Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LETNÍ TIPY: Cestou vzhůru stoupá do kin Radek Jaroš, Plzeň zve na loutky

  15:53aktualizováno  15:53
Poslední srpnový týden vstupuje do kin dokument o úspěšné expedici Radka Jaroše na K2. Do Buchlovic míří UB40 a evropskou Plzeň ovládnou obří španělské loutky, které příští víkend projdou městem.

Film: Radek Jaroš ukáže, že Cesta vzhůru nevede jen do hor

Kulturní tipy

Umanutost, nezdolnost, vášeň. Ale také cena, která se za ně platí. Obě strany téže mince slibuje unikátní dokument Cesta vzhůru, který do kin přivede skutečného hrdinu. Horolezec Radek Jaroš jako první Čech a teprve patnáctý člověk na světě zdolal takzvanou „korunu Himálaje“, když vystoupil bez použití kyslíku na poslední ze čtrnácti nejvyšších hor světa, která mu chyběla do sbírky, na K2. Kamery však sledovaly nejen pouť na osmitisícový vrchol, nýbrž také souboje, které vedl Jaroš s vlastním zdravím po amputaci prstů na nohách, jež mu omrzly při dobývání Annapurny, i se svými blízkými. Ve filmu vystupuje jeho dcera Andrea, s níž napsal dvoudílnou knihu Hory, má panenko.

Výstava: Za hlasem svůdné Pandory zavede Veronika Holcová

Kulturní tipy

Výstava Pandora’s Vox pojmenovaná podle svůdné a nepoddajné postavy z řecké mytologie začala už v červenci a potrvá až do listopadu. Představuje se na ní tvorba tří autorek – Němky chilského původu Sandry Vásquez de la Horra, Švédky českého původu Klary Kristalové a konečně Češky Veroniky Holcové. Ve středu od 17 bude na výstavě v pražském Colloredo-Mansfeldském paláci pokřtěný katalog, o hodinu později se uskuteční i komentovaná prohlídka – výstavou provede Veronika Holcová. Každá z umělkyň vychází z odlišného kulturního zázemí a z jiné životní zkušenosti, jejich kresbám, plastikám i malbám jsou však společné prvky existenciálního charakteru.

Koncert: Do Buchlovic míří UB40. Ale kteří to vlastně jsou?

Kulturní tipy

Reggae pro mnohé tuzemské posluchače symbolizuje pohodu, ale situace komerčně nejúspěšnější kapely žánru tomu slovu příliš neodpovídá. Řeč je o britských UB40, kteří tuto neděli vystoupí na zámku v Buchlovicích. Problém není v jejich hudbě, repertoár se stále opírá především o rádiově přístupné reggae verze klasik jako Red Red Wine či Can’t Help Falling in Love. Problém je v tom, že pod jménem UB40 v současnosti působí dvě formace, jedna s původním zpěvákem Ali Campbellem a dvěma dalšími členy, druhá s jeho bratrem Duncanem Campbellem a ostatními muzikanty. Že je to tak „v pohodě“, dokud nerozhodne soud, budou v Buchlovicích přesvědčovat ti druzí.

Festival: Mikulov nabídne film o Topolovi a třicátníky UJD

Kulturní tipy

Poslední prázdninový festival, který stojí za řeč, se koná příští pátek a sobotu v jihomoravském Mikulově pod názvem Eurotrialog. Je to akce úzce spojená s Psími vojáky, od začátku ji pořádá jejich bývalý manažer Romek Hanzlík, jinak také někdejší kytarista kapely Už jsme doma (UJD). Není tedy divu, že zde letos jednak vyvrcholí letní oslavy třicátého výročí založení těchto teplických klasiků alternativního rocku, jednak bude v předpremiéře k vidění dokumentární film o Filipu Topolovi Takovej barevnej vocas letící komety, jehož byl Hanzlík iniciátorem a producentem. Kromě těchto lákadel soupiska přináší řadu skvělých jmen české i slovenské nekomerční hudby.

Divadlo: Jako na drátkách. Plzeň ovládnou obří loutky

Kulturní tipy

Bezesporu největší divadelní událostí posledního prázdninového týdne bude průvod obřích loutek ulicemi Plzně. Skupina Carros De Foc ze španělského Alicante je od příštího pátku až do neděle propůjčí západočeské metropoli pro speciální představení. Jednotlivé loutky se v rolích postav plzeňské historie stanou součástí příběhu snící dívky Elišky. O akci samé jsme už podrobně psali, zajímavý je však i doprovodný program. V rámci víkendu totiž mezi dalšími dorazí i nizozemské zvířecí loutky La Pavana či loutkářský stan Theatre Risorius z Francie. Součástí budou i výrobní dílny. Celá akce je poctou plzeňskému loutkářství, kam spadá i Josef Skupa či Jiří Trnka.

Olomoucký: Draci na Hané zvou na dragonpárty

Prázdninový festival dračích lodí odstartuje o víkendu v Kojetíně. Dračí Morava - Draci na Hané se v loděnici Kanoistiky Kojetín koná letos již podeváté. V sobotu a neděli se tradičně pojede na velkých dračích lodích (dvacítkách) a letos pořadatelé do programu zařadili i lodě malé, tzv. desítky. Závod, který skýtá atraktivní podívanou, je zařazen i do kategorie Dragon Boat Grand Prix - Moravská národní liga České asociace dračích lodí, pojede se na tratích 200 a 1000 metrů. Večer se návštěvníci mohou těšit na dragonpárty pod širým nebem.

Jihomoravský: V Mariánském údolí vystoupí Kirschner i Sto zvířat

Tuto sobotu se od 11.00 hodin uskuteční v Brně hudební festival Mariánské léto. Jedná se již o druhý ročník, který se koná v krásném prostředí Mariánského údolí v Líšni. Vystoupí zde Ben Cristovao, Michal Hrůza a kapela Hrůzy, Circus Ponorka, Jana Kirschner, Sto Zvířat, Alice a Dan Bárta, Horkýže Slíže, Supergroup, Tatabojs, Vypsaná Fixa a Na stojáka s Karlem Hynkem a Lukášem Pavláskem. Na festival se dostanete pohodlně MHD. Vstupenka v předprodeji stojí 350 korun. Více se dozvíte na webových stránkách www.marianskeleto.cz.

Pardubický: Cihelna vrátí v čase do druhé světové

Boj o Moravskou bránu 1945. Takové je téma již 18. ročníku akce Cihelna 2015. V režii vojensko-historických klubů se odehrají bitvy na zemi i ve vzduchu připomínající důležité okamžiky druhé světové války. Uskuteční se ve dnech 21. - 22. srpna, hlavní program bude na předváděcí ploše u Vojenského muzea Králíky, mezi pěchotním srubem U Cihelny a výšinou s dělostřeleckou tvrzí Hůrka. Připraveny jsou i výstavy, vyhlídkové lety vrtulníkem, jízdy vojenské techniky či historické polní tábory.

Moravskoslezský: Za indiány do Arboreta Nový Dvůr

Ukázka přepadení osady indiány, výroba originálních indiánských ozdob nebo třeba střelba z dobových zbraní. To je jen část programu, na který lákají v Arboretu Nový Dvůr v blízkosti Opavy. V sobotu se tam totiž koná Indiánské léto. Kromě jiného se v rámci bohatého programu pro celé rodiny můžete těšit na westernové ježdění, školu country tanců, soutěže, hry či vystoupení bubeníků. Dozvíte se, jak indiáni žili, v čem bydleli a jaké používali nástroje a zbraně, ale podíváte se také do tradičně vybaveného teepee. Akce začíná v 13:30 a vstupné na ni je za 40 korun. Zlevněné vstupné vyjde na polovinu, děti v indiánském oblečení budou mít vstup zdarma.

Autor:Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Klín z provokativního obrazu patří milence diplomata. Chtěl ji do sbírky

Návštěvníci galerie si prohlížejí obraz Původ světa od Gustava Courbeta.

Experti se dlouho dohadovali, které dámě patří klín vyobrazený francouzským malířem Gustavem Courbetem ve slavném díle...

Václav Postránecký kvůli nemoci končí v seriálu Krejzovi i v Receptáři

Václav Postránecký v seriálu Krejzovi

Ač v seriálu Krejzovi hraje klíčovou hlavu rodiny, musí se Václav Postránecký se svou rolí rozloučit. „Bohužel ho nemoc...

Další z rubriky

Zemřel herec Milan Šimáček, známý jako vojín Vata z Černých baronů

Herec Milan Šimáček

Ve věku 56 let zemřel herec Milan Šimáček. Proslavila ho zejména role vojína Vaty v Černých baronech, zahrál si i v...

Na komedii Po čem muži touží přišlo za víkend do kin 94 tisíc lidí

Anna Polívková a Matěj Hádek ve filmu Po čem muži touží (2018)

Ochladilo se, kina se konečně zaplnila a těžila z toho zejména domácí premiéra, romantická komedie Po čem muži touží....

Pavlásková točí podle Philipa Rotha se zahraničními herci Pražské orgie

Pavel Kříž, Ksenia Rappoportová a Jonas Chernick při natáčení Pražských orgií

Režisérka Irena Pavlásková začala natáčet film Pražské orgie. Scénář napsala podle stejnojmenné knihy nedávno zesnulého...

Najdete na iDNES.cz