Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehlídka Jeden svět dorazila na Hanou

  9:41aktualizováno  9:41
Olomouc - Na Hanou dorazila kolekce dokumentárních filmů o lidských právech vybraných z právě skončeného Mezinárodního festivalu Jeden svět. Přehlídka se v minulých dnech konala již potřetí v Praze a uvedla desítky filmů z celého světa, které "přináší informace především o stinných stránkách současného světa", jak tvrdí ředitel festivalu Igor Blaževič. Už druhým rokem je také část filmů k vidění na střední Moravě.

"Do Olomouce jsme přivezli dvacet snímků, mezi nimiž jsou i oceněné filmy. To, co zde nabízíme, je jakousi ochutnávkou pro regiony," uvedla Jana Keprtová z pořádající společnosti Člověk v tísni.

Filmy z festivalu, který se konal pod patronací prezidenta Havla a vysoké komisařky OSN pro lidská práva Mary Robinsonové, se promítají v Divadle hudby. "U nás jsou filmy druhým rokem. Loňská průměrná návštěvnost na tyto dokumenty byla okolo šedesáti diváků na film. Byly ale také snímky, na které jsme měli vyprodáno," řekla Libuše Šlezarová, ředitelka Divadla hudby.

Kromě filmů, které mohou příchozí vidět až do soboty každý den od 17 hodin, bude v Olomouci v rámci festivalového programu v Jazz Tibet Clubu i koncert kapely Rychlej konec (čtvrtek 20.00) a výstava zhruba dvaceti  fotografií, které pořídili dva fotoreportéři spolupracující s agenturou Epicentrum v různých krizových oblastech světa.

"Zlo  činí  ten, kdo se zlu jakkoli poddává: ať aktivně, nebo pasivně, ať jako nástroj, nebo jako pozorovatel, nebo jako oběť. Za jistých okolností je zlem i nevědomost," zní motto festivalu Jeden svět, jehož část se včera přesunula do Olomouce.

PROGRAM PŘEHLÍDKY JEDEN SVĚT V OLOMOUCI

středa, 18. dubna
17.00: LESNÍ KRÁLOVNA - Dokument popisuje život básnířky Lepik, která se rozhodla vyměnit pohodlí městského života za život ve staré chatrči (Estonsko).
17.00: ZÍNAT, JEDEN ZVLÁŠTNÍ DEN - Zínat je první ženou žijící na ostrově Qešm v jižním Íránu, která odmítla nosit tradiční masku zahalující tváře žen, aby mohla pracovat jako zdravotní sestra (Francie).
19.00: CHCETE EU? - Nemilosrdný výlet do srdce Evropské unie (Francie).
21.00: JUNG (VÁLKA) V ZEMI MUDŽAHEDÍNŮ - Italský chirurg chce zrealizovat svůj projekt a zřídit nemocnici pro civilní oběti války (Itálie).

čtvrtek, 19.dubna
17.00: DLOUHÁ CESTA ZA SVĚTLEM - V roce 1989 nadnárodní společnost zahájila výzkum ložisek zlata v okolí Bergama. Dokument vypráví příběh místních lidí, kteří urputně bojují proti mocným koncernům (Turecko).
17.00: ZLATÉ NEŠTĚSTÍ - V květnu 1998 šokovala Kyrgyzstán nehoda u jednoho z nejkrásnějších jezer světa. Kamion se zřítil z mostu a téměř dvě tuny kyanidu vytekly do řeky (Kyrgyzstán).
19.00: JDEME DÁL - Deset let osudů jedné rodiny z NDR (Německo).
21.00: ZTRACENÍ SYNOVÉ - Dokument o bývalém východoberlínském neonacistickém vůdci Ingo Hasselbachovi a jeho otci, komunistovi (Německo).

pátek, 20. dubna
17.00: IKEA - Autoři sledovali dodavatele firmy IKEA v různých zemích, aby zachytili realitu skrývající se za katalogy (Švědsko).
19.00: MÁ VLAST - Srbsko 1999: extrémní chudoba, korupce, etnické problémy, bombardování NATO (Jugoslávie).
19.00: KOSOVO - Z NEJTEMNĚJŠÍHO ÚHLU - Dokument sleduje práci soudních patologů a techniků (Norsko).
21.00: UBUHLE BEMBALI - Atmosféra v obrovských "hostelech", kde jsou nuceni žít dělníci v Jižní Africe, kteří dojíždějí za prací do města. (Francie).

sobota, 21. dubna
17.00: PROČ ZABILI SVÉ SOUSEDY? - V občanské válce ve Rwandě v roce 1994 zmasakrovali příslušníci většinové skupiny Hutů 800 tisíc Tutsiů (Japonsko).
19.00: ZRANĚNÉ DUŠE - Film detailně popisuje osudy tří obětí mučení – jejich utrpení, bolest a strach a jejich boj za návrat do života (Dánsko).
21.00: SAMOTA - Film čerpá z úryvků knihy An Evil Cradling (Ďáblova ukolébavka) od Briana Keenana a zprostředkovává jeho zkušenosti z doby, kdy byl zadržován jako rukojmí (V. Británie).
21.00: BABICKÉHO VÁLKA - Na konci prosince 2000 zmizel v Čečensku ruský novinář Andrej Babickij, reportér Rádia Svobodná Evropa. Film obsahuje unikátní záběry z války, které Babickij natočil za podpory skupiny svých přátel (V. Británie).

"Myslím si, že když si člověk přečte o existenci mučení ve světě, málokdo si dokáže představit, co to skutečně znamená. Když ale někdo uvidí film o mučení, vždycky bude mít velice konkrétní představu, co to je," řekl Igor Blaževič v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES. (3. dubna 2001)

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz