Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Představuje se grafička Mařanová, která ilustrovala Kafku i holokaust

  5:54aktualizováno  5:54
Grafička a malířka Jarmila Mařanová se po celý život věnuje hlavně ilustrování literárních děl Franze Kafky. Židovské muzeum v Praze uspořádalo v Galerii Roberta Guttmanna výstavu jejích výtvarných prací. Expozice nazvaná Kafka a Praha potrvá do 4. ledna 2009.

Výstava z děl grafičky Jarmily Mařanové trvá v Galerii Roberta Guttmanna do 4. ledna 2009. | foto: REPRO: Židovské muzeum v Praze

Jarmila Mařanová se narodila roku 1922 v Praze. Díky původu ze smíšeného manželství mohla za protektorátu studovat na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, jež jako jedna z mála nebyla uzavřena. Po dokončení studií v roce 1944 se začala věnovat knižní a plakátové tvorbě. Podílela se i na výzdobě československého pavilonu na Expu 58 v Bruselu.

z výstavy Kafka a Praha (z děl grafičky a malířky Jarmily Mařanové)Na počátku šedesátých let se Mařanová výtvarně vyrovnávala s tématem holokaustu. Vznikají práce, jež jsou věnovány památce její matky a dalším příbuzným zavražděným v koncentračních táborech.

Naléhavě hravou expresivitou zaujme kolorovaný linoryt Střelnice (1961) s židovskými postavami ve formě střeleckých terčů. Velkoformátové plátno s názvem Obětem povstání ve varšavském ghettu (1963) se naopak vyznačuje plastickou strukturální malbou a tlumenými barvami, jež podtrhují smutek i odhodlanost povstalců.

V šedesátých letech dochází ve společnosti k oživení zájmu o Franze Kafku. Znovu se vydávají překlady jeho děl, pořádají se výstavy a konference věnované jeho osobě. Vedle grafiků Františka Tichého, Zdeňka Seydla či Adolfa Hoffmeistra se i Mařanová začíná intenzivně věnovat výtvarnému zpracování jeho děl.

z výstavy Kafka a Praha (z děl grafičky a malířky Jarmily Mařanové)

Vznikají monotypy k nedokončenému románu Proces, k povídkám Venkovský lékař, Umělec na hrazdě, Umělec v hladovění i ke Kafkovým dopisům Mileně. Nejlepší z těchto prací jsou vystaveny v pražské galerii.

Práce z amerického exilu
Mařanová nechtěla doslovně ilustrovat určité scény. Kafkova literatura se jí spíše stala plodným a mnohotvárným substrátem pro vyjádření jejích vlastních pocitů a představ, jež v ní daná díla vzbuzovala. Sama k tomu podotkla: "Franz Kafka odpovídá mému vlastnímu vnitřnímu snovému světu. V atmosféře Kafkovy prózy se cítím doma, ačkoli na mne působí spíše intuitivně než racionálně. Jeho stav duše je mi blízký."

z výstavy Kafka a Praha (z děl grafičky a malířky Jarmily Mařanové)Snivou duši Jarmily Mařanové neodradila od další tvorby ani okupace v roce 1968. V následujících letech vytvořila vedle litografií s pražskými motivy ilustrace k dramatu Vojcek od Georga Büchnera, grafiky k biblické knize Job a těsně před emigrací do Spojených států, kde žije od roku 1976, výtvarný cyklus ke Komenského Labyrintu světa a ráji srdce.

Na závěr expozice jsou představeny ukázky z její tvorby v exilu. Do nových ilustrací ke Kafkovým románům opět projektuje vlastní pocity, jež jsou nyní zabarveny neradostným střetnutím s odlišnou kulturou.

Výstava nazvaná Kafka a Praha zčásti kopíruje libreto autorčiny stejnojmenné výstavy v Židovském muzeu uspořádané v roce 1965. I když se jedná o její třetí přehlídku v této instituci, souhrnná výstava mapující celoživotní dílo Jarmily Mařanové stále chybí.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz