Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Představuje se „neznámý“ František Vláčil

  3:21aktualizováno  3:21
Marketa Lazarová a Údolí včel. Dva nejslavnější režisérovy filmy vtiskly svou náladu ojedinělé výstavě nazvané Zápasy Františka Vláčila, která začala v Císařské konírně Pražského hradu.

František Vláčil | foto: Barrandov Studio

Pro veřejnost bude otevřena do konce května – s výjimkou dní prezidentských voleb na Hradě.

K patronům expozice, která podle ředitele Barrandova Vladimíra Kuby zahájí novou tradici filmařských výstav, patří herci Vláčilových klíčových děl Magda Vášáryová a Jan Kačer. "Byl to jeden z největších režisérů, s kterým jsem měl tu čest pracovat," prohlašuje Kačer, představitel posedlého rytíře v Údolí včel.

A František Uldrich, jenž stál za kamerou i dalších Vláčilových děl, Adelheid, Pověst o stříbrné jedli, Dým bramborové natě či Stín kapradiny, dodává: "Expozici beru jako uznání Vláčilova estetického cítění i vnímání života."

Vernisáž se odehrála symbolicky mezi dvěma daty ohraničujícími život muže, jehož Marketa Lazarová vyhrává i po jedenačtyřiceti letech nejrůznější ankety o nejlepší český film všech dob.

Vláčil se narodil 19. února 1924 v Českém Těšíně, zemřel v Praze 27. ledna 1999. Více než třicet let jeho profesní dráhy se otisklo do fotografií z filmů, z natáčení a ze soukromí, které v naprosté většině nebyly zveřejněny – až nyní.

"Že Marketu Lazarovou svět řadí mezi nejlepší historické filmy, jsem poprvé zjistila ve filmovém ústavu v San Francisku roku 1980, kdy jsem tam jela na zkoušky Sophiiny volby. Ukázali mi všechny studie, které v Americe vyšly. Udivilo mě to – pro nás byla Marketa ztracená, nesmělo se o ní mluvit," líčí představitelka slavné hrdinky Vášáryová, jejíž fotografie výstavě vévodí.

Barrandovský historik Pavel Jiras rozdělil expozici do tří částí. První je zaměřena na fotografie z Údolí včel a Markéty Lazarové, jež doplňují ukázky z obou filmů promítané na visící průchozí plátna. "Záběry z Vláčilových filmů jsou uměleckými díly samy o sobě, což na velkých fotografiích vynikne," slibuje Jiras.

Druhý oddíl výstavy shromažďuje snímky z natáčení obou děl, momentky přinášející pohled do zákulisí. A třetí část, jež se týká režisérova osobního života, představuje Vláčila zranitelného a zraňovaného.

"Byl velice jemný, přitom podstoupil spoustu bojů – s komunisty, kteří mu ztěžovali práci, s tvorbou, v níž se snažil o naprostou dokonalost, i s alkoholem. Někdy se mu podařilo situaci ustát, jindy ne," vzpomíná Jiras. Nicméně zdůrazňuje, že i bez škol Vláčil hodně dokázal, nikoho a nic nekopíroval, stál si za svým a neměl potřebu sebe vynášet ani jiným ubližovat. "Největší zápas vedl sám se sebou," míní Jiras.

Fotografie připomenou i herce již nežijící – Josefa Kemra a Vladimíra Menšíka v Marketě Lazarové, Věru Galatíkovou a Petra Čepka v Údolí včel. Součástí výstavy je kromě obrazových projekcí také speciální strom, z jehož kmene zní ze záznamu Vláčilův hlas.

Zvuk včelího úlu návštěvníci zaslechnou, sotva usednou mezi kořeny stromu, fotografie z filmů se promítají i na dno vybudované studny a osobní předměty z pozůstalosti zaplnily režisérovu pracovnu. "Chceme, aby tu lidi pustili z hlavy běžné starosti a ponořili se do krásy," říkají tvůrci výstavy.

Další by měly následovat, Barrandov a Hrad chtějí příště pozvat do filmové říše Miloše Formana, Karla Kachyni či Gustava Machatého.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz