Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V jeden večer se v kině potkají svalnatec, princezna a český byznysmen

  14:31aktualizováno  14:31
Hned tři slavnostní předpremiéry zažijí ve středu 27. dubna pražská kina. Dva z uváděných filmů přitom pocházejí z české produkce. Kino IMAX nabídne 3D fantasy Thor, do Slovanského domu zamíří fanoušci Zdeňka Trošky a Anděl zabere "tajemný" Czech Made Man.

Thor, Čertova nevěsta a Czech Made Man míří do kin | foto: Koláž - iDNES.cz

Thor z dílny Kennetha Branahga vychází ze slavné komiksové předlohy, kterou veřejnosti poprvé představila dnes už legendární dvojice Stan Lee a Jack Kirby v roce 1962. Zahájila tak novou éru akčních dobrodružství severského boha s kladivem, která uhranula i britskému režisérovi.

Z natáčení filmu Thor - Kenneth Branagh
Z filmu Thor
Z filmu Thor - Natalie Portmanová

Příběh jeho filmu začíná v Asgardu, v nebeské říši na vrcholu vesmíru, jemuž vládne starý král Odin, chystající se předat korunu svému synovi Thorovi. Odinovi (Anthony Hopkins)  se podařilo nastolit ve své říši křehký mír, a to navzdory svému nepříteli Laufeymu, vládci mrazivé nebeské říši Jotunheimu. V den Thorovy korunovace překoná malá skupinka Laufeyho lidí palácovou ostrahu a tím přímo poruší dlouhodobou smlouvu.

Thora tato urážka rozzuří a svým jednáním v urputné honbě za pomstou způsobí téměř katastrofální následky. Odin ho vykáže do dolní říše Midgardu a zbaví ho všeho, co Thora charakterizuje, včetně Mjolniru, mohutného kladiva, které Thor používá v boji.

Tak se stane, že Thor spadne z nebe přímo na Zem, do pouště Nového Mexika, kde na něj narazí astrofyzička Jane Fosterová (Natalie Portmanová). Zaujmou ji nejen jeho svaly, ale i fakt, že pochází "odjinud". V Asgardu se však mezitím vlády zmocní Thorův bratr Loki, jehož vztah k sourozenci je plný lásky i nenávisti. Thora (i Zemi) čeká tvrdý boj...

Z filmu Thor

Hlavní role se ujal ne příliš známý, avšak impozantní herec Chris Hemsworth, o němž tvůrci tvrdí, že je jakousi moderní verzí filmové hvězdy 50. let, nový Robert Mitchum. "Kreslený Thor má daleko víc svalů, než by kdy mohl mít jakýkoliv člověk. Od začátku jsme ale věděli, že nechceme, aby Thora hrál nějaký kulturista nebo zápasník. Nakonec jsme se rozhodli obsadit herce, který se bude pro tu roli hodit nejlépe, a to bez ohledu na to, zda ho někdo zná nebo ne. Chris vypadá přesně tak, jak jsme potřebovali: je to mohutný muž, má smysl pro humor a roli uchopil tak, jak jsme doufali," prohlásil o vycházejícím idolu producent Kevin Feige.

Film vstupuje do kin 28. dubna, první 3D projekce v kině IMAX se však uskuteční už o den dříve.

Čertíci, Štěpánky a lokýnky

Troškova Čertova nevěsta se sice chlubí 195 triky, s megalomanským Thorem však minimálně v tomto směru soupeřit nemůže. Ostatně víc než na (překvapivě poetickou) obrazovou stránku spoléhá na osvědčené víly, bludičky a šišlající čerty (a samozřejmě také na krásné mladé lidi a lokýnky Sabiny Laurinové).

Z natáčení pohádky Čertova nevěsta - Zdeněk Troška
Z pohádky Čertova nevěsta
Z pohádky Čertova nevěsta

Inspirací byly tvůrcům příběhy Boženy Němcové, především pak ten o statečném Bohumilovi. "Ve svém originálu je však temný až hororový, což jsme nechtěli. Proto jsme se snažili příběh prosvětlit pohodou a humorem, českým pohádkám tak vlastním," popisuje tvůrčí záměr režisér.

O hlavní zápletku se postará mladá královna (Sabia Laurinová), kterou její marná touha po dítěti dožene až k spolčení s peklem. Dcera Štěpánka, jež se jí posléze narodí, se tak musí v den svých šestnáctých narozenin zasnoubit se samotným Luciferem (František Němec). Naštěstí má k dispozici obětavého, hezkého a statečného chasníka Štěpánka, který se okamžitě pustí do zachraňování. Postupně splní tři záludné "dábelské" úkoly a se Štěpánkou patrně žije šťastně až dodnes.

Český Guy Ritchie

Oč sladší, líbeznější a tradičnější je Troškova "rokoková" pohádka, o to temněji a provokativněji působí na diváka druhá česká premiéra týdne, černá krimikomedie Czech Made Man.

Její existenci už díky všudypřítomné reklamní kampani musel zaznamenat každý. Otázkou je, koho příběh vyprávěný roztěkaným klipovým stylem inspirovaným rukopisem Guye Ritchieho osloví. Jeho hlavním hrdinou je Jakub Vrána, výstřední chlapík, který razí heslo S poctivostí leda pojdeš.

Z natáčení filmu Czechmademan
Z filmu Czech Made Man
Z filmu Czech Made Man

"Na základce doluje mince z telefonních automatů nebo součástky z lodí v holešovickém přístavu (šrouby dělají šrouby). Z prváku průmyslovky ho vyhodí, stáhne se do skladu léčiv. Listopadová revoluce – nechápe, co se to vlastně děje. Po revoluci už to jede, ba letí. Nahoru a dolů. Do Německa a zpátky. A letíme do Číny. Vše je tak snadné, až je to k smíchu," shrnují základy děje tvůrci v čele s režisérem Tomášem Řehořkem, s nímž iDNES.cz už tento čtvrtek nabídne on-line rozhovor.

Předobrazem postavy, kterou ztvárnil "chameleon" Jan Budař, je údajně skutečný český podnikatel, aktuální vládce internetových domén, který na film o svém životě finančně přispěl a jemuž vyhovuje role tajemného muže v pozadí (rozhovor s ním najdete zde). "Je takový, jak ho Jan Budař hraje," řekl o něm pouze producent filmu Jiří Jurtin.

Na plátně se objeví i Milan Šteindler, Martin Písařík, srbský herec Pedja Bjelac, Zdeněk Srstka a Kateřina Brožová. Kameramanem byl Antonio Riestra, který se podílel i na slavných filmech Amores Perros, Frida a českých dramatech Normal a Lidice.

Obě české novinky vstupují do kin ve čtvrtek 28. dubna, Czech Made Man už se však stihl představit na festivalu Finále v Plzni, který zahájil, a na Dnech evropského filmu, jež naopak zakončil. 

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Najdete na iDNES.cz