Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Představuje se Josef Lada. I takový, kterého nikde neviděli

  10:22aktualizováno  10:22
V Olomouci si daly dostaveníčko slavné postavičky vodníků, rusalek, strašidel a dalších mytických bytostí, které kreslil Josef Lada. Na velké výstavě v Muzeu moderního umění jsou k vidění i začátečnické kresby, skryté desítky let, či zcela neznámé obrázky.

Josef Lada - Hastrman, 1934, Městská galerie v Litomyšli | foto: Muzeum moderního umění v Olomouci

Celkem si mohou návštěvníci prohlédnout bezmála dvě stovky originálů zřejmě nejpopulárnějšího českého malíře a ilustrátora. Exponáty zapůjčily tři desítky soukromých sběratelů a institucí, z nichž mezi největší patří Národní galerie v Praze a Památník národního písemnictví.

Josef Lada - Ponocný a sněhulák, 1955, soukromá sbírkaMezi malbami a kresbami na výstavě nazvané Josef Lada (1887-1957) nechybějí ani ilustrace k dětským knihám, vzácný Triptych s českou krajinou či nejznámější obraz vodníka z roku 1939, který si v Olomouci po dlouhých desetiletích odbude svou premiéru.

Ladovo dílo, které v takovém rozsahu v Olomouci vystaví vůbec poprvé, si lidé v muzeu budou moci prohlédnout až do 25. ledna, vernisáž se koná již dnes v 18:30.

"Ladu známe z dětských knih a také ilustrací Haškova Švejka, kreslených filmů, kalendářů, plakátů a pohlednic, ale známe jej jen zprostředkovaně, nikoliv z originálů. Objevuje se spousta reprodukcí a falz, a tak ačkoliv Ladovo dílo patří k nejznámějším a nejoblíbenějším, máme jen zřídka možnost vidět jeho pravou podobu," uvádí autor koncepce výstavy Lev Pavluch.

Ladovská monografie

Josef LadaJosef Lada by v loňském roce oslavil 120 let, zároveň uplynulo 50 let od jeho smrti. Letos v květnu vydalo nakladatelství Slovart rozsáhlou Ladovu monografii, která prostřednictvím devíti set z celkového souboru 16 tisíc Ladových děl nastíní všechny umělcovy polohy od raných kreseb až po vrcholný Ladův styl a techniku kvaše. Monografii, která na pultech obchodů přijde na tři tisíce korun, si zájemci na výstavě v olomouckém muzeu budou moci koupit s téměř tisícikorunovou slevou.

"Měřeno stotisícovými náklady Ladových dětských knih a miliony reprodukcí jeho obrazů na pohlednicích, nebylo by k popularizaci díla potřebné dodávat nic dalšího. Jeho práce znají malí i velcí, doma i v zahraničí. Je tedy spíše paradoxem, že navzdory této slávě Ladovo dílo z originálů zná jen málokdo," doplnil kurátor výstavy Jiří Olič.

Josef Lada - Tichá noc, 1951, soukromá sbírkaLada začínal jako kreslíř a inspiraci hledal u Mikoláše Alše, později se živil jako autor kreslených vtipů a karikaturista. Osmnáctiletý kreslíř Vilímkových Humoristických listů se postupně vypracoval v malíře a originálního tvůrce s nezaměnitelným a moderním rukopisem. V tomto ohledu připomíná jiné světové malíře typu Paula Gauguina či Henriho Rousseaua, jejichž díla jsou i pro laika na první pohled rozeznatelná.

"Lada je malířem země a pozemské krásy, je rustikální, ale také metafyzický, když maluje krajiny pod hvězdnou oblohou a bez lidí. Divák si uvědomí, že i v této harmonii člověka s přírodou, idealizovaném a nekonfliktním světě dětství je skryté drama a že dílo vůbec není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá," upozornil kurátor. V olomouckém muzeu návštěvníci vůbec poprvé uvidí cyklus Dětské hry z 30. let, malbu Hastrmana z roku 1934 a také cyklus čtvercových akvarel Bez vody není života.

V Olomouci si užijí i děti

Předvánoční "bonbonek" si podle mluvčího Muzea umění v Olomouci Petra Bielesze mohou během výstavy děl Josefa Lady rozbalit i děti. Při bohatém doprovodném programu plném happeningů, workshopů i animačních aktivit pro školy se například v památkově chráněné hospodě ve skanzenu v Příkazích pokusí zrekonstruovat hospodskou rvačku podle obrazů Josefa Lady či vyposlechnout přednášku na téma Kam zmizela ladovská vesnice ve Sluňákově.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Najdete na iDNES.cz