Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezidentky rozčeřily poklidnou dramaturgii divadla

  15:16aktualizováno  15:16
Již několikrát se Jihočeské divadlo pokusilo rozčeřit poklidné vody své dramaturgie. Tentokrát se to skutečně podařilo nastudováním Schwabových Prezidentek. Zdá se, že za uvedením nestojí jen prvoplánová provokativnost této hry, ale snaha inscenátorů seznámit diváky s talentem, který nebývalou svérázností ohromil divadelní svět, s titulem, který se ve Vídni stal téměř kultovní záležitostí.
Prezidentky - foto 3

Prezidentky - foto 3 - Věra Hladká jako Greta ve hře Prezidentky. | foto: MF DNES

Slavný Burgtheater do Českých Budějovic se svou inscenací nezavítal, ale ani od přívržence dramatického umění by se nedalo očekávat, že by si s nadšením pročítal text, jehož hratelnost a kvality nebyl schopen posoudit leckterý dramaturg. Také uvedení Schwabovy biografie v programu provázejícím českobudějovickou inscenaci nelze označit jako snahu těžit ze senzace. Právě atmosféra, v níž Werner Schwab vyrůstal, a vlastně i situace před jeho narozením předznamenala jeho životní i uměleckou dráhu. Také je naprosto pochopitelné, že režisér Martin Glaser dal přednost komornějšímu prostoru Malého divadla před limitujícím klasickým jevištěm domácí scény.

Werner Schwab:
Prezidentky

Jihočeské divadlo

Překlad: Josef Balvín
Dramaturgie: Olga Šubrtová
Režie: Martin Glaser
Scéna a kostýmy: Petra Hábová j.h.
Premiéra: Malé divadlo 12. října 2001
Všechny tři ženské role byly obsazeny herečkami výrazně mladšími, než je důchodový věk dramatických postav. Celkovou interpretaci to ale v žádném případě nepoškozuje, protože hrdinky nemají za úkol kopírovat skutečnost. Tento fakt měla na paměti i scénografie Petry Hábové. Religiózní předměty i světské relikvie neuvěřitelně kýčovité povahy byly povýšeny na exponáty a zakomponovány do omšelé maloměšťácké kuchyně.

Hra postrádá proti všem pravidlům příběh a vyjma úplného závěru i dramatický konflikt. Základem všeho je zde řeč, zvláštní dialekt "schwäbisch", který se nám pokusil zprostředkovat překlad Josefa Balvína. Směsice rádoby vznešeného jazyka mocných, vlivných a uznávaných, působící ovšem mnohdy jako fráze, a výrazů čerpajících ze slovníku nejnižších vrstev. Právě tento slovní koktejl reprezentuje onu zoufalou snahu Schwabových hrdinek povznést se od žalostných, pokřivených existencí a vztahů k něčemu lepšímu, vznešenějšímu, vyššímu, aby vzápětí spadly zpět do výkalů ubohosti, a to verbálně i fakticky. Je například komické, jak šedivá a škudlivá Erna (skvělá Jaroslava Červenková) při své upjatosti a přemrštěné zbožnosti má problém se slovem styk (myšleno intimní) a křečovitá výslovnost se odráží i v její fyziognomii, nicméně úvahy o exkrementech je téma, které u ní bývá na pořadu víc než často.

Oblečení Grety (Věra Hlaváčková) vypovídá ve správném duchu, ale v poněkud zbytečně nadnesené míře o povaze majitelky. I z vlastního hereckého podání je dostatečně patrná touha po uplatnění v oblasti erotiky a sklon k poživačnosti a lacinosti. Její nevytříbené chování, ani smích provázený bezděčným uchrochtnutím však nesklouzávají do vulgarity.

Ztvárnění Marjánky (Lenka Krčková), nejmladší ze třech přítomných žen, psychicky poznamenané, ale v zásadě pozitivně naladěné, se posunuje směrem k značnému duševnímu postižení. Za tím lze vidět úsilí poukázat na výjimečné postavení Marjánky ve hře, i Schwabově tvorbě vůbec, ale také, v souladu se závěrem, představit ji jako stvoření boží a oběť.

Ve snaze přiblížit se k této postavě došlo i k počeštění původní Mariedl právě na Marjánku. Podobný postup ale ztrácí smysl v případě přejmenování Hermana. Závěrečné, implantované mariánské zjevení celou dramatikovu výpověď trochu posouvá, propůjčuje jí konkrétnější vyznění, než původně napsaný téměř nehratelný konec. Ten celý kus rámoval do divadla na divadle, dával mu tak méně ostré kontury a Werneru Schwabovi i ostatním skýtal možnost distance.

Přes značné kvality inscenace se jistě najdou diváci, pro něž bude představení nestravitelným zážitkem a autor hry jen nechutným cynikem, ty však již předem varuje podtitul fekální drama.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Najdete na iDNES.cz