Opět není čas na krvácení. Predátor se v Evoluci vrací větší a silnější

  7:47aktualizováno  7:47
Nebylo to natáčení snů. Arnold Schwarzenegger hubnul kvůli kondici, režisér proto, že nesnášel mexické jídlo, herci navíc věčně volala manželka, jak má zařídit jejich dům. Přesto vznikl hit: Predátor. Nyní pokračuje.

Lidskou rasu před novým útokem mimozemských lovců může zachránit pouze parta šílených armádních vysloužilců a evoluční bioložka. Tak se ohlašuje Predátor: Evoluce, snímek navazující na sérii, kterou vedle prvního Predátora z roku 1987 tvoří Predátor II a Predátoři, respektive ještě dva snímky kombinující Predátora a Vetřelce.

Pravda, hlavní opora „jedničky“ bude chybět, Arnold Schwarzenegger totiž odmítl návrat do role majora Dutche Schaefera, jenž americké vojáky vysvobozené ze zajetí vedl džunglí proti ještě děsivějšímu nepříteli. Zato se vrátí Shane Black, který v původním snímku hrál Hawkinse, jenž za oběť vesmírným nimrodům padl jako první z klíčových postav. A v týmu snímku Predátor: Evoluce nyní Black figuruje jako spoluscenárista a režisér.

Pětikilová hlava

Původně se plánovalo, že vznikne remake původního díla, ale když přišel Shane Black, prosadil místo předělávky nové pokračování, které využije prvků filmového mýtu. Navíc prosazoval, že stejně jako v originále bude hrát titulní postavu urostlý muž v příslušném kostýmu, což pokládá za působivější než moderní trikové efekty.

John Davis, který produkoval původní i následující filmy série, si pamatuje, co jej na Predátorovi vlastně zlákalo. „Byl to lovec. Myšlenka, že existuje tvor z jiné planety, pro kterého lov znamená tak báječnou hru, že kvůli ní putuje z planety na planetu; prostě to bere jako sport!“

Fotogalerie

O více než třicet let později je to prý pořád týž Predátor, jen se během uplynulé doby sám geneticky zdokonalil. „Film Predátor: Evoluce není předělávka ani nová verze, je to stále série, kterou fanoušci tak milovali, pouze s následky událostí třicetiletí. Lovci se vyvinuli, jsou větší a silnější,“ vzkazuje Davis mladým divákům, proč „tohle není Predátor vašeho táty“. Přesto podle něj patří první snímek k legendám, které lidé milují napříč generacemi, takže se nadále celosvětově prodává prostřednictvím kabelových televizí či streamovacích služeb.

Původní masku vytvořil mistr speciálních efektů Stan Winston, který stál i za Vetřelcem nebo Terminátorem. Tehdy ji nosil Kevin Peter Hall, který díky své výšce 220 centimetrů vystřídal v roli kosmického honce Jeana-Clauda Van Damma. Ve filmu Predátor: Evoluce je netvor hereckým debutem vyznavače parkuru Briana Prince. Na rozdíl od svého předchůdce měří „jen“ 207 centimetrů, nicméně jakmile si oblékl kostým, shlížel na své protivníky ze skoro 215 centimetrů. Predátorská hlava vážila pět a tělo přes dvaadvacet kilogramů.

Dva guvernéři

Pravda je, že kultovní pověst se vztahuje pouze k prvnímu Predátorovi, následující snímky už přinesly zklamání, takže jistá skepse provází i premiérový snímek, třebaže naděje jeho příznivců vzrůstají s každou další slibnou ukázkou.

Na druhou stranu už Predátorovi nikdo neodpáře statut legendy včetně několika kuriozit. Mimo jiné z jeho hereckého obsazení vzešli hned dva američtí guvernéři. Arnold Schwarzenegger za Kalifornii a Jesse Ventura, někdejší šampion wrestlingu a osobní strážce Rolling Stones, za Minnesotu. I své paměti Ventura pojmenoval podle své věty z Predátora – Není čas na krvácení.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Den boje za svobodu oslaví gumová Vražedná chapadla

Z filmu Vražedná chapadla

„Velkolepé finále páté řady show Tvoje tvář má známý hlas“ prezentuje Nova jako událost soboty, která současně připadá...

VIDEO: Stoletá vražda. Do kin jde Doktor Martin: Záhada v Beskydech

Trailer k filmu Doktor Martin

Hodně staré kosti, vypadá to na stoletou vraždu, zazní v úvodu snímku Doktor Martin: Záhada v Beskydech. Samostatný...

VIDEO: Do vánočních kin míří Asterix a tajemství kouzelného lektvaru

Trailer k filmu Asterix a tajemství kouzelného lektvaru

Čtyři roky po snímku Asterix: Sídliště bohů přicházejí stejní tvůrci s pokračováním komiksové série o tandemu Asterixe...

Najdete na iDNES.cz