Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kina čekají největší tržby, fanoušci radost roku. Přichází Hobit

  11:13aktualizováno  11:13
Bondovka Skyfall je zapomenuta, závěr upíří romance Stmívání jakbysmet. Pár tisíc šťastlivců, kteří zažili novozélandskou předpremiéru Hobita, šíří internetem vlnu nadšení. "Best of the best" – nejlepší z nejlepších, vzkazují světu. A jen ojedinělý zklamaný hlas jim oponuje výkřikem Přečtěte si knihu, prosím!

Z filmu Hobit: Neočekávaná cesta | foto: Warner Bros.

Fotogalerie

Právě dětskou knížkou, kterou J. R. R. Tolkien vydal 21. září 1937 a na niž pak navázal obsáhlejším a dospělejším Pánem prstenů, všechno začalo. Jmenovala se Hobit aneb cesta tam a zase zpátky, v překladech do více než padesáti jazyků včetně nedávného latinského prodala více než sto milionů výtisků a zrodila spoustu verzí od divadelních úprav přes komiks až k počítačovým hrám. Pouze na velké filmové plátno Hobit dosud nepronikl – až nyní, po pětasedmdesáti letech.

Za celou dobu však nikdy neupadl v zapomnění. Rocková generace 60. let si z něj utvořila vlastní kult, jména postav nesly četné kluby, kouzelníka Gandalfa uctívá vydavatelství Joni Mitchellové Gandalf Publishing a název Hobit zdobí dodnes i podniky v Česku, kde kniha vyšla poprvé až roku 1979.

Z filmu Hobit: Neočekávaná cesta

Nicméně Praha se stala symbolickým Hobitínem mnohem dřív, v roce 1966, kdy tu vznikl krátký animovaný film o Hobitovi. Režisér Gene Deitch a výtvarník Adolf Born jej narychlo natočili pro producenta Williama Snydera, kterému by jinak vypršela práva k celovečerní verzi; sice mu je pak prodloužili, Snyder oslovil dokonce Jiřího Trnku, ale ten stihl před smrtí načrtnout jen několik postav a producent nakonec práva k Hobitovi prodal. Také následující pokus, Hobit z roku 1977, zůstal u animace.

Teprve Jackson ledy kolem filmové Středozemě prolomil. "Když jsem točil Pána prstenů, byl jsem si naprosto jistý, že něco takového může člověka potkat jen jednou za život. Ani ve snu by mě nenapadlo, že bych se mohl vrátit. Až při natáčení Hobita mi došlo, že mně se životní zážitek přihodil zkrátka dvakrát," líčí Jackson s úsměvem.

Z filmu Hobit: Neočekávaná cesta

Dvakrát točil rovnou trilogii, dvakrát s Ianem McKellenem v roli Gandalfa, s Cate Blanchettovou coby Galadriel, s Christopherem Lee neboli Sarumanem, Hugem Weavingem jako Elrondem, s Elijahem Woodem čili Frodem a s Andym Serkisem, jenž dal hlas a pohyby umělé bytosti zvané Glum.

Něco však zažil s Hobitem poprvé: natáčení ve 3D a zejména Martina Freemana v titulní roli. "Šok a blaho zároveň," popsal herec své pocity, když mu nabídli úlohu Bilba Pytlíka. "Taková šance už se nevrací a tím spíše neodmítá," dodal Freeman.

Na finále si počkáme

Děj Hobita se odehrává šedesát let před událostmi Pána prstenů, v nichž přebírá štafetu synovec Frodo, a vedle Bilba s Gandalfem staví do popředí skupinu trpaslíků, kteří se vypraví dobýt zpět své město okupované drakem Šmakem.

Bilba už sice dobrodružství neláká, nicméně z otráveného antihrdiny se postupně vypracuje v záchranářskou oporu expedice, s níž postupně narazí na zlobry, skřety, elfy, takzvané vrrky a na Gluma, kterému uzme prsten činící jeho nositele neviditelným.

Ve finále se pochopitelně koná velkolepá bitva – avšak tu si Jackson zřejmě uschová pro poslední díl trilogie, která startuje s podtitulem Neočekávaná cesta; druhá část přijde do kin za rok a finále v roce 2014.

Z filmu Hobit: Neočekávaná cesta

Pravověrné tolkienovce zlobí, že si Jackson do snímku přidal postavy, které se v knižní předloze nevyskytují. Některými  režisér těsněji propojil Hobita s Pánem prstenů, jiné si sám vymyslel pro svou divadelní adaptaci Hobita.

Nicméně Fili, Kili, Oin, Gloin, Dwalin, Balin, Bifur, Bofur, Bombur, Dori, Nori, Ori a jejich vůdce Thorin jsou na svém místě. Tedy třináct trpaslíků, jeden kouzelník a jeden vyhladovělý hobit, kterému se na trudné cestě stýská po útulném domově s plnou spíží.

Což je právě onen motiv, jenž Tolkienovým postavičkám z Hobitína našel tolik ctitelů. Maličký "civil", spíš opatrný než statečný, spíš lenivý než zdatný a spíš směšný než obdivovaný, může zdolat siláky, rytíře i draky jen s trochou fištronu a srdcem na pravém místě.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz