Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh unesené Nataschi vyjde česky

  1:00aktualizováno  1:00
Jeden z nejpodivuhodnějších kriminalistických případů, únos a následné osvobození Rakušanky Nataschi Kampuschové, která strávila osm let ve sklepní cele, získal knižní podobu.

Natascha Kampusch | foto: Jaroslav Sýbek, NewsMF DNES

Příběh novinářů Allana Halla a Michaela Leidiga nazvaný Natascha Kampusch – dívka ze sklepa vyjde 30. listopadu ve světové premiéře v Británii, ale i v Česku.

Pohotově zareagovalo nakladatelství Práh, překladatelka měla na převedení téměř dvousetstránkového textu čtrnáct dní – běžný termín bývá tak půl roku. Dívka ze sklepa se objeví i v dalších zemích, 7. prosince například v Nizozemsku.

Na německý překlad si však budou muset čtenáři asi počkat déle. Podle informací listu Die Welt by se kniha v knihkupectvích v Německu a Rakousku zatím neměla prodávat, lze ji však v angličtině objednat u internetových obchodníků. Hrdinka příběhu totiž bojuje proti jeho zveřejnění: právníci Nataschi Kampuschové hrozí autorům žalobou, jelikož nepožádali jejich mandantku o svolení.

"Neměla mnoho času. Musela využít prvních několika vteřin, a zatímco na podlaze BMW 850i jejího věznitele dosud bzučel vysavač a hospodyně v okolních domech právě vařily oběd, musela Natascha utéct co nejdál... Svaly podvyživeného těla, jež dávno odvyklo pohybu, teď byly hnány motorem adrenalinu a nevýslovného strachu přes ploty a zahrady do sousední ulice. Byl to 200 metrů dlouhý útěk," píšou ve své knize novináři Hall a Leidig.

Případem se intenzivně zabývají již osm let – od osudového 2. března 1998, kdy byla Natascha cestou do školy unesena Wolfgangem Priklopilem. Zřejmě i proto se autorům podařilo vydat knihu v tak krátké době: mnohé z rozhovorů s vyšetřovateli, psychology, právníky či Nataschinými příbuznými měli již připravené.

Údajná serióznost knihy je také důvodem, proč se majitel nakladatelství Martin Vopěnka neobává možných soudních postihů. "Kniha čtenářům nic nepodsouvá, opírá se o fakta a výpovědi. U soudu by museli žalobci dokázat, že autoři Kampuschovou poškodili nepravdivým tvrzením," dodává Vopěnka. Na obálce nicméně oproti anglickému vydání více zdůraznil jména autorů, aby nedošlo k mýlce, že svůj příběh vypráví Natascha.

Autoři se zabývají dívčiným rodinným zázemím a zejména  komplikovanými vztahy s matkou, naznačují, že se Priklopil s Nataschinou matkou mohl znát. Pozastavují se i nad eroticky laděnými fotografiemi polonahé pětileté Nataschi s kovbojským bičíkem, které měl fotit někdo z její rodiny a policejní odborník jim na rozdíl od psychiatrů nepřikládal význam.

Před čtenáři se postupně otevírá portrét nenápadného, tichého jedináčka, abstinenta a nekuřáka Priklopila a jeho oběti Nataschi, která však pozvolna nad vztahem přejímala vládu. Jak autoři přiznávají, v některých případech však namísto odpovědí zůstávají jen otázky.

A. HALL, M. LEIDIG:
Natascha Kampusch – dívka ze sklepa

Nakladatelství Práh 2006, 180 stran, doporučená cena 199 korun.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz