Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prestižní výstava ukáže divokou i liliputí přírodu

  12:27aktualizováno  12:27
Poprvé ve své více než čtyřicetileté historii zamířila do Česka výstava nejlepších fotografií přírody Wildlife Photographer of the Year, kterou každoročně pořádá renomované Přírodovědné muzeum v Londýně.

Momentka s makaky - Autor o fotografii: „Podařilo se mi dostat velmi blízko k této mírumilovné opici, která se blaženě rozvalovala v minerálním pramenu v japonském Národním parku Jiokudani. Čas od času si prohlížela svou ruku, když znenadání vypukl rozruch mezi ostatními členy tlupy a ona vrhla jejich směrem ustaraný pohled.“ | foto: © Ian Nelson / Wildlife Photographer of the Year Competition

Výstavu 108 zarámovaných vítězných fotografií, které poslední měsíce putují evropskými metropolemi, doprovodí v pražském Karolinu ve dnech 29. dubna až 30. května projekce vítězných fotografií minulých ročníků.

Po boku WPP a NG
Nabízí se srovnání s dalšími dvěma prestižními akcemi, které se v Karolinu konají - s výstavou World Press Photo a s přehlídkou nejlepších snímků renomovaného časopisu National Geographic

Polární tání
Autor Arne Naevra o fotografii: "Zrovna jsem odpočíval po dlouhém natáčecím dni východně od špicberského Barentsova ostrova (Barentsöy). Naše loď byla daleko od nejbližšího ledového pokryvu nebo země, ale těsně před půlnocí připlula kra s podivným pasažérem: mladým ledním medvědem. Plaval pryč od svého tajícího záchranného člunu, ale snímek jasně ukazuje, jak klimatické změny ovlivňují polární oblasti."

"Ve World Press Photo je fotografii přírody věnován jen malý prostor, vítězí snímky odrážející aktuální humánní problém, často drastickou událost. Výstavy National Geographic jsou zase většinou tematicky zaměřené, s větším edukativním dopadem. Wildlife Photographer nabízí přehlídku krystalické, výtvarné přírodní fotografie," srovnává kurátor Pavel Radosta.

Soutěž Wildlife Photographer vznikla v roce 1964, kdy pořadatelské organizace - Britské přírodovědné muzeum v Londýně a časopis BBC Wildlife Magazine - obdržely šest set snímků. V loňském ročníku mezinárodní porota vybírala vítěze několika kategorií z rekordních 32 tisíc snímků.

Zatím posledním vítězem se stal Ben Osborne, fotograf, ale i tvůrce poetických dokumentárních filmů z přírody. "Vítěze čeká nejen sláva a respekt kolegů, ale i odměna v podobě půlmilionového šeku a jistoty podstatného zvýšení ceny na přeplněném fotografickém trhu," podotkl Radosta.

Na území liliputů
Výstavu v Karolinu navíc doplní samostatná doprovodná kolekce vědeckých mikrofotografií z elektronového a fluorescenčního mikroskopu pořízená v laboratořích Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Detail raduly plzáka španělského (Arion lusitanicus)
Autor Bc. Petr Jan Juračka (Katedra ekologie Přírodovědecké fakulty UK) o fotografii: "Detail raduly plzáka španělského (Arion lusitanicus). Invazní druh nahého plže se v posledním desetiletí rozšířil z Pyrenejského poloostrova po velké části Evropy. Radula je něco jako šnečí jazyk a slouží ke strouhání potravy."

"Obrazově atraktivní, nevšední a působivé mikrofotografie přiblížují rozmanitý a naprosto dokonalý mikrosvět, který člověka denně obklopuje, ale běžným okem je neviditelný," říká Radosta.

Víte třeba, kdo obývá půdu vašeho domu? Jak vypadá larva kraba z moře, u kterého trávíte dovolenou? Nebo jak vypadá jazyk plže z vaší zahrádky?

Výstava nazvaná Území liliputů, kterou provází motto z Gulliverových cest "Nic není veliké ani malé, leč při srovnání..." nabídne trojrozměrné efekty, které návštěvníky zavedou do iluzorního prostorového obrazu ze života buňky.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz