Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehlídka patří recesi a smíchu

  8:01aktualizováno  8:01
Opava - Zavedení čeští humoristé a recesisté, Divadlo Sklep, Divadlo Járy Cimrmana, známí výtvarníci, literáti, performeři, hudebníci zavítají na Bezručovu Opavu.Již čtyřicátý čtvrtý ročník festivalu tentokrát nese podtitul S humorem do konce tisíciletí a začne již tento pátek, aby město Opavu po více jak čtrnáct dnů symbolicky přenesl na práh třetího tisíciletí.
"Příchod šaška do města znamená pro zdraví obyvatelů mnohem více nežli desítky mulů naložených léčivy," praví po vzoru anglického lékaře Thomase Sydenhama pořadatelé zatím nejrozsáhlejšího ročníku Bezručovy Opavy.

Do města tak sezvali desítky známých i méně známějších umělců, aby zde v nejrozmanitějších akcích nabídli koření smíchu.  "Je to téma humoru a všech podob jeho tváří. Asi máloco v budoucnu budeme potřebovat v tak vrchovaté míře, jako laskavější a vlídnější pohled na klokotání světa kolem nás prizmatem humoru," vysvětluje tématickou náplň festivalu jeho hlavní dramaturg Petr Rotrekl.

Festival již tento pátek nabídne dvojí vernisáž výstav plakátů a obrazů významného polského výtvarníka Boleslawa Polnara na téma Divadlo světa. Na sobotu je v Městských sadech připravena přehlídka opavských kapel: To nejlepší z opavské alternativní scény. Vystoupí zde například Bardo Thödol, Elliot Gonzales, Kopretina, Luza , Nekos Zpozakulis a další, součástí programu křest kompilačního CD s tvorbou účinkujících.

Divadlo Járy Cimrmana vystoupí na festivalu v pondělí s hrou Blaník, kterou uvede ve Slezském divadlu již v sedm hodin večer. V dalších dnech se mohou návštěvníci Bezručovy Opavy těšit například na Humor ve výtvarném umění I a II. Na jeho první části bude představen kalendář s Akty českých spisovatelů, jak je zachytila fotografka Jana Noseková.

Nebude chybět osobité čtení Mariana Paly. Setkání s malířem Vladimírem Komárkem, recesní pořad souboru Radovana Juhy, koncertní den na řece Moravici, vernisáž výstav slovenské fotografky Magdy Stanové, díla výtvarníka Jiřího Koláře, sochaře Kurta Gebauera. Připravena je beseda s folkloristou Antonínem Satkem nebo s divadelním historikem Milošem Zbavitelem, stylový Večer světových premiér bude patřit netradiční prezentaci vážné hudby.

Na festivalu také nebude chybět filmové umění, které zastoupí projekce snímků Jana Švankmajera a Divadla Sklep, které ve zdejším filmovém klubu vystoupí s pořadem Humor ve filmu, jehož hosty budou herec a scénárista Jiří Burda a režisér a producent Ondřej Trojan. Dále je připravena přehlídka vedle toho je připraveno množství doprovodných akcí, které se budou po celou dobu trvání festivalu na Horním náměstí.

"Humor však také vždy a za všech okolností nemusí vyvolávat jen smích, je dobře ukryt i v dobrém pocitu, pohodě, toleranci a lásce k lidem," dodává Petr Rotrekl, jehož tajným typem je vystoupení  divadla Buchty a loutky, jehož inscenace Příběh ??? člověka Bezručovu Opavu uzavře v neděli 23. září.
Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz