Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehlídka Jeden svět dorazila na Hanou

  9:41aktualizováno  9:41
Olomouc - Na Hanou dorazila kolekce dokumentárních filmů o lidských právech vybraných z právě skončeného Mezinárodního festivalu Jeden svět. Přehlídka se v minulých dnech konala již potřetí v Praze a uvedla desítky filmů z celého světa, které "přináší informace především o stinných stránkách současného světa", jak tvrdí ředitel festivalu Igor Blaževič. Už druhým rokem je také část filmů k vidění na střední Moravě.

"Do Olomouce jsme přivezli dvacet snímků, mezi nimiž jsou i oceněné filmy. To, co zde nabízíme, je jakousi ochutnávkou pro regiony," uvedla Jana Keprtová z pořádající společnosti Člověk v tísni.

Filmy z festivalu, který se konal pod patronací prezidenta Havla a vysoké komisařky OSN pro lidská práva Mary Robinsonové, se promítají v Divadle hudby. "U nás jsou filmy druhým rokem. Loňská průměrná návštěvnost na tyto dokumenty byla okolo šedesáti diváků na film. Byly ale také snímky, na které jsme měli vyprodáno," řekla Libuše Šlezarová, ředitelka Divadla hudby.

Kromě filmů, které mohou příchozí vidět až do soboty každý den od 17 hodin, bude v Olomouci v rámci festivalového programu v Jazz Tibet Clubu i koncert kapely Rychlej konec (čtvrtek 20.00) a výstava zhruba dvaceti  fotografií, které pořídili dva fotoreportéři spolupracující s agenturou Epicentrum v různých krizových oblastech světa.

"Zlo  činí  ten, kdo se zlu jakkoli poddává: ať aktivně, nebo pasivně, ať jako nástroj, nebo jako pozorovatel, nebo jako oběť. Za jistých okolností je zlem i nevědomost," zní motto festivalu Jeden svět, jehož část se včera přesunula do Olomouce.

PROGRAM PŘEHLÍDKY JEDEN SVĚT V OLOMOUCI

středa, 18. dubna
17.00: LESNÍ KRÁLOVNA - Dokument popisuje život básnířky Lepik, která se rozhodla vyměnit pohodlí městského života za život ve staré chatrči (Estonsko).
17.00: ZÍNAT, JEDEN ZVLÁŠTNÍ DEN - Zínat je první ženou žijící na ostrově Qešm v jižním Íránu, která odmítla nosit tradiční masku zahalující tváře žen, aby mohla pracovat jako zdravotní sestra (Francie).
19.00: CHCETE EU? - Nemilosrdný výlet do srdce Evropské unie (Francie).
21.00: JUNG (VÁLKA) V ZEMI MUDŽAHEDÍNŮ - Italský chirurg chce zrealizovat svůj projekt a zřídit nemocnici pro civilní oběti války (Itálie).

čtvrtek, 19.dubna
17.00: DLOUHÁ CESTA ZA SVĚTLEM - V roce 1989 nadnárodní společnost zahájila výzkum ložisek zlata v okolí Bergama. Dokument vypráví příběh místních lidí, kteří urputně bojují proti mocným koncernům (Turecko).
17.00: ZLATÉ NEŠTĚSTÍ - V květnu 1998 šokovala Kyrgyzstán nehoda u jednoho z nejkrásnějších jezer světa. Kamion se zřítil z mostu a téměř dvě tuny kyanidu vytekly do řeky (Kyrgyzstán).
19.00: JDEME DÁL - Deset let osudů jedné rodiny z NDR (Německo).
21.00: ZTRACENÍ SYNOVÉ - Dokument o bývalém východoberlínském neonacistickém vůdci Ingo Hasselbachovi a jeho otci, komunistovi (Německo).

pátek, 20. dubna
17.00: IKEA - Autoři sledovali dodavatele firmy IKEA v různých zemích, aby zachytili realitu skrývající se za katalogy (Švědsko).
19.00: MÁ VLAST - Srbsko 1999: extrémní chudoba, korupce, etnické problémy, bombardování NATO (Jugoslávie).
19.00: KOSOVO - Z NEJTEMNĚJŠÍHO ÚHLU - Dokument sleduje práci soudních patologů a techniků (Norsko).
21.00: UBUHLE BEMBALI - Atmosféra v obrovských "hostelech", kde jsou nuceni žít dělníci v Jižní Africe, kteří dojíždějí za prací do města. (Francie).

sobota, 21. dubna
17.00: PROČ ZABILI SVÉ SOUSEDY? - V občanské válce ve Rwandě v roce 1994 zmasakrovali příslušníci většinové skupiny Hutů 800 tisíc Tutsiů (Japonsko).
19.00: ZRANĚNÉ DUŠE - Film detailně popisuje osudy tří obětí mučení – jejich utrpení, bolest a strach a jejich boj za návrat do života (Dánsko).
21.00: SAMOTA - Film čerpá z úryvků knihy An Evil Cradling (Ďáblova ukolébavka) od Briana Keenana a zprostředkovává jeho zkušenosti z doby, kdy byl zadržován jako rukojmí (V. Británie).
21.00: BABICKÉHO VÁLKA - Na konci prosince 2000 zmizel v Čečensku ruský novinář Andrej Babickij, reportér Rádia Svobodná Evropa. Film obsahuje unikátní záběry z války, které Babickij natočil za podpory skupiny svých přátel (V. Británie).

"Myslím si, že když si člověk přečte o existenci mučení ve světě, málokdo si dokáže představit, co to skutečně znamená. Když ale někdo uvidí film o mučení, vždycky bude mít velice konkrétní představu, co to je," řekl Igor Blaževič v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES. (3. dubna 2001)

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz