Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehlídky chystají žeň hudby

  6:33aktualizováno  6:33
Horní Lhota, Dolní Lhota - Festival Musicart Horní Lhota 2001 - láká především alternativněji laděným programem, druhý - Dolnolhotský buben - zase hodlá oslovit publikum širší nabídkou české scény takzvané world music. "Snažím se, aby program festivalu v Horní Lhotě byl kompaktní a aby si lidé vzali především dojem z celku a nepřišli jenom na jednu věc," vysvětlil svůj dramaturgický záměr pořadatel Libor Bálek. Podle něj festival nehodlá být jenom o vzájemné umělecké komunikaci.
Už proto má oproti loňským ročníkům, kterých bylo jen v Horní Lhotě devět, i jinou podobu. Vedle hudebních produkcí především na horní scéně festival bude patřit i divadlu. Vystoupí většinou alternativně laděné divadelní spolky, například XXXHX XOXOXX z Ostravy, Crepácy z Havířova nebo hranické Dekadentní divadlo Beruška, které na připravené dolní scéně doplní především kapely z regionu, třeba Masomlejn z Havířova, Prouza nebo Hemp For Victory z Frýdku-Místku.

Zatímco dolní scéna patří "regionální" alternativě, horní bude mít i mezinárodní rozměr. Vystoupí polská skupina Akurat, početné zastoupení připadne skupinám z okruhu vydavatelství Indies, jako Boo nebo Tara Fuki. "Festival byl vždy o alternativě. Letos z toho vybočuje Mňága a Žďorp, ale ta má na festivalu své místo a hrála na něm odjakživa," připomenul Bálek.

Čtvrtý ročník Dolnolhotského bubnu v Dolní Lhotě nebude patřit jenom poslechu hudby, i když hlavní prostor samozřejmě připadne především kapelám a jejím vystoupením. Organizátoři přizvali hodně skupin takzvaného žánru world music, ale i na jejich přehlídce nebude chybět alternativně laděná hudba.

Etnohudbu zastoupí například skupina Yamuna z Indie, která ostatně nedávno vystoupila v ostravském klubu Boomerang, prostor dostane i hudební formace Srpen z Ostravy, která v takovéto chvíli připravuje vydat svůj první kompaktní disk s nahrávkou své meditativně laděné hudby.

"Festival budou tradičně doprovázet akce jako škola bubnování, ohňostrůjci, orientální tanenice, čajovna Na větrném kopci, prodejny bubnů a orientálního zboží, vegetariánská jídelna a další bohaté občerstvení. Letos bude na festivalu také ukázka bojového umění Wu-shu," prozradila dramaturgyně přehlídky Zlata Holušová. Pořadatelé spolupracovali letos s Phare CBC, takže se v rámci festivalu uskuteční takzvané Silesia Forum, setkání kapel a organizátorů z příhraničí na české i polské straně.

Alternativní proud zastoupí na přehlídce Dolnolhotský buben ještě brněnští Ty syčáci v čele s Petrem Vášou, zahraje dále polská Kapela ze Wsi Warszava, Gothart, Šum svistu, Švihadlo, Wooden Toys, také Zuzana Navarová & KOA, Masada, Ahmed má hlad, Tubabu, Song Of Satori nebo Benedikta. Přehlídka Musicart Horní Lhota bude v sobotu 28. července, Dolnohotský buben v Dolní Lhotě o týden později, 4. srpna.
Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz