Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Udělejte si jasno v Oscarech, nabízíme přehled největších favoritů

  4:06aktualizováno  9:26
Desítka snímků, jež mají podle amerických akademiků šanci na zisk Oscara pro nejlepší film roku, je letos nebývale pestrá a silná. Obsahuje historickou "konverzačku", westernový thriller, sci-fi, baletní biografii i drama pro počítačovou klávesnici. Co si víc přát.

Černá labuť, jedna z oscarových tutovek. | foto: Bioscop

Zatím ještě nebudeme odhadovat šance, i když po rozdání důležitých ocenění svazu režisérů se už samozřejmě začíná horečně spekulovat a média se předhánějí ve vydávání zpráv o takzvaně zaručených favoritech. 

Podívejme se spíše, jaké filmy vůbec tentokrát odborníky nejvíc oslovily. Navzdory zmíněné žánrové různorodosti mají totiž leccos společného. Například fakt, že jsou to povětšinou snímky neokázalé, leč působivé: ne že by vznikly s nízkými náklady, jen to jejich tvůrci nedávají tolik na odiv.

The Social Network, Králova řeč a 127 hodin. Jednoduché, ale silné filmy

Ve výrazu zůstávají spíše střídmější, v některých případech (127 hodin, The Social Network) lze dokonce mluvit o minimalismu. Nikdy to přitom není na úkor emocí či filmového vyjádření - ostatně Králova řeč, v podstatě staromilsky natočený příběh krále s vadou řeči, si celé dvě hodiny pohrává víc s dialogy nežli s efekty, a přesto je to právě on, kdo sbírá jeden vavřín za druhým.

Zajímavé také je, že všechny nominované tituly vzešly z dílen buď režisérů méně zvučných jmen (Darren Aronofsky, David O. Russell, Tom Hooper, Lisa Cholodenková), anebo je naopak natočili tvůrci s pověstí kultovních či uznávaných, leč rozhodně ne mainstreamově zaměřených filmařů (David Fincher, Danny Boyle, bratři Coenovi). 

Danny Boyle, David Fincher (v akci) a bratři Coenovi: ti nejosobitější z osobitých

Čímž jsme se oklikou dostali zpět nejen k zmiňované pestrosti, ale především k nezvykle vysoké kvalitě letošní soutěže. Protože kvalita, jak známo, závisí mnohem více na originalitě a invenci než rozpočtu a velkoleposti.

Králova řeč

Za dvaašedesát let historie udělování cen režisérské organizace, které se předávaly o víkendu, se jen v šesti případech nepodařilo jejich vítězi získat zároveň i Oscara. Film osmatřicetiletého Toma Hoppera u režisérů bodoval a oscarových šancí má hned šestnáct, takže je jasné, kdo bude letos nejnervóznější. Colin Firth navíc hraje koktavého krále Jiřího VI. tak podmanivě, že už za to posbíral všechny myslitelné trofeje. 

Dějově se snímek Králova řeč vrací do doby před sedmdesáti lety, kdy se na britském trůně snažil prosadit král s vadou řečí. Okolí ho kvůli ní považuje za neschopného, jeho přitom čeká projev k národu stojícímu na pokraji války. A tak si vezme poradce a bojuje. 

ÚSPĚCHY: 12 nominací na Oscara, 14 nominací na cenu BAFTA, 1 Zlatý glóbus.

Opravdová kuráž

Bratři Joel a Ethan Coenovi točí odjakživa zvláštní filmy. Zpočátku jim "rozuměli" jenom skalní nadšenci, přesto se jim tu a tam dařilo oslovit i konzervativnější akademiky. Letos však mají šanci, o jaké se jim nesnilo. Jejich netradiční western Opravdová kuráž s Jeffem Bridgesem jim totiž vynesl nominace hned v deseti různých oblastech a katapultoval je na pozici, kterou všichni předem připisovali spíš Fincherovu snímku o Facebooku.

Remake-neremake (Coenovi zdůrazňují, že nevycházeli ze slavného filmu, ale z literární předlohy) stejnojmenné kovbojky z roku 1969, za níž dostal Oscara už John Wayne, je navíc jedním z nejnavštěvovanějších filmů na severoamerickém distribučním trhu. Tohle se Coenům zkrátka povedlo.

ÚSPĚCHY: 10 nominací na Oscara, 8 nominací na cenu BAFTA, cena z festivalu v Torontu.

The Social Network

Když se David Fincher rozhodl natočit fllm o internetové sociální síti "thrillerově", všichni si ťukali na čelo. Jak chceš vykřesat napětí z toho, že někdo sedí u počítače a chatuje? říkali mu. Fincher je ovšem jeden z nejvynalézavějších tvůrců, a tak The Social Network funguje i se všemi těmi klávesnicemi a internetovými hláškami. Navíc si do hlavní role vybral skvělého hráče (Jesse Eisenberg) a výbušné téma: předobraz filmového hrdiny Mark Zuckerberg se proti filmu nahlas bouří, a tak se mu stará o neutichající reklamu.

ÚSPĚCHY: 8 nominací na Oscara, 6 nominací na cenu BAFTA, 4 Zlaté glóby.

Počátek

Christopher Nolan se do historie Hollywoodu jednou provždy zapsal jako autor Temného rytíře. Vše, co přišlo nebo přijde po něm, bude s ním neustále srovnáváno. Platí to i v případě sci-fi Počátek: zatímco pro jednoho je dobrodružství na hranici vědomí a podvědomí zážitkem málem mystickým, pro jiné zůstává jen překombinovaným kýčem. Akademiky každopádně Nolanův film zaujal. Dokonce tak, že to až mnohé odborníky zaskočilo. Ostatně stejně jako fakt, že ani jedna z osmi nominací nepatří Leonardovi DiCaprio.

ÚSPĚCHY: 8 nominací na Oscara, 9 nominací na cenu BAFTA, 3 nominace na Zlatý glóbus. 

The Fighter

Další hvězdně obsazené biografické drama, které dalo šanci zatím ne úplně doceňovaným hercům Marku Wahlbergovi a Christianu Baleovi. Vyplatilo se. Bale má kromě nominace na Oscara v kapse Zlatý glóbus, Wahlberg byl na něj alespoň nominovaný. 

A téma? Box, "rockyovská" cesta za úspěchem, který neznamená jenom peníze a trofeje, ale také potvrzení vlastní hrdosti. Režie David O. Russell.

ÚSPĚCHY: 7 nominací na Oscara, 3 nominace na cenu BAFTA, 2 Zlaté glóby.

127 hodin

Jeden (skvělý) herec, jedna škvíra ve skále a žádný větší fyzický pohyb: z něčeho takového umí nominace na Oscara vykřesat jen věčný exprimentátor Danny Boyle. Příběh "adrenaliňáka", kterého v jeho sprintu životem zastaví až nehoda tam, kde by ji nikdy nečekal, vypráví Boyle s takovou razancí a dynamikou, že se ani nestihneme nadechnout a už je konec. 

Jestli někdo ovládá kouzlo minimalismu (a také moderní filmovou řeč), pak je to právě a jen muž, který před dvěma roky uchvátil svět pohádkou z indických slumů (Milionář z chatrče). Pro nás je to černý kůň soutěže.

ÚSPĚCHY: 6 nominací na Oscara, 8 nominací na cenu BAFTA, 3 nominace na Zlatý glóbus.

Černá labuť

Hlavní postavou nejnovějšího filmu Darrena Aronofského je ambiciozní sólistka baletu Nina (Natalie Portmanová). Ta touží získat hlavní roli v Labutím jezeře, již se režisér Tomas Leroy (Vincent Cassel) rozhodne netradičně svěřit jediné osobě. Nina roli opravdu dostane, během zkoušek však začne propadat beznaději, že tak rozdílné polohy nezvládne. Na sebevědomí jí nepřidá ani silná konkurence, ani matka, která si dceřinou kariérou kompenzuje vlastní neúspěchy. A hlavně čím dál deformovanější baletčina duše...

Když film vstupoval do kin, šuškalo se, že do něj tvůrce zakomponoval scénu lesbického sexu, protože nevěřil, že by na něj chodil někdo jiný než fanoušci baletu. Ohlasy, které film budí, musely Aronofského mile překvapit: diváci jsou nadšeni, z Natalie je bohyně a sexuální zážitek je to poslední, co si lidé z emočně vypjatého dramatu vybaví.

ÚSPĚCHY: 5 nominací na Oscara, 12 nominací na cenu BAFTA, 1 Zlatý glóbus, cena z festivalu v Benátkách.

Toy Story 3: Příběh hraček

Loni na Oscarech zabodoval pixarovský snímek Vzhůru do oblak, letos má renomované studio v soutěži další želízko v ohni - a opět i mimo animovanou kategorii. V případě 3D "trojky" populární Toy Story jde sice takříkajíc o anomálii (pokračování a remaky se mezi favority na zlacené sošky často nedostávají), o to větší je to ovšem úspěch.

Není pochyb, že se o to velkou měrou zasloužili také noví hrdinové filmu, postavičky Ken a Barbie - právě jejich humor baví a zpřístupňuje svérázný svět hraček stále širšímu publiku.

ÚSPĚCHY: 5 nominací na Oscara, 1 Zlatý glóbus, 3 nominace na cenu BAFTA, 1 nominace na Zlatý glóbus

Děcka jsou v pohodě

O tomhle příjemném snímku se mluvilo, už když ho bývalá střihačka a chráněnkyně Miloše Formana Lisa Cholodenková přestavila na loňském festivalu Berlinale. Že to dotáhne až mezi hlavní nomináty na Oscara, to tehdy nenapadlo asi vůbec nikoho. Velký podíl na výborných výsledcích jistě nesou dámy ztvárňující hlavní role: ostatně Annette Beningová už za svůj výkon obdržela Zlatý glóbus (radost s ní sdílela kolegyně Julianne Mooreová, byť svou nominaci neproměnila). 

Děj se točí kolem vztahu lesbické dvojice, která se snaží udržet pohromadě rodinu - navzdory partnerské krizi, předsudkům i úplně obyčejným každodenním problémům.

ÚSPĚCHY: 4 nominace na Oscara, 4 nominace na cenu BAFTA, 1 Zlatý glóbus, cena z Berlinale.

Winter´s Bone

Jediný film, který nejenže se v českých kinech dosud neobjevil, ale ještě nemá ani datum české distribuční premiéry. Můžeme se tedy jen dohadovat, čím si film s rozpočtem dva miliony dolarů akademiky tak získal. Ti, kdo viděli, popisují chlad, autenticitu a nehostinné prostředí amerického venkova, srážející divákovu náladu pod bod mrazu. Padají charakteristiky jako "typický festivalový film" nebo "beznaděj podobná té z Prescious" (loňský oscarový hit).

Všichni se ale shodnou na jednom: nebýt výkonu Jennifer Lawrencové, byl by účinek Winter´s Bone sotva poloviční. Režie: Debra Graniková

ÚSPĚCHY: 4 nominace na Oscara, 1 nominace na Zlatý glóbus, ceny ze Sundance, Toronta a Berlinale.

Oscarové finále se odehraje v neděli 27. února. Ceremoniálem 83. ročníku Oscarů provedou herci James Franco a Anne Hathawayová.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Trailer k seriálu 13 Reasons Why
Třináct důvodů, proč. Kontroverzní seriál o sebevraždě točí druhou řadu

Jednoho dne chlapec najde na zápraží krabici s nahrávkami, na nichž jeho spolužačka, kterou tajně miloval a která nedávno spáchala sebevraždu, vysvětluje...  celý článek

Film o filmu Thor: Ragnarok
VIDEO: Komiksový Thor má nového nepřítele v podání Cate Blanchettové

Thor: Ragnarok, který do kin vstoupí 26. října, slibuje další komiksové dobrodružství boha hromu. Thor je uvězněn na opačném konci vesmíru bez svého kladiva a...  celý článek

Jean Sebergová
TELEVIZIONÁŘ: Paní ze vsi, sestry z činžáku, hvězda. Kdo je asi zabíjí?

Mrtvé dítě je laciné vydírání, mrtvý muž zase nuda. Takže se ve velkém vraždí dámy. Paní ze šumavské vsi uvaří poklidně oběd, pak vyjde v pantoflích na zápraží...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.