Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident - spisovatel a dramatik - Václav Havel slaví narozeniny

  16:29aktualizováno  16:29
- Václavu Havlovi dnes většina Čechů přisoudí především roli prezidenta, hledáte-li ovšem například v internetovém přehledu Dr. Mac´s Cultural Calendar, dočtete se, že právě dnes oslaví třiašedesáté narozeniny Václav Havel - dramatik. Až poté následuje titul český prezident. Zda je Václav Havel více spisovatel a dramatik než prezident je otázka ty, kteří si s oblibou hojí ego v rádoby intelektuálních diskusích. Faktem zůstává, že chceme-li pár větami postihnout hlavu státu ležícího v srdci Evropy, není možné opominout slova jako světově proslulý autor divadelních her, knih esejů, fejetonů a polemik, jehož dílo je překládáno do mnoha světových jazyků.

Uměleckou múzu zdědil Václav Havel po svých předcích. Jeho tatínek a dědeček sice působili na poli stavebnictví a architektury, kdo by nevěděl, že prezidentův dědeček Vácslav Havel postavil pražskou Lucernu a jeho otec zbudoval zahradní Barrandovské čtvrti. Geny spisovatelské dal ale Václavu Havlovi do vínku zřejmě jeho druhý dědeček, tedy ten z matčiny strany.

Hugo Vavrečka, který zemřel počátkem padesátých let, působil jako novinář, národohospodář a diplomat. Publikoval pod pseudonymem Hugo Vavris a vydal satirickou prózu Lelíček ve službách krále. Psal také četné povídky a fejetony.

Podnikatelsko - intelektuálské rodinné zázemí Václava Havla, spjaté s českým kulturním a politickým děním dvacátých až čtyřicátých let, bylo pro bývalý režim dostatečným důvodem, proč nesměl mladý Václav  po skončení základní školy dále studovat. V první polovině padesátých let proto Václav Havel nastoupil do čtyřletého učebního oboru chemický laborant a zároveň večerně vystudoval gymnázium, které ukončil v roce 1954. Vysoká škola humanitního zaměření pro něj byla zapovězena, a proto se rozhodl studovat na škole technického směru. Ekonomickou fakultu Českého vysokého učení technického ale po dvou letech opustil.

V té době začíná Václav Havel publikovat. Své první texty uveřejnil v časopise Květen v roce 1955. Poté přispíval svými články a studiemi do různých literárních a divadelních periodik. Od roku 1965 působil v nemarxistickém měsíčníku Tvář. Později se stává čestným členem PEN-klubu mnoha zemí.

Kulturní tradice rodiny v sobě Václav Havel nemohl zapřít a po skončení vojny nastoupil jako jevištní technik nejprve v Divadle ABC a od roku 1960 v Divadle Na zábradlí, kde byly také poprvé uvedeny jeho texty, mezi nimiž si zásadní postavení vydobyla Zahradní slavnost (1963).

Právě divadelní prkna těchto dvou scén zřejmě Václava Havla motivovala k dálkovému studiu dramaturgie na Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Společensky angažovanou sérii her zahájil Václav Havel kusem Vyrozumění (1965). Jeho další drama, Ztížená možnost soustředění, které vzniklo v pohnutých dobách Pražského jara, bylo původně komentářem ke hře Eduard, kterou zakončil studia na Divadelní fakultě.

Postupně se z pera Václava Havla rodí díla jako Žebrácká opera (1972), která byla v roce 1991 zfilmována stejně jako Audience (1975, filmová premiéra 1995), Vernisáž (1975), Largo desolato (1984) nebo například Asanace (1987).
Od konce sedmdesátých let řadu her Václava Havla úspěšně uvádějí i zahraniční scény.

Vedle svých dramatických aktivit působil Václav Havel v roce 1968 také jako předseda Klubu nezávislých spisovatelů a člen Klubu angažovaných nestraníků.

Odpor Václava Havla proti byvšímu režimu po potlačení Pražského jara vyvrcholil jeho činností v Chartě 77, na jejímž vzniku se podílel. V dubnu 1979 se stal spoluzakladatelem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Za své postoje byl celkem třikrát uvězněn a ve vězení strávil téměř pět let. Zde také vznikají jeho proslulé Dopisy Olze.

Díky zmíněným aktivitám měl Václav Havel pochopitelně zakázánu jakoukoli publikační činnost. Jeho texty ovšem vycházely v zahraničí.

Koncem osmdesátých let se k protestu Několik vět, jejichž spoluautorem je i Václav Havel, přihlásily desetitisíce lidí a společnost se začala hýbat pod změnami politického řádu, které Václava Havla vynesly až na post prezidenta. Ani poté se ale Václav Havel nepřestal věnovat literární činnosti. Téměř pravidelně se na knižních pultech objevují jeho projevy.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz