Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přichází Karel IV., letošní výstavní hit

  13:32
Takhle ji neviděla ani Amerika. Výstava Karel IV. - císař z Boží milosti nemá rozsahem a hodnotou děl v českém výstavnictví obdoby.

Kaple sv. Václava - Kaple sv. Václava | foto: Fototéka Pražského hradu, Jan Gloc

Snímky některých exponátů najdete ve fotogalerii.

Přináší ucelený obraz o době vlády Lucemburků v Čechách, na Pražském hradě potrvá do 21. května - a už nikdy a nikde se nebude opakovat.

Mozaika dvou set vytříbených uměleckých děl okořeněná středověkou hudbou a divadlem umožní na chvíli propadnout se o více než šest století zpět a představit si život v době vrcholného středověku. Jaro na Pražském hradě patří rozkvětu umění za vlády Lucemburků.

Monumentální výstavu připravila Správa Pražského hradu společně s Metropolitním muzeem umění v New Yorku. Právě tam už byla koncem loňského roku uvedena pod názvem Praha, koruna Čech 1347-1437.

České umění se v této prestižní instituci objevilo poprvé a zároveň se na americkém kontinentě poprvé představila česká gotika. Úspěch byl značný: během tří měsíců přišlo sto sedmdesát tisíc lidí -v průměru kolem dvou tisíc denně.

Návrat domů
Nyní se exponáty vrátily do Česka. A přibylo k nim množství děl, která kvůli své citlivosti nemohla cestovat z Evropy přes oceán. „Výstava v Praze je obsáhlejší než newyorská, některé exponáty, které návštěvníci u nás uvidí, tam nebyly,“ vysvětluje vedoucí oddělení kultury Pražského hradu Kateřina Horníčková.

A dodává: „Koncept výstavy byl od začátku navržen tak, aby expozice končila v Česku. Aby se skvosty po šesti stovkách let vrátily zpět do místa, kde vznikly. Od čtrnáctého století tu mnohá tato díla nebyla k vidění, přitom dokazují tehdejší význam Prahy.“ Ten byl zejména v době vlády Karla IV. srovnatelný s Paříží nebo Římem.

Obšírností a významem exponátů je Karel IV. - císař z Boží milosti výstavou vskutku ojedinělou. Odborníci tvrdí, že jde o největší počin v historii výstavnictví na Hradě - její finanční krytí přišlo na více než šedesát milionů korun. Vzdáleně ji lze snad srovnat s přehlídkou umění z doby Rudolfa II., kterou v roce 1997 za tři měsíce zhlédlo 220 tisíc návštěvníků, nebo s rokem 2001, kdy se na Deset století architektury přišlo podívat více než 155 tisíc lidí.

„Troufla bych si říci, že jde o výstavu století, kterou opravdu můžete vidět jen jednou za život. Je výjimečnou příležitostí prohlédnout si soubor uměleckých předmětů takové ceny pohromadě,“ říká Horníčková o expozici, jež zahrnuje prostřednictvím několika málo děl i prvního z rodu Lucemburků na českém trůně Jana, soustředí se však hlavně na dobu vlády Karla IV. a jeho synů Václava IV. a Zikmunda.

Akce jako ve filmu
Výstava se připravovala pět let. Během té doby kurátoři shromáždili dobově a tematicky blízká díla, jež byla během staletí rozeseta po světě. Při často objevné práci nasbírali exponáty ze sedmadevadesáti různých galerií, kostelů, muzeí i soukromých sbírek z jedenácti států světa. Převážná část pochází ze zemí Koruny české, další například z Británie, Francie či Německa, ale také ze Švédska, Maďarska, Polska, Švýcarska nebo Ameriky.

Ty dvě stovky děl shromážděných v prostorách Pražského hradu zahrnují deskové obrazy i sochy, iluminované rukopisy i liturgické předměty, textilie i vzácné nádoby řezané z českých polodrahokamů.

Cenu exponátů nelze vyčíslit, určitou představu si lze udělat z toho, že ten nejcennější je pojištěn na osm set padesát milionů korun! „Kromě standardního zabezpečení jsou díla chráněna speciálním systémem s nejmodernějšími čidly, jaká známe například z filmů,“ podotýká ředitel správy Hradu Ivo Velíšek.

Lucemburkové na dlani
Hlavní část přehlídky je soustředěna v Obrazárně Pražského hradu, kde má každé dílo zajištěno speciální klimatické podmínky. Vzhledem k tomu tam také může být najednou vpuštěno pouze 180 lidí. Proto si návštěvníci musí zakoupit speciální časové vstupenky.

V rámci tohoto jednoho vstupného však zájemci mohou navštívit i výstavu Život na dvoře Karla IV. v Tereziánském křídle Starého královského paláce a seznámit se tak s běžným životem na císařském dvoře a historickými informacemi o době vlády Lucemburků. Především pro zrakově postižené je zde připravena také haptická výstava -poznat díla hmatem tu však může každý.

Vstupenka opravňuje i k návštěvě Kláštera sv. Anežky České. Prohlídka unikátních děl Mistra Theodorika, Mistrů vyšebrodského a třeboňského oltáře, votivní desky Jana Očka z Vlašimi s portrétem Karla IV. či Michelské madony v autentickém gotickém prostředí doplní představu o tehdejším vývoji českého umění.

Skládačka doby
Kaleidoskop doby si divák může dotvořit návštěvou katedrály sv. Víta na Pražském hradě, kde uvidí výstavu Středověká katedrála o podobě Chrámu sv. Víta ve čtrnáctém století jako místu dynastické reprezentace, sledováním filmů v Císařské konírně, zhlédnutím stavby středověkého jeřábu na Pražském hradě či poslechem středověkých koncertů.

Speciální doprovodné programy jsou na Hradě připraveny i pro děti. Těm život za Karla IV. a jeho synů přiblíží divadlo nebo umělecké dílny, kde si budou moci například složit středověkou vitráž nebo namalovat středověký obraz.

Lucemburské jaro přinese i další akce v Praze a okolí, které doplní představu zlatého období české gotiky v celé její šíři. Například archiv Národního muzea či Klementina nabídne prohlídku písemností ze čtrnáctého století. To, jak se bavil král Václav IV., než se příliš oddal alkoholu, lze zažít na hradě Točník založeném králem. Další programy jsou připraveny také na Karlštejně a na Křivoklátě.

Vstupné na unikátní výstavu je úměrné její kvalitě. Plné činí 270, snížené 150 korun, rodinné 500 korun. K němu každý návštěvník dostane obsáhlého průvodce dobou posledních Lucemburků na CD-ROM, který přináší virtuální prohlídku skvostných děl i údaje o historických souvislostech. K výstavě je možné zakoupit katalog za 290 korun. Na přelomu března a dubna pak vyjde obsáhlá vědecká monografie zaměřená na lucemburské období.

  • Nejčtenější

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

5. května 2024  15:11,  aktualizováno  18:41

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil...

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

6. května 2024  12:28

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za Česko oheň a dynamický tanec. Aiko zpívala v semifinále Eurovize, neuspěla

9. května 2024  10:30,  aktualizováno  23:15

Ve švédském Malmö se konal druhý semifinálový večer mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song...

Zemřel Miroslav Imrich, hlas Tanga a Abraxasu. Tělo našli u železniční trati

5. května 2024  16:55,  aktualizováno  23:01

Odešel jeden z hlasů a ústředních členů kapely Abraxas. Zpěvák a skladatel Miroslav Imrich zemřel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

RECENZE: A přece se točí. Suchý s Molavcovou zvou na poklidnou jízdu

10. května 2024  16:13

Pomalu plynoucí večer se silnou, ale stále přiměřenou dávkou nostalgie nabízí novinka pražského...

RECENZE: Walliamsův Kosmokluk je skvělé čtení, ale autor umí i skvělejší

10. května 2024

V češtině vyšla nová kniha populárního britského spisovatele Davida Walliamse. Novinku Kosmokluk...

Izraelka postoupila do finále Eurovize i přes protesty. V Itálii s obřím náskokem

10. května 2024  11:32,  aktualizováno  11:41

Navzdory četným protestům proti účasti Izraele na letošním ročníku Eurovize postoupila zpěvačka...

RECENZE: Potřetí a naposled je tu Iveta, nejplačtivější ze všech řad

10. května 2024

Premium Nikdo neví, kdo jsem; už nechci, aby se mi smáli. Takovou zpovědí Ivety Bartošové zakončili tvůrci...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...