Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběhy z Tokia jsou o lidech, jež známe

  16:40aktualizováno  16:40
Do kin nyní vstupují dva japonské snímky romantická komedie Smím prosit? a poetický thriller Tokyo Eyes (Tokijské oči). Příběhy situované do moderního Tokia po loňské přehlídce nového japonského filmu znovu poopraví představu běžného tuzemského diváka o tom, že japonská kinematografie, to jsou samurajové, gejši a možná ještě prapůvodní Godzilla. Romantická komedie Smím prosit? okouzlila právě na loňské přehlídce natolik, že ji Intersonic zakoupil do distribuce; mezitím se s úspěchem promítala v řadě zemí včetně Spojených států, kde se má zrodit i její remake.
Francouzsko-japonský Titul Tokyo Eyes přivezla společnost Artcam, která dnes večer při premiéře v pražské Lucerně očekává i jeho režiséra Jean-Pierra Limosina; navíc tu bude promítnut slavný Ohňostroj od Takeši Kitana, který si v Limosinově snímku zahrál.
"Chtěl jsem, aby se na plátna kin vrátil obyčejný průměrný úředníček středního věku," říká režisér snímku Smím prosit? Masajuki Suo. Jeho hrdina, nenápadný usedlý ženáč s neměnným životním stereotypem, jednou při návratu z práce zahlédne u metra líbeznou siluetu ženy v okně taneční školy. Nechá se proto tajně zapsat do tanečních kursů pro dospělé. V Japonsku se totiž veřejný tanec v klasickém držení, kdy se muž a žena dotýkají, považuje za neslušný, tudíž groteskní postavy filmu, srovnávané někdy s ranými formanovskými figurkami, zkoušejí své neohrabané valčíky a vášnivá tanga na zapřenou, dokonce v převleku. Pozdní hrdinovy příchody si však jeho manželka vysvětluje nevěrou a vyšle na jeho stopu soukromého detektiva...
Úspěch komedie Smím prosit? prý změnil zákon, jenž zakazoval veškeré veřejné kontakty mezi pohlavími, podle režiséra se japonská společnost více otevřela.
"U nás bývá rodina vnímána jinak než na Západě," líčí Suo.
"Manželé spolu po svatbě prakticky nekomunikují. Jako by platilo - Vzali jsme se, tak se nebudeme vodit za ruku. To je moje žena, tak proč s ní tančit?" Rovněž snímek Tokyo Eyes přivádí na plátno i nám známé neexotické hrdiny, soudobou velkoměstskou mládež od hráčských automatů a z diskoték.
Mezi dvěma z nich se zrodí zvláštní milostný vztah: dívka, sestra policisty, kryje chlapce přezdívaného Slepec, jenž si přisvojil roli mstitele. Jeho pistole zatím oběti míjí, otázka však je, jak dlouho... "Zasáhne ho střela, zasáhne ho žena," shrnuje téma francouzský tvůrce. Natočit svůj případ z černé kroniky - "kde nakonec není nic, jak jsme si mysleli" - prý nemohl jinde než v Tokiu: "V Japonsku souběžně existují moderní chlad, neuchopitelnost technologie a současně lidská blízkost obřího tržiště. Zabloudíte, a přesto tu je skrytý řád." 
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz