazvané Gormenghast. Autorem je všestranný britský spisovatel Merwyn Peake (1911-1968), který byl i uznávaným výtvarníkem.

Fantazii o tajemném hradu a jeho podivných obyvatelích začal psát v době druhé světové války, kdy sloužil v britské armádě a rukopisy posílal své ženě Maeve.

Ač bývá Peakova trilogie označována za pilíř žánru fantasy, jednoznačnému zařazení se příčí. "Spíše než jako fantasy román jsem Gormenghast četla jako alegorii války, kdy se rigidní pořádek začíná rozpadat, ale nepřichází nic, co by ho nahradilo," říká překladatelka Dominika Křesťanová, kterou příběh okouzlil originálním stylem v němž se mísí prvky gotického románu, fantasy, komedie i hororu.

První kniha Titus Žal vyšla v roce 1946 a okamžitě vzbudila nadšené ohlasy kritiků. Dějištěm je rozlehlý a ponurý  hrad, kterému vládne lord Katafalk a jeho žena Gertruda.

Oba jsou otroky řádu, který je na hradě úzkostlivě dodržován už po staletí. Zatímco lord z dynastie Žalů hledá útěchu v knihách, jeho manželku pohltila majestátní role první dámy, v níž není místo pro city.

Jsou tu i další bizarní postavy, které připomínají Addamsovu rodinu: Žalova dcera Fuchsie s divokou fantazií, oddaný služebník Kříst, zmatená chůva Bábi Zmeková, starý knihovník Sivomor či potrhlý doktor Šmidrkal.

Ti, kteří rozhodnou o budoucnosti hradu, však na svůj part teprve čekají. Jsou jimi právě narozený hraběcí syn Titus a mladík Koncíř, který dokáže uniknout osudu kuchyňského učedníka.

Díky vychytralosti a umění manipulace dokáže otřást panstvím, na kterém se vystřídalo sedmasedmdesát generací.

Druhý díl trilogie nazvaný Gormenghast sleduje další osudy postav, třetí část Už jen Titus však hranice hradu opouští. Na základě Peakova příběhu vznikla rocková opera Irmina Schmidta a televizní adaptace BBC, v níž roli služebníka získal Christopher Lee, který se s autorem i osobně setkal.

Představitel Tita Andrew Robertson se gesta učil na videozáznamech s princem Charlesem, ostatně jako obraz zkostnatělé britské monarchie bývá trilogie také chápána.


Britská královská rodina