Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prestižní výstava ukáže divokou i liliputí přírodu

  12:27aktualizováno  12:27
Poprvé ve své více než čtyřicetileté historii zamířila do Česka výstava nejlepších fotografií přírody Wildlife Photographer of the Year, kterou každoročně pořádá renomované Přírodovědné muzeum v Londýně.

Momentka s makaky - Autor o fotografii: „Podařilo se mi dostat velmi blízko k této mírumilovné opici, která se blaženě rozvalovala v minerálním pramenu v japonském Národním parku Jiokudani. Čas od času si prohlížela svou ruku, když znenadání vypukl rozruch mezi ostatními členy tlupy a ona vrhla jejich směrem ustaraný pohled.“ | foto: © Ian Nelson / Wildlife Photographer of the Year Competition

Výstavu 108 zarámovaných vítězných fotografií, které poslední měsíce putují evropskými metropolemi, doprovodí v pražském Karolinu ve dnech 29. dubna až 30. května projekce vítězných fotografií minulých ročníků.

Po boku WPP a NG
Nabízí se srovnání s dalšími dvěma prestižními akcemi, které se v Karolinu konají - s výstavou World Press Photo a s přehlídkou nejlepších snímků renomovaného časopisu National Geographic

Polární tání
Autor Arne Naevra o fotografii: "Zrovna jsem odpočíval po dlouhém natáčecím dni východně od špicberského Barentsova ostrova (Barentsöy). Naše loď byla daleko od nejbližšího ledového pokryvu nebo země, ale těsně před půlnocí připlula kra s podivným pasažérem: mladým ledním medvědem. Plaval pryč od svého tajícího záchranného člunu, ale snímek jasně ukazuje, jak klimatické změny ovlivňují polární oblasti."

"Ve World Press Photo je fotografii přírody věnován jen malý prostor, vítězí snímky odrážející aktuální humánní problém, často drastickou událost. Výstavy National Geographic jsou zase většinou tematicky zaměřené, s větším edukativním dopadem. Wildlife Photographer nabízí přehlídku krystalické, výtvarné přírodní fotografie," srovnává kurátor Pavel Radosta.

Soutěž Wildlife Photographer vznikla v roce 1964, kdy pořadatelské organizace - Britské přírodovědné muzeum v Londýně a časopis BBC Wildlife Magazine - obdržely šest set snímků. V loňském ročníku mezinárodní porota vybírala vítěze několika kategorií z rekordních 32 tisíc snímků.

Zatím posledním vítězem se stal Ben Osborne, fotograf, ale i tvůrce poetických dokumentárních filmů z přírody. "Vítěze čeká nejen sláva a respekt kolegů, ale i odměna v podobě půlmilionového šeku a jistoty podstatného zvýšení ceny na přeplněném fotografickém trhu," podotkl Radosta.

Na území liliputů
Výstavu v Karolinu navíc doplní samostatná doprovodná kolekce vědeckých mikrofotografií z elektronového a fluorescenčního mikroskopu pořízená v laboratořích Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Detail raduly plzáka španělského (Arion lusitanicus)
Autor Bc. Petr Jan Juračka (Katedra ekologie Přírodovědecké fakulty UK) o fotografii: "Detail raduly plzáka španělského (Arion lusitanicus). Invazní druh nahého plže se v posledním desetiletí rozšířil z Pyrenejského poloostrova po velké části Evropy. Radula je něco jako šnečí jazyk a slouží ke strouhání potravy."

"Obrazově atraktivní, nevšední a působivé mikrofotografie přiblížují rozmanitý a naprosto dokonalý mikrosvět, který člověka denně obklopuje, ale běžným okem je neviditelný," říká Radosta.

Víte třeba, kdo obývá půdu vašeho domu? Jak vypadá larva kraba z moře, u kterého trávíte dovolenou? Nebo jak vypadá jazyk plže z vaší zahrádky?

Výstava nazvaná Území liliputů, kterou provází motto z Gulliverových cest "Nic není veliké ani malé, leč při srovnání..." nabídne trojrozměrné efekty, které návštěvníky zavedou do iluzorního prostorového obrazu ze života buňky.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Najdete na iDNES.cz