Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Před románovým Shakespearem se Břetislav Hodek pocvičil na majoru Kočkovi

aktualizováno 
Břetislav Hodek se poprvé setkal s Williamem Shakespearem, když studoval kvartu anglického gymnázia v Praze. Představení Zkrocení zlé ženy s Korbelářem a Štěpničkovou v hlavních rolích jej ohromilo. Rovnou z divadla šel na Národní k Topičovi a koupil si levné vydání Romea a Julie v angličtině za 6 korun. "Náš učitel přistoupil k probírání Shakespeara se slovy: A nyní Shakespeare to musíme zvládnout za deset minut, jinak je to na celý život," vzpomíná Hodek. On sám si vybral druhou možnost.
Zatím posledním plodem této osudové volby je čerstvě vydaná kniha Příběh mladého Shakespeara, v níž zachytil románovou formou - avšak s detailní znalostí reálií - dětství a mládí alžbětinského dramatika.
Širší veřejnost si jméno Břetislava Hodka spojí spíše s modrými deskami několikasvazkového Velkého anglicko-českého slovníku, který zůstává od svého prvního vydání v roce 1984 nedostižnou a dosud nepřekonanou příručkou svého druhu. Hodek je však také podepsán pod překlady třinácti Shakespearových dramat a jeho kompletních sonetů, či pod českými titulky zde postupně uváděného shakespearovského televizního cyklu stanice BBC.
"Po studiích na filozofii jsem pracoval v nakladatelství Vyšehrad, pak v Artii, když v roce 1967 přišla z Academie nabídka, abych se s Karlem Haisem podílel na přípravě slovníku," popisuje Hodek, jak se dostal ke spoluautorství díla, jež ohmatává v každodenním zápase s anglickými texty již druhá či třetí generace uživatelů a kterému se leckde prostě říká Hais - Hodek. S kolegou Haisem tenkrát v Academii sdíleli společný pracovní stůl. "Když pracoval jeden, druhý si připravoval věci doma.
Takže na své vlastní překládaní jsem měl tehdy mnohem více času než kdykoli jindy." Nicméně tak jednoduché to zase nebylo. "Práce na slovníku je záslužná, ale ohlupující," cituje Břetislav Hodek Josefa Jungmanna a sám přidává: "Práce lékaře, duchovního a slovníkáře nikdy nekončí - vždy je tu vědomí, že byste mohl pokračovat." Dnes slovník občas Hodkovi nastaví zlomyslné zrcadlo. "Teď překládám z angličtiny pro nakladatelství Paseka rozsáhlý Shakespearův životopis a například pro různá synonyma po slovníku často sáhnu," říká. Potěšitelné je, že žádanou radu zde zpravidla opravdu najde - už méně příjemné je vědomí, že před třiceti lety všechna ta slova jednoduše lovil z hlavy.
Na Shakespeara, konkrétně na hry Konec vše napraví a Večer tříkrálový, si jako překladatel poprvé troufl společně s Františkem Hrubínem. "Prostě se nám překlady některých kolegů nelíbily, tak jsme to zkusili sami." Mnozí to pak zase zkusili a jistě zkusí po Hodkovi. "Takový už je Shakespeare. Jsem sice sám proto sobě, a dokonce si myslím, že každá další inscenace by měla vycházet z nového překladu," míní Hodek. S nadsázkou tvrdí, že Shakespeare tu ještě nenašel vskutku kongeniálního překladatele.
Vydání knihy Příběh mladého Shakespeara v nakladatelství ELK jen o několik málo dnů předstihlo Hodkovy pětasedmdesáté narozeniny. Je rád, že románová biografie, jež ukazuje Shakespearův život až do chvíle, kdy se proslavil hrou Richard III., spatřila světlo světa. Zároveň chce ještě víc.
"Už od studentských let spřádám plán na velký román o celém Shakespearově životě." Chtěl začít psát už mnohem dřív, ale nevěděl, zda vůbec zvládne prózu. Aby se tedy procvičil a přesvědčil, napsal několik čtenářsky úspěšných detektivek o majoru Kočkovi.
"Druhý díl knihy mám už složený v hlavě, potřebnou literaturu nachystanou.
Teď už jen vše stihnout," přeje si. Sám Shakespeare je mu prý svou psavostí i tvůrčím apetytem dobrou inspirací.
Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Najdete na iDNES.cz