Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezidentky rozčeřily poklidnou dramaturgii divadla

  15:16aktualizováno  15:16
Již několikrát se Jihočeské divadlo pokusilo rozčeřit poklidné vody své dramaturgie. Tentokrát se to skutečně podařilo nastudováním Schwabových Prezidentek. Zdá se, že za uvedením nestojí jen prvoplánová provokativnost této hry, ale snaha inscenátorů seznámit diváky s talentem, který nebývalou svérázností ohromil divadelní svět, s titulem, který se ve Vídni stal téměř kultovní záležitostí.
Prezidentky - foto 3

Prezidentky - foto 3 - Věra Hladká jako Greta ve hře Prezidentky. | foto: MF DNES

Slavný Burgtheater do Českých Budějovic se svou inscenací nezavítal, ale ani od přívržence dramatického umění by se nedalo očekávat, že by si s nadšením pročítal text, jehož hratelnost a kvality nebyl schopen posoudit leckterý dramaturg. Také uvedení Schwabovy biografie v programu provázejícím českobudějovickou inscenaci nelze označit jako snahu těžit ze senzace. Právě atmosféra, v níž Werner Schwab vyrůstal, a vlastně i situace před jeho narozením předznamenala jeho životní i uměleckou dráhu. Také je naprosto pochopitelné, že režisér Martin Glaser dal přednost komornějšímu prostoru Malého divadla před limitujícím klasickým jevištěm domácí scény.

Werner Schwab:
Prezidentky

Jihočeské divadlo

Překlad: Josef Balvín
Dramaturgie: Olga Šubrtová
Režie: Martin Glaser
Scéna a kostýmy: Petra Hábová j.h.
Premiéra: Malé divadlo 12. října 2001
Všechny tři ženské role byly obsazeny herečkami výrazně mladšími, než je důchodový věk dramatických postav. Celkovou interpretaci to ale v žádném případě nepoškozuje, protože hrdinky nemají za úkol kopírovat skutečnost. Tento fakt měla na paměti i scénografie Petry Hábové. Religiózní předměty i světské relikvie neuvěřitelně kýčovité povahy byly povýšeny na exponáty a zakomponovány do omšelé maloměšťácké kuchyně.

Hra postrádá proti všem pravidlům příběh a vyjma úplného závěru i dramatický konflikt. Základem všeho je zde řeč, zvláštní dialekt "schwäbisch", který se nám pokusil zprostředkovat překlad Josefa Balvína. Směsice rádoby vznešeného jazyka mocných, vlivných a uznávaných, působící ovšem mnohdy jako fráze, a výrazů čerpajících ze slovníku nejnižších vrstev. Právě tento slovní koktejl reprezentuje onu zoufalou snahu Schwabových hrdinek povznést se od žalostných, pokřivených existencí a vztahů k něčemu lepšímu, vznešenějšímu, vyššímu, aby vzápětí spadly zpět do výkalů ubohosti, a to verbálně i fakticky. Je například komické, jak šedivá a škudlivá Erna (skvělá Jaroslava Červenková) při své upjatosti a přemrštěné zbožnosti má problém se slovem styk (myšleno intimní) a křečovitá výslovnost se odráží i v její fyziognomii, nicméně úvahy o exkrementech je téma, které u ní bývá na pořadu víc než často.

Oblečení Grety (Věra Hlaváčková) vypovídá ve správném duchu, ale v poněkud zbytečně nadnesené míře o povaze majitelky. I z vlastního hereckého podání je dostatečně patrná touha po uplatnění v oblasti erotiky a sklon k poživačnosti a lacinosti. Její nevytříbené chování, ani smích provázený bezděčným uchrochtnutím však nesklouzávají do vulgarity.

Ztvárnění Marjánky (Lenka Krčková), nejmladší ze třech přítomných žen, psychicky poznamenané, ale v zásadě pozitivně naladěné, se posunuje směrem k značnému duševnímu postižení. Za tím lze vidět úsilí poukázat na výjimečné postavení Marjánky ve hře, i Schwabově tvorbě vůbec, ale také, v souladu se závěrem, představit ji jako stvoření boží a oběť.

Ve snaze přiblížit se k této postavě došlo i k počeštění původní Mariedl právě na Marjánku. Podobný postup ale ztrácí smysl v případě přejmenování Hermana. Závěrečné, implantované mariánské zjevení celou dramatikovu výpověď trochu posouvá, propůjčuje jí konkrétnější vyznění, než původně napsaný téměř nehratelný konec. Ten celý kus rámoval do divadla na divadle, dával mu tak méně ostré kontury a Werneru Schwabovi i ostatním skýtal možnost distance.

Přes značné kvality inscenace se jistě najdou diváci, pro něž bude představení nestravitelným zážitkem a autor hry jen nechutným cynikem, ty však již předem varuje podtitul fekální drama.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Najdete na iDNES.cz