Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezentaci české literatury v cizině škodí nekoncepčnost

  17:47aktualizováno  17:47
Praha - Výstava o Bohumilu Hrabalovi, která letos putuje u příležitosti jeho nedožitých pětaosmdesátin po českých zastupitelských úřadech a českých centrech od Buenos Aires a Los Angeles až po Taškent a Hanoj, je jednou z desítek akcí, jimiž se tuzemská literatura prezentuje v cizině. Kvantita však nezaručuje automaticky kvalitu. Problémy, které oslabují vyznění mnohých projektů, přitom mají již několik let dobře známá jména: chybí obecnější názor, kde, proč a jak by česká literatura měla být nejvíce vidět. A navíc aktivity jednotlivých institucí - státních i privátních - se často míjejí, nebo dokonce jdou proti sobě.
NAKLADATELÉ NEVĚDÍ, CO PŘESNĚ CHTĚJÍ

Určité zmatení a nahodilost jsou nejvíce patrné v případě velkých knižních světových veletrhů. Kterých z nich bychom se vlastně měli oficiálně účastnit? Ministerstvo kultury, které na klíčové akce finančně přispívá a podílí se na jejich organizaci, sleduje aspekty reprezentační (sem spadá například naše letošní účast na veletrhu v Jeruzalémě, vyplývající ze širší kulturní dohody s Izraelem), zároveň by se však mělo orientovat podle zájmů knižních podnikatelů, tedy především nakladatelů.
Ti se však zatím nedohodli, co vlastně chtějí - s výjimkou Frankfurtského knižního veletrhu, o jehož důležitosti není pochyb, a ministerstvo tak letos objednává o třetinu větší výstavní plochu než loni. Nakladatelé loni preferovali, alespoň podle ankety v řadách Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), který sdružuje zhruba třetinu zdejších podnikatelů, "dětskou" Bolognu před veletrhem v Lipsku. Letos je to naopak - všichni chtějí raději do Lipska.
A ministerstvo, jehož hubený rozpočet nedovoluje podpořit v jednom roce obě akce, se přizpůsobuje: loni uspořádalo českou národní expozici v Bologni. Tam letos budeme chybět, za to se úřad finačně a organizačně podílí na naší účasti v saské metropoli. Co však nastane, až nakladatelé příště řeknou, že by národní expozice měla být například v Londýně či ve Varšavě? Přitom účast na takových velkých veletrzích má smysl a efekt, pokud je kontinuální, nikoli takto nahodilá.
Situaci navíc komplikuje řevnivost mezi soukromými institucemi, které veletrhy organizačně zajišťují. O Frankfurt se stará společnost Svět knihy, jejímž vlastníkem je SČKN a která "za své" jede například i do Londýna a Los Angeles. O Lipsko zase pečuje knižní informační týdeník Knihy '99. Vzájemně spolu nekomunikují, což je při omezených financích a ve srovnání například s Polskem - tam jednotlivé organizace (Ars Polona, Polská knižní komora a Sdružení polských nakladatelů) na přípravě veletrhů spolupracují - i podle ohlasů z německé strany trochu přepych.

ŠPATNÁ KOMUNIKACE NEPŘEJE INFORMACÍM ANI PENĚZŮM

Komunikační nedostatečností je však poznamenána také spolupráce mezi ministerstvy zahraničí a kultury. Na zastupitelských úřadech a v českých centrech, která rovněž spadají pod Kavanův úřad, se odehrávají desítky akcí, resort kultury však stojí prakticky mimo. Organizačně se podílí jen na několika málo projektech, letos je to třeba velká výstava knih, kterou pořádá ve spolupráci s ambasádou v Káhiřě u příležitosti otevření nové Alexandrijské knihovny. O nějaké obecnější programové spolupráci však nemůže být řeč.
Jinými slovy - resort kultury nemá velký vliv na to, co a jak je z české literatury v cizině oficiálně prezentováno. To platí obecně i o dalších uměleckých oborech. Vedle otázky, jak ministerstvo kultury vůbec chce definovat avizovanou kulturní politiku státu - její součástí mají být právě také priority kulturně-zahraničních aktivit -, jsou zde opět aspekty vyloženě praktické. Chybí propojení mezi zdejším informačním zázemím a kontakty, které si zastupitelské úřady vytvářejí ve svých hostitelských zemích. Zahraniční bohemisté se tak například až po příjezdu do Prahy dozvědí, že ministerstvo kultury zavedlo grant na podporu vydávání překladů české literatury nebo že vytisklo brožuru s informacemi o českém knižním trhu.
Ještě důležitější pak je, že tento "mimoběžný" systém spotřebuje více peněz, než kolik by bylo při fungující spolupráci nutné. Prostředků je ovšem na obou stranách málo; resort kultury přitom může například letos na zahraniční knižní akce uvolnit jen asi čtyři miliony korun, přičemž více než dvě třetiny této částky spolkne Frankfurtský veletrh.
Autor:


Témata: Bohumil Hrabal

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

Najdete na iDNES.cz