Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh Ježíše Krista znovu ožívá

  16:32aktualizováno  16:32
Nové zpracování biblického příběhu o Ježíši Nazaretském připravila francouzská umělecká fotografka Bettina Rheimsová ve spolupráci se spisovatelem, filozofem a fotografem Sergem Bramlym. Výsledek jejich bezmála tříleté práce nyní představuje Galerie Rudolfinum v Praze. Výstava I. N. R. I. byla uspořádána ve spolupráci s německým Deutches historisches Museum v Berlíně.

Hlavním cílem Rheimsové a Bramlyho bylo zpřítomnit příběh Ježíše Krista a vnést ho do současnosti. Ústřední protagonisty fotografií tedy hledali mezi herci a modelkami, které poté zasadili do prostředí Paříže a Mallorky. Tato dvě místa posloužila jako ztvárnění náboženského motivu a zároveň se stala scénami všech záběrů.

Fotografové tak vytvořili soubor 85 velkoformátových snímků, jež zvolenou tematiku podbarvují dnešními výtvarnými postupy. Výstava je uvedena textem Serge Bramlyho, v němž autor vypráví evangelium moderním jazykem. Většina snímků vyvolala bouřlivou reakci církve. Zajímavým a také ojedinělým počinem je přání jednoho německého kostela umístit soubor tří fotografií Ukřižování nad místní oltář. Snímky zobrazují ukřižovanou ženu, ukřižovaného muže a mezi nimi prázdný kříž.

Bettina Rheimsová se narodila v roce 1952 v Paříži. Nejprve pracovala jako manekýnka, herečka a novinářka a až v roce 1978 se plně zaměřila na fotografování. Na začátku osmdesátých let představila veřejnosti sérii aktů v časopise Egoiste. Následovaly módní snímky do nejrůznějších periodik a v roce 1989 Rheimsová vydala svou první knihu Female Trouble. Nejoblíbenějším žánrem Bettiny Rheimsové je portrét. Ze slavných osobností portrétovala například Madonnu, Sharon Stoneovou nebo francouzského prezidenta Jacquese Chiraca.

Serge Bramly se narodil v Tunisku v roce 1949. Ve svých dvanácti letech se Bramlyho rodina přestěhovala do Paříže, kde začal psát a publikovat první povídky. Po studiích učil francouzštinu na pákistánském Lahore, působil jako fotograf a po návratu z Jižní Ameriky napsal knihu o afrobrazilských obyčejích. Psal také scénáře, biografie či statě o výtvarném umění. Serge Bramly je členem nákupní komise Centre Georges Pompidou v Paříži.

Výstava I. N. R. I. v Galerii Rudolfinum je doplněna hudebním a přednáškovým programem. Český výtvarník Jiří David pak chce na střechu budovy namontovat zářící trnovou korunu z neonových trubic.

Ukřižování

Narození

Uctívání pastýřů

Herodova slavnost

Tři králové

Večeře Páně

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz