Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehlídka patří recesi a smíchu

  8:01aktualizováno  8:01
Opava - Zavedení čeští humoristé a recesisté, Divadlo Sklep, Divadlo Járy Cimrmana, známí výtvarníci, literáti, performeři, hudebníci zavítají na Bezručovu Opavu.Již čtyřicátý čtvrtý ročník festivalu tentokrát nese podtitul S humorem do konce tisíciletí a začne již tento pátek, aby město Opavu po více jak čtrnáct dnů symbolicky přenesl na práh třetího tisíciletí.
"Příchod šaška do města znamená pro zdraví obyvatelů mnohem více nežli desítky mulů naložených léčivy," praví po vzoru anglického lékaře Thomase Sydenhama pořadatelé zatím nejrozsáhlejšího ročníku Bezručovy Opavy.

Do města tak sezvali desítky známých i méně známějších umělců, aby zde v nejrozmanitějších akcích nabídli koření smíchu.  "Je to téma humoru a všech podob jeho tváří. Asi máloco v budoucnu budeme potřebovat v tak vrchovaté míře, jako laskavější a vlídnější pohled na klokotání světa kolem nás prizmatem humoru," vysvětluje tématickou náplň festivalu jeho hlavní dramaturg Petr Rotrekl.

Festival již tento pátek nabídne dvojí vernisáž výstav plakátů a obrazů významného polského výtvarníka Boleslawa Polnara na téma Divadlo světa. Na sobotu je v Městských sadech připravena přehlídka opavských kapel: To nejlepší z opavské alternativní scény. Vystoupí zde například Bardo Thödol, Elliot Gonzales, Kopretina, Luza , Nekos Zpozakulis a další, součástí programu křest kompilačního CD s tvorbou účinkujících.

Divadlo Járy Cimrmana vystoupí na festivalu v pondělí s hrou Blaník, kterou uvede ve Slezském divadlu již v sedm hodin večer. V dalších dnech se mohou návštěvníci Bezručovy Opavy těšit například na Humor ve výtvarném umění I a II. Na jeho první části bude představen kalendář s Akty českých spisovatelů, jak je zachytila fotografka Jana Noseková.

Nebude chybět osobité čtení Mariana Paly. Setkání s malířem Vladimírem Komárkem, recesní pořad souboru Radovana Juhy, koncertní den na řece Moravici, vernisáž výstav slovenské fotografky Magdy Stanové, díla výtvarníka Jiřího Koláře, sochaře Kurta Gebauera. Připravena je beseda s folkloristou Antonínem Satkem nebo s divadelním historikem Milošem Zbavitelem, stylový Večer světových premiér bude patřit netradiční prezentaci vážné hudby.

Na festivalu také nebude chybět filmové umění, které zastoupí projekce snímků Jana Švankmajera a Divadla Sklep, které ve zdejším filmovém klubu vystoupí s pořadem Humor ve filmu, jehož hosty budou herec a scénárista Jiří Burda a režisér a producent Ondřej Trojan. Dále je připravena přehlídka vedle toho je připraveno množství doprovodných akcí, které se budou po celou dobu trvání festivalu na Horním náměstí.

"Humor však také vždy a za všech okolností nemusí vyvolávat jen smích, je dobře ukryt i v dobrém pocitu, pohodě, toleranci a lásce k lidem," dodává Petr Rotrekl, jehož tajným typem je vystoupení  divadla Buchty a loutky, jehož inscenace Příběh ??? člověka Bezručovu Opavu uzavře v neděli 23. září.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz