Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh čtveřice ztracenců míří k přírodní idyle

  13:37aktualizováno  13:37
- Ke vstupence na dánsko-švédský film Mifune by měl každý divák dostat plné znění "slibu čistoty" - filmařského desatera, k němuž se zavazují členové skupiny Dogma 95 a jejichž certifikát neboli potvrzení o naplnění pravidel získal i autor tohoto snímku Soren Kragh-Jacobsen.

S dotyčným návodem v ruce se totiž krajinou díla Mifune putuje mnohem zajímavěji. Hádáte, jestli se filmovalo opravdu na reálném místě, kam nesmí být přinesen jediný předmět, zda se zvuk snímal výhradně současně s obrazem (a ten zase jen z ruční kamery), byl-li dodržen zákaz osvětlování či přesunů v mí stě i času. Jen to, zda režisér dostál desátému přikázání velícímu, že si nesmí vzít na film úvěr, z výsledku sotvakdo pozná.
Jenže co zbude divákovi, jenž návod k téhle hře nemá? Velmi lidský, herecky autentický, v tragikomickém rozpětí vyvážený, nicméně ne zrovna originální příběh o čtveřici zoufalců, kteří našli na polorozpadlé farmě svůj ostrůvek naděje. Nebýt "nejvyšší pravdy postav a situací", k níž se režisér v duchu Dogmatu 95 zavázal spolu s rezignací na jakýkoli osobní styl, člověk by skoro řekl, že sleduje Rain Mana v kombinaci s Pretty Woman, jen o pár společenských stupínků níž.
Mladý obchodník se slibnou kariérou a rozdychtěnou novomanželkou totiž přímo ze svatebního lože odjíždí pochovat otce, kterého dosud zapíral - stejně jako mentálně postiženého bratra, o kterého se teď musí postarat. Na inzerát tedy najme hospodyni, aniž tuší, že jde o prostitutku prchající před oplzlými telefonáty a že i ona pečuje o sourozence právě vyhozeného ze školy. O vzájemné jiskření je postaráno, neboť vše se dá předem odhadnout: hrdina přijde o nóbl manželku, aby nalezl v chrámu přírody spřízněnou duši v lehké dívce s dobrým srdcem, protivný malý fracek postupně najde přítele ve zprvu vysmívaném "debilovi" a celá ta zvláštní rodinka utvoří soudržnou hradbu vůči buranským sousedům.
K jímavé selance ovšem dospívá tvůrce pozvolna, leckdy krutými oklikami - ať už se týkají projevů postiženého muže, skvěle zahraného "obecního blázna" z minulých časů, anebo obrazu úchyláků, které důrazně trestá družná parta prostitutek.
Téměř hrabalovská drobnokresba se však točí v situačním kruhu. Dávná samurajská hra obou bratrů na Mifuneho, dvorního představitele Kurosawových filmů, je sice zábavná - ale daleko silněji než tato symbolika dětské přirozenosti působí "dospělé" okamžiky, kdy všichni všem z vlastního hoře ubližují. Sice se nad osadou ztracenců rozklene láskyplné smíření, ale spíše než z logiky postav, nechť Dogma 95 promine, přichází jako by z vyšší, byť vlídné vůle autorovy.

Mifune - Mifunes Sidste Sang - Dogme III
(Dánsko-Švédsko 1998)

režie Soren Kragh-Jacobsen
scénář Soren Kragh-Jacobsen, Anders Thomas Jensen, Mogens Rukov
hrají Iben Hjejleová, Anders W. Berthelsen a další
distribuce Galafilm
čas 98 minut, titulky

Autor:


Témata: Hospodyně

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz