Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Představuje se Josef Lada. I takový, kterého nikde neviděli

  10:22aktualizováno  10:22
V Olomouci si daly dostaveníčko slavné postavičky vodníků, rusalek, strašidel a dalších mytických bytostí, které kreslil Josef Lada. Na velké výstavě v Muzeu moderního umění jsou k vidění i začátečnické kresby, skryté desítky let, či zcela neznámé obrázky.

Josef Lada - Hastrman, 1934, Městská galerie v Litomyšli | foto: Muzeum moderního umění v Olomouci

Celkem si mohou návštěvníci prohlédnout bezmála dvě stovky originálů zřejmě nejpopulárnějšího českého malíře a ilustrátora. Exponáty zapůjčily tři desítky soukromých sběratelů a institucí, z nichž mezi největší patří Národní galerie v Praze a Památník národního písemnictví.

Josef Lada - Ponocný a sněhulák, 1955, soukromá sbírkaMezi malbami a kresbami na výstavě nazvané Josef Lada (1887-1957) nechybějí ani ilustrace k dětským knihám, vzácný Triptych s českou krajinou či nejznámější obraz vodníka z roku 1939, který si v Olomouci po dlouhých desetiletích odbude svou premiéru.

Ladovo dílo, které v takovém rozsahu v Olomouci vystaví vůbec poprvé, si lidé v muzeu budou moci prohlédnout až do 25. ledna, vernisáž se koná již dnes v 18:30.

"Ladu známe z dětských knih a také ilustrací Haškova Švejka, kreslených filmů, kalendářů, plakátů a pohlednic, ale známe jej jen zprostředkovaně, nikoliv z originálů. Objevuje se spousta reprodukcí a falz, a tak ačkoliv Ladovo dílo patří k nejznámějším a nejoblíbenějším, máme jen zřídka možnost vidět jeho pravou podobu," uvádí autor koncepce výstavy Lev Pavluch.

Ladovská monografie

Josef LadaJosef Lada by v loňském roce oslavil 120 let, zároveň uplynulo 50 let od jeho smrti. Letos v květnu vydalo nakladatelství Slovart rozsáhlou Ladovu monografii, která prostřednictvím devíti set z celkového souboru 16 tisíc Ladových děl nastíní všechny umělcovy polohy od raných kreseb až po vrcholný Ladův styl a techniku kvaše. Monografii, která na pultech obchodů přijde na tři tisíce korun, si zájemci na výstavě v olomouckém muzeu budou moci koupit s téměř tisícikorunovou slevou.

"Měřeno stotisícovými náklady Ladových dětských knih a miliony reprodukcí jeho obrazů na pohlednicích, nebylo by k popularizaci díla potřebné dodávat nic dalšího. Jeho práce znají malí i velcí, doma i v zahraničí. Je tedy spíše paradoxem, že navzdory této slávě Ladovo dílo z originálů zná jen málokdo," doplnil kurátor výstavy Jiří Olič.

Josef Lada - Tichá noc, 1951, soukromá sbírkaLada začínal jako kreslíř a inspiraci hledal u Mikoláše Alše, později se živil jako autor kreslených vtipů a karikaturista. Osmnáctiletý kreslíř Vilímkových Humoristických listů se postupně vypracoval v malíře a originálního tvůrce s nezaměnitelným a moderním rukopisem. V tomto ohledu připomíná jiné světové malíře typu Paula Gauguina či Henriho Rousseaua, jejichž díla jsou i pro laika na první pohled rozeznatelná.

"Lada je malířem země a pozemské krásy, je rustikální, ale také metafyzický, když maluje krajiny pod hvězdnou oblohou a bez lidí. Divák si uvědomí, že i v této harmonii člověka s přírodou, idealizovaném a nekonfliktním světě dětství je skryté drama a že dílo vůbec není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá," upozornil kurátor. V olomouckém muzeu návštěvníci vůbec poprvé uvidí cyklus Dětské hry z 30. let, malbu Hastrmana z roku 1934 a také cyklus čtvercových akvarel Bez vody není života.

V Olomouci si užijí i děti

Předvánoční "bonbonek" si podle mluvčího Muzea umění v Olomouci Petra Bielesze mohou během výstavy děl Josefa Lady rozbalit i děti. Při bohatém doprovodném programu plném happeningů, workshopů i animačních aktivit pro školy se například v památkově chráněné hospodě ve skanzenu v Příkazích pokusí zrekonstruovat hospodskou rvačku podle obrazů Josefa Lady či vyposlechnout přednášku na téma Kam zmizela ladovská vesnice ve Sluňákově.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz