Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident - spisovatel a dramatik - Václav Havel slaví narozeniny

  16:29aktualizováno  16:29
- Václavu Havlovi dnes většina Čechů přisoudí především roli prezidenta, hledáte-li ovšem například v internetovém přehledu Dr. Mac´s Cultural Calendar, dočtete se, že právě dnes oslaví třiašedesáté narozeniny Václav Havel - dramatik. Až poté následuje titul český prezident. Zda je Václav Havel více spisovatel a dramatik než prezident je otázka ty, kteří si s oblibou hojí ego v rádoby intelektuálních diskusích. Faktem zůstává, že chceme-li pár větami postihnout hlavu státu ležícího v srdci Evropy, není možné opominout slova jako světově proslulý autor divadelních her, knih esejů, fejetonů a polemik, jehož dílo je překládáno do mnoha světových jazyků.

Uměleckou múzu zdědil Václav Havel po svých předcích. Jeho tatínek a dědeček sice působili na poli stavebnictví a architektury, kdo by nevěděl, že prezidentův dědeček Vácslav Havel postavil pražskou Lucernu a jeho otec zbudoval zahradní Barrandovské čtvrti. Geny spisovatelské dal ale Václavu Havlovi do vínku zřejmě jeho druhý dědeček, tedy ten z matčiny strany.

Hugo Vavrečka, který zemřel počátkem padesátých let, působil jako novinář, národohospodář a diplomat. Publikoval pod pseudonymem Hugo Vavris a vydal satirickou prózu Lelíček ve službách krále. Psal také četné povídky a fejetony.

Podnikatelsko - intelektuálské rodinné zázemí Václava Havla, spjaté s českým kulturním a politickým děním dvacátých až čtyřicátých let, bylo pro bývalý režim dostatečným důvodem, proč nesměl mladý Václav  po skončení základní školy dále studovat. V první polovině padesátých let proto Václav Havel nastoupil do čtyřletého učebního oboru chemický laborant a zároveň večerně vystudoval gymnázium, které ukončil v roce 1954. Vysoká škola humanitního zaměření pro něj byla zapovězena, a proto se rozhodl studovat na škole technického směru. Ekonomickou fakultu Českého vysokého učení technického ale po dvou letech opustil.

V té době začíná Václav Havel publikovat. Své první texty uveřejnil v časopise Květen v roce 1955. Poté přispíval svými články a studiemi do různých literárních a divadelních periodik. Od roku 1965 působil v nemarxistickém měsíčníku Tvář. Později se stává čestným členem PEN-klubu mnoha zemí.

Kulturní tradice rodiny v sobě Václav Havel nemohl zapřít a po skončení vojny nastoupil jako jevištní technik nejprve v Divadle ABC a od roku 1960 v Divadle Na zábradlí, kde byly také poprvé uvedeny jeho texty, mezi nimiž si zásadní postavení vydobyla Zahradní slavnost (1963).

Právě divadelní prkna těchto dvou scén zřejmě Václava Havla motivovala k dálkovému studiu dramaturgie na Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Společensky angažovanou sérii her zahájil Václav Havel kusem Vyrozumění (1965). Jeho další drama, Ztížená možnost soustředění, které vzniklo v pohnutých dobách Pražského jara, bylo původně komentářem ke hře Eduard, kterou zakončil studia na Divadelní fakultě.

Postupně se z pera Václava Havla rodí díla jako Žebrácká opera (1972), která byla v roce 1991 zfilmována stejně jako Audience (1975, filmová premiéra 1995), Vernisáž (1975), Largo desolato (1984) nebo například Asanace (1987).
Od konce sedmdesátých let řadu her Václava Havla úspěšně uvádějí i zahraniční scény.

Vedle svých dramatických aktivit působil Václav Havel v roce 1968 také jako předseda Klubu nezávislých spisovatelů a člen Klubu angažovaných nestraníků.

Odpor Václava Havla proti byvšímu režimu po potlačení Pražského jara vyvrcholil jeho činností v Chartě 77, na jejímž vzniku se podílel. V dubnu 1979 se stal spoluzakladatelem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Za své postoje byl celkem třikrát uvězněn a ve vězení strávil téměř pět let. Zde také vznikají jeho proslulé Dopisy Olze.

Díky zmíněným aktivitám měl Václav Havel pochopitelně zakázánu jakoukoli publikační činnost. Jeho texty ovšem vycházely v zahraničí.

Koncem osmdesátých let se k protestu Několik vět, jejichž spoluautorem je i Václav Havel, přihlásily desetitisíce lidí a společnost se začala hýbat pod změnami politického řádu, které Václava Havla vynesly až na post prezidenta. Ani poté se ale Václav Havel nepřestal věnovat literární činnosti. Téměř pravidelně se na knižních pultech objevují jeho projevy.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 656 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz