Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh rodiny Himmlerů: V přísné lásce a německém duchu

  6:07aktualizováno  6:07
Je to příběh rodiny, která by se mohla zdát obyčejná – kdyby z ní nevyšel jeden z největších zločinců v dějinách. Architekt "konečného řešení" a šéf SS Heinrich Himmler.

Rodinný portrét: Anna a Gebhard Himmlerovi se svými třemi syny | foto: Repro z knihy Bratři Himmlerové autorky Katrin Himmlerové

Postava druhého muže Třetí říše Heinricha Himmlera přitahuje životopisce takřka magneticky. Vycházejí práce střízlivé, hodnotící Himmlerovu roli ve vyvražďování evropských Židů (Richard Breitman), stejně jako ty spekulativnější, rozvíjející teorie o přeživším nacistovi a jeho dvojníku (Thomas Hugh).

Bratři Himmlerové, knížka Himmlerovy praneteře Katrin má však zvláštní postavení: je historickou studií, rodinnou ságou a zároveň osobní zpovědí. Bez velkých slov, ospravedlňování či výčitek rozkrývá jemné, a přitom tak určující předivo vztahů, nároků a očekávání, které od nejútlejšího věku formovalo osobnosti bratrů Heinricha, Gebharda a Ernsta.

Rodinná slepota
Práce to nebyla lehká ani samozřejmá. Katrin Himmlerová, ač historička, se vlastní rodiny a s ní spojených starých bolestí a vin bála. Podobně jako zbytek rodiny, i ona se vyhýbala palčivým otázkám a spokojila se s vágním ujištěním, že dědeček Ernst ani jeho bratr Gebhard se o politiku vlastně moc nestarali – nebýt toho, že je do strany "namočil" angažovaný Heinrich.

"Pokud někdo zkoumá historii vlastní rodiny, je obtížné překonat všemožnou slepotu povstávající z přílišné blízkosti k předmětu zkoumání... Je těžké společně si prohlížet rodinné fotografie, ve kterých všichni dlouho spatřovali jen zážitky ničím nezkaleného dětství nebo štěstí svatebního páru, ale ne už stranické odznaky, pásky s hákovým křížem či odznaky SS s dubovými ratolestmi a umrlčí lebkou," píše Katrin Himmlerová.

S otcem: Kdo by řekl, že z malého Heinricha vyroste jeden z největších masových vrahů

Na začátku byl telefonát otce, který ji poprosil o vyhledání určitých dokumentů o Ernstu Himmlerovi. Jenže u nich nakonec nezůstalo. Písemnosti, které Katrin během svého několikaletého výzkumu objevila (paradoxně včetně dopisů, adresářů, dobových svědectví v rodičovském domě), převrátily tradovaný obraz naruby.

Podobně jako mnozí vysoce postavení nacisté, vycházeli i bratři Himmlerovi z prostředí, kde řád, disciplína, píle a poslušnost platily za nejdůležitější hodnoty. Jejich otec Gebhard byl přísným (až obávaným) gymnaziálním profesorem, který svým potomkům nic neodpouštěl a vlastně tehdy ani neměl příliš co – byli totiž vzornými žáky. Uměl být sice laskavý a občas se se syny rozdováděl na bruslích či na lyžích, ale také od nich příliš mnoho očekával.

Zní až absurdně, že když se chystal na "jedinou delší cestu" po Řecku, s několikaměsíčním předstihem urovnával své záležitosti a rodině rozepsal sáhodlouhé dopisy na rozloučenou s podrobnými instrukcemi – včetně otázek výchovy, víry, studia a povolání potomků. "Mé milé děti vychovávej i nadále v našem smyslu tak jako dosud, v přísné lásce, zbožně, ale bez přehánění, v muže smýšlející ve skutečně německém duchu!" nabádal manželku Annu.

Heini to zařídí
A v německém duchu jeho milé děti skutečně vyrostly. Dospívající Gebhard i Heinrich vášnivě snili o tom, jak krásné je jít do války, a když se Gebhard konečně dostal do vojenských záloh, o dva roky mladší Heinrich si posteskl: "Ó, kéž by mi už bylo taky tolik, to bych byl už dávno v poli."

Vztah mezi bratry, jak ho popisuje Himmlerová, byl hluboký, nápomocný, ale také obsahoval skryté napětí: slabší Heinrich obdivoval staršího, suverénního bratra a trochu mu i záviděl, sebevědomí potom naháněl na rozmazlovaném benjamínkovi Ernstovi, kterého často mentoroval, až peskoval.

"Považují mě za veselého, zábavného hocha, který se o všechno postará – Heini to zařídí," psal jedenadvacetiletý Heinrich, který se rád stylizoval do role nepostradatelného organizátora, čímž si chtěl zajistit větší rodinné uznání. Z bratrů byl v mládí asi nejnáladovější a zřejmě i nejnejistější, v plánech těkal mezi životem zemědělce, vojáka i východního kolonizátora.

A přece to byl právě on, kdo se nejrychleji a nejnáruživěji přimkl k pravicovým radikálům a nadšeně předčítal z Hitlerových projevů, které podle něj byly "nádhernými ukázkami němectví a árijství". Roku 1923 se spolu s Gebhardem v předních liniích účastnil Hitlerova neúspěšného mnichovského puče, o rok později nastoupil jako tajemník a agitátor nacisty Gregora Strassera. Ironií osudu byl o desetiletí později Strasser v rámci Noci dlouhých nožů příslušníkem Himmlerovy organizace SS zavražděn.

V té době už byli členy strany Ernst (vstup 1931) a Gebhard (1933), ale i rodiče Gebhard a Anna (1933). Heinrich jim předtím působil hodně strázní svou nejistou budoucností i sňatkem se starší, rozvedenou evangeličkou Marge, ale nyní se stal rodinnou pýchou.

Každý jeho snímek v novinách je naplňoval dětinskou radostí, upřímně obdivovali "ty nádherné černé kolony, jež jsou Tvým dílem" – a mysleli tím slavnostní pochod SS. Společenská prestiž rodiny Himmlerů, na čas utopená inflací a hospodářskou krizí, opět rostla, stejně jako profesní vyhlídky Heinrichových bratrů.

I díky Heinrichovým přímluvám to mohl inženýr Ernst dotáhnout na zástupce technického ředitele Říšského rozhlasu (zajišťoval mimo jiné rozhlasové vysílání do Sudet v období mnichovské krize) a učitel mnichovské učňovské školy Gebhard na Hlavní úřad NSDAP pro techniku.

Svedli se sami
Heinrichovi bratři, oba členové SS, nebyli naivně svedenými oběťmi – Gebhard si mezi známými na svého "vysokého bratra" stěžoval, že ho v práci nepovyšují dostatečně rychle, Ernst pro něj zase roku 1944 psal posudek o rasové nespolehlivosti jistého majora.

Jak podotýká v doslovu německý historik Michael Wildt, Ernst ani Gebhard nebyli viníky v právním smyslu, ale svou horlivostí přispívali k tomu, aby systém masové perzekuce a likvidace spolehlivě fungoval. Nakonec ze tří nerozlučných bratrů Himmlerových přežil Hitlerovu říši jen jeden – nejstarší Gebhard, který i po letech na "vraha století" se zanícením vzpomínal. Lze mu prý vyčítat jen to, že včas nerozpoznal, že slouží nesprávné věci.

Kniha Katrin Himmlerové neusiluje o vyčerpávající biografický přehled. Přesto se jí daří v kontextu dobových i osobních iluzí a deziluzí pojmenovat to podstatné: jak je možné, že tak "slušná" rodina propadla tak obludným idejím, bez sebemenších otázek a pochybností.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz