Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběhy pro nevelkou komunitu

  14:21aktualizováno  14:21
Na stáncích i ve vybraných knihkupectvích se v posledních týdnech objevilo několik zajímavých komiksových titulů. Dávají naději, že tento žánr v Česku stále žije, byť jedni vydavatelé zanikají a jiní se pokoušejí uspokojit nevelkou komunitu čtenářů a nadšenců i za cenu vysokých nákladů na autorská práva a na tisk.

Fanoušky drsné školy nepochybně potěšila třetí kniha z řady Sin City Franka Millera nazvaná Velká tučná zabijačka. Příběh soukromého detektiva Dwighta McCarthyho dokládá, proč je tato série považována za kultovní; dokonce se zdá, že tentokrát je vyprávěn sevřenějším a propracovanějším způsobem než ty předchozí. Jistě to není četba pro slabé nervy, ale i ten, kdo nemá drsnou školu příliš v lásce, může ocenit dokonalou práci s černobílou kresbou a strhující způsob vyprávění. Nejen sběratelé se už těší na luxusní vydání Millerova díla 300, což je vynikající komiksová rekonstrukce bitvy u Thermopyl.

Výletem na nejistou půdu je první kniha japonského komiksu Gon. Našinci zatím neuvykli japonskému stylu; nadto Gon není ani jeho typickým představitelem. Publikaci škodí i to, že není na první pohled přesně zařaditelná mezi produkty buď pro děti, anebo pro dospělé.

Výše zmíněná díla pocházejí z vydavatelství Calibre Publishing, jež nedávno nabídlo i rozsáhlé album scenáristy Jeana Van Hammeho a kreslíře Grzegorze Rosiňského zvané Šinkl. Fantastický příběh v černobílém provedení je jednak zajímavou ukázkou polsko-belgické školy, jednak zaujme především fanoušky žánru fantasy. To ostatně platí i o americkém komiksu Darkness (scénář Garth Ennis, kresba tužkou Mark Silvestri, kresba perem Batt).

Kdo zase hledá skvěle kreslený parodický komiks - v tomto případě jde o parodii na fantasy plné draků a bojovníků s nimi - neměl by si nechat ujít francouzský příběh Donžon: Kačerovo srdce (scénář a kresba: Joann Sraf a Lewis Trondheim, vydavatelství Mot). Potěší nejen kvalitní úprava a překlad, ale i tvrdé desky.

Za zmínku stojí fakt, že Calibre Publishing obnovilo řadu Spider-man přebíranou z amerického originálu Marvel Comics a doplnilo jej i o staronovou Mučírnu Martina Němce, což je pro tuzemské autory jedna z mála možností získat kritický ohlas na svá díla. Bohužel původní český či moravský komiks stále patří mezi výjimky a vydavatelé se vesměs orientují na prověřené záležitosti - většinou v dětských časopisech. Takže se na trhu objevilo například knižní vydání první řady seriálu Modrá pětka (scénář J. B. Kamil, kresba Marko Čermák, vydavatelství Amulet), který kdysi vycházel v časopise Pionýrská stezka, nebo příběhy o objevitelích známé z časopisu Mateřídouška.

Jinak fanoušci netrpělivě čekají na další číslo komiksového magazínu Crew, jehož periodicita se v posledním roce neúměrně prodloužila.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz