Přední čeští fotografové napsali „obrazový esej“ o roce 1989

  16:29aktualizováno  16:29
U příležitosti dvacátého výročí Listopadu '89 se na Staroměstské radnici v Praze koná výstava, která připomene návštěvníkům význam a podobu oné historicky důležité zlomové doby prostřednictvím fotografií předních českých fotografů.

Radek Bajgar: 28. 10. 1989, Praha | foto: z výstavy Rok 1989 očima fotografů

Výstava nese výmluvný název Rok 1989 očima fotografů a podle pořádající organizace Czech Photo, o. p. s. se jedná o rozměrný obrazový esej, dramatický příběh vyprávěný fotografiemi. Výstava byla slavnostně otevřena 3. září, potrvá do 14. října.

Výstavní kolekce obsahuje na 300 fotografií 22 fotografů. Časově zahrnuje nejen listopadové události, ale i to, co jim předcházelo: potlačované demonstrace u příležitosti výročí sovětské okupace v roce 1968, vzniku čs.státu v roce 1918, sebeupálení Jana Palacha v roce 1969, masový útěk Němců z NDR přes Prahu na Západ a pád Berlínské zdi jako symbolu "železné opony".

Jan Jindra: Obec Bezpráví, kde z relikvií bývalé moci vznikal skanzen komunismu, 9. 12. 1989

Výstava je rozdělena do čtyř částí. Úvodní nese název Preludium a připomíná první události, kdy českoslovenští občané poprvé vyšli do ulic, aby protestovali proti komunistickému režimu. Bylo to při příležitosti 20. výročí sovětské okupace v srpnu 1988. Situace se opakovala při 70. výročí založení Československa. Několika fotografiemi je připomenuta i první povolená demonstrace, ke které došlo 10. prosince na pražském Škroupově náměstí.

V lednu 1989 následoval slavný "Palachův týden", další demonstrace pak opět v srpnu a říjnu - ty už byly přímou předehrou listopadových událostí. Za značného rizika pořizovali z těchto akcí snímky například Petr Matička, Jan Šibík nebo Radek Bajgar.

Radek Bajgar: 28. 10. 1989, Praha, Vodičkova ulice

Druhou částí výstavy je Německý exodus, tedy útěk občanů Východního Německa (neboli tehdejší Německé demokratické republiky) přes západoněmeckou ambasádu v Praze na Západ. Pražské ulice a parky zaplavily opuštěné trabanty a motocykly, na ulicích bivakovaly celé rodiny, stany a palandy Červeného kříže naplnily ambasádní prostory i zahradu, další a další uprchlíci tvořili dlouhé fronty, ti méně trpěliví přelézali zeď. Jednu z posledních událostí politických NDR zachytili například Karel Cudlín, Josef Ptáček, Jaroslav Kořán nebo Herbert Slavík.

Karel Cudlín: Nekteří z uprchlíků nečekají, jak dopadnou jednání politiků, a zeď západoněmeckého velvyslanectví berou útokem

Zcela zásadní událostí, která přispěla ke zhroucení komunistického režimu ve střední a východní Evropě, byl pád Berlínské zdi. Tak se také jmenuje třetí oddíl výstavy na Staroměstské radnici. Přestože v Československu byl počátkem listopadu 1989, kdy Němci z obou stran vzali nenáviděnou zeď útokem, stále ještě klid, několik českých fotoreportérů, například Jan Šibík, tuto událost zachytilo.

Jan Šibík: 11. 11. 1989, Západní Berlín - Berlínská zeď ještě stojí

Samotná Sametová revoluce, kterou odstartoval policejní masakr studentů na Národní třídě, byla tak emocemi nabitou událostí českých dějin, že ji zaznamenali snad všichni majitelé fotoaparátů, ať už amatérští nebo profesionální fotografové, reportéři, portrétisté i krajináři. Listopadu 1989 je věnován největší prostor výstavy v pojetí takových mistrů, jakými jsou například Jan Šilpoch, Jaroslav Kučera, Jaroslav Kořán či Jiří Všetečka.

Jan Šilpoch: Praha, Vyšehradská ulice, 17. 11. 1989. Průvod studentů, skandující hesla „Pusťte politické vězně!“, „Konec vlády jedné strany“, „1968 - byli jsme první“, se na cestě do centra Prahy střetává s policejním pohotovostním oddílem

Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

Další z rubriky

Klín z provokativního obrazu patří milence diplomata. Chtěl ji do sbírky

Návštěvníci galerie si prohlížejí obraz Původ světa od Gustava Courbeta.

Experti se dlouho dohadovali, které dámě patří klín vyobrazený francouzským malířem Gustavem Courbetem ve slavném díle...

Obraz od Toyen stál básníka Halase patnáct stovek. Teď jde do aukce

Toyen: Čedičové skály (1929, olej na plátně, vyvolávací cena 16,5 milionu Kč)

Tři obrazy malířů československé meziválečné avantgardy z významné sbírky rakouského bankéře Ivo Rottera jdou do aukce....

KOMENTÁŘ: Obraz se sám zničil. Je to Banksyho umění, vtip, či podraz?

„Mizí, mizí, zmizel“ komentoval událost Banksy na svém Instagramu.

Vtip to byl bezesporu originální. Graffiti od záhadného autora Banksyho vydražené v přepočtu za skoro třicet milionů...

Najdete na iDNES.cz