LETNÍ TIPY: Cestou vzhůru stoupá do kin Radek Jaroš, Plzeň zve na loutky

  15:53aktualizováno  15:53
Poslední srpnový týden vstupuje do kin dokument o úspěšné expedici Radka Jaroše na K2. Do Buchlovic míří UB40 a evropskou Plzeň ovládnou obří španělské loutky, které příští víkend projdou městem.

Film: Radek Jaroš ukáže, že Cesta vzhůru nevede jen do hor

Kulturní tipy

Umanutost, nezdolnost, vášeň. Ale také cena, která se za ně platí. Obě strany téže mince slibuje unikátní dokument Cesta vzhůru, který do kin přivede skutečného hrdinu. Horolezec Radek Jaroš jako první Čech a teprve patnáctý člověk na světě zdolal takzvanou „korunu Himálaje“, když vystoupil bez použití kyslíku na poslední ze čtrnácti nejvyšších hor světa, která mu chyběla do sbírky, na K2. Kamery však sledovaly nejen pouť na osmitisícový vrchol, nýbrž také souboje, které vedl Jaroš s vlastním zdravím po amputaci prstů na nohách, jež mu omrzly při dobývání Annapurny, i se svými blízkými. Ve filmu vystupuje jeho dcera Andrea, s níž napsal dvoudílnou knihu Hory, má panenko.

Výstava: Za hlasem svůdné Pandory zavede Veronika Holcová

Kulturní tipy

Výstava Pandora’s Vox pojmenovaná podle svůdné a nepoddajné postavy z řecké mytologie začala už v červenci a potrvá až do listopadu. Představuje se na ní tvorba tří autorek – Němky chilského původu Sandry Vásquez de la Horra, Švédky českého původu Klary Kristalové a konečně Češky Veroniky Holcové. Ve středu od 17 bude na výstavě v pražském Colloredo-Mansfeldském paláci pokřtěný katalog, o hodinu později se uskuteční i komentovaná prohlídka – výstavou provede Veronika Holcová. Každá z umělkyň vychází z odlišného kulturního zázemí a z jiné životní zkušenosti, jejich kresbám, plastikám i malbám jsou však společné prvky existenciálního charakteru.

Koncert: Do Buchlovic míří UB40. Ale kteří to vlastně jsou?

Kulturní tipy

Reggae pro mnohé tuzemské posluchače symbolizuje pohodu, ale situace komerčně nejúspěšnější kapely žánru tomu slovu příliš neodpovídá. Řeč je o britských UB40, kteří tuto neděli vystoupí na zámku v Buchlovicích. Problém není v jejich hudbě, repertoár se stále opírá především o rádiově přístupné reggae verze klasik jako Red Red Wine či Can’t Help Falling in Love. Problém je v tom, že pod jménem UB40 v současnosti působí dvě formace, jedna s původním zpěvákem Ali Campbellem a dvěma dalšími členy, druhá s jeho bratrem Duncanem Campbellem a ostatními muzikanty. Že je to tak „v pohodě“, dokud nerozhodne soud, budou v Buchlovicích přesvědčovat ti druzí.

Festival: Mikulov nabídne film o Topolovi a třicátníky UJD

Kulturní tipy

Poslední prázdninový festival, který stojí za řeč, se koná příští pátek a sobotu v jihomoravském Mikulově pod názvem Eurotrialog. Je to akce úzce spojená s Psími vojáky, od začátku ji pořádá jejich bývalý manažer Romek Hanzlík, jinak také někdejší kytarista kapely Už jsme doma (UJD). Není tedy divu, že zde letos jednak vyvrcholí letní oslavy třicátého výročí založení těchto teplických klasiků alternativního rocku, jednak bude v předpremiéře k vidění dokumentární film o Filipu Topolovi Takovej barevnej vocas letící komety, jehož byl Hanzlík iniciátorem a producentem. Kromě těchto lákadel soupiska přináší řadu skvělých jmen české i slovenské nekomerční hudby.

Divadlo: Jako na drátkách. Plzeň ovládnou obří loutky

Kulturní tipy

Bezesporu největší divadelní událostí posledního prázdninového týdne bude průvod obřích loutek ulicemi Plzně. Skupina Carros De Foc ze španělského Alicante je od příštího pátku až do neděle propůjčí západočeské metropoli pro speciální představení. Jednotlivé loutky se v rolích postav plzeňské historie stanou součástí příběhu snící dívky Elišky. O akci samé jsme už podrobně psali, zajímavý je však i doprovodný program. V rámci víkendu totiž mezi dalšími dorazí i nizozemské zvířecí loutky La Pavana či loutkářský stan Theatre Risorius z Francie. Součástí budou i výrobní dílny. Celá akce je poctou plzeňskému loutkářství, kam spadá i Josef Skupa či Jiří Trnka.

Olomoucký: Draci na Hané zvou na dragonpárty

Prázdninový festival dračích lodí odstartuje o víkendu v Kojetíně. Dračí Morava - Draci na Hané se v loděnici Kanoistiky Kojetín koná letos již podeváté. V sobotu a neděli se tradičně pojede na velkých dračích lodích (dvacítkách) a letos pořadatelé do programu zařadili i lodě malé, tzv. desítky. Závod, který skýtá atraktivní podívanou, je zařazen i do kategorie Dragon Boat Grand Prix - Moravská národní liga České asociace dračích lodí, pojede se na tratích 200 a 1000 metrů. Večer se návštěvníci mohou těšit na dragonpárty pod širým nebem.

Jihomoravský: V Mariánském údolí vystoupí Kirschner i Sto zvířat

Tuto sobotu se od 11.00 hodin uskuteční v Brně hudební festival Mariánské léto. Jedná se již o druhý ročník, který se koná v krásném prostředí Mariánského údolí v Líšni. Vystoupí zde Ben Cristovao, Michal Hrůza a kapela Hrůzy, Circus Ponorka, Jana Kirschner, Sto Zvířat, Alice a Dan Bárta, Horkýže Slíže, Supergroup, Tatabojs, Vypsaná Fixa a Na stojáka s Karlem Hynkem a Lukášem Pavláskem. Na festival se dostanete pohodlně MHD. Vstupenka v předprodeji stojí 350 korun. Více se dozvíte na webových stránkách www.marianskeleto.cz.

Pardubický: Cihelna vrátí v čase do druhé světové

Boj o Moravskou bránu 1945. Takové je téma již 18. ročníku akce Cihelna 2015. V režii vojensko-historických klubů se odehrají bitvy na zemi i ve vzduchu připomínající důležité okamžiky druhé světové války. Uskuteční se ve dnech 21. - 22. srpna, hlavní program bude na předváděcí ploše u Vojenského muzea Králíky, mezi pěchotním srubem U Cihelny a výšinou s dělostřeleckou tvrzí Hůrka. Připraveny jsou i výstavy, vyhlídkové lety vrtulníkem, jízdy vojenské techniky či historické polní tábory.

Moravskoslezský: Za indiány do Arboreta Nový Dvůr

Ukázka přepadení osady indiány, výroba originálních indiánských ozdob nebo třeba střelba z dobových zbraní. To je jen část programu, na který lákají v Arboretu Nový Dvůr v blízkosti Opavy. V sobotu se tam totiž koná Indiánské léto. Kromě jiného se v rámci bohatého programu pro celé rodiny můžete těšit na westernové ježdění, školu country tanců, soutěže, hry či vystoupení bubeníků. Dozvíte se, jak indiáni žili, v čem bydleli a jaké používali nástroje a zbraně, ale podíváte se také do tradičně vybaveného teepee. Akce začíná v 13:30 a vstupné na ni je za 40 korun. Zlevněné vstupné vyjde na polovinu, děti v indiánském oblečení budou mít vstup zdarma.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Zemřel William Goldman, autor scénáře, který proslavil Roberta Redforda

William Goldman v březnu 1977 přebírá Oscara za scénář k filmu Všichni...

Americký scenárista a spisovatel William Goldman, který dostal prestižního Oscara za filmy Butch Cassidy a Sundance Kid...

VIDEO: Ze slavné disneyovky se slon Dumbo stěhuje do hrané verze

Trailer k filmu Dumbo

Filmem Dumbo v režii Tima Burtona rozšíří společnost Disney sérii hraných děl založených na klasických animovaných...

TELEVIZIONÁŘ: Den boje za svobodu oslaví gumová Vražedná chapadla

Z filmu Vražedná chapadla

„Velkolepé finále páté řady show Tvoje tvář má známý hlas“ prezentuje Nova jako událost soboty, která současně připadá...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz