Petr Sís - na snímku z roku 2006

Petr Sís - na snímku z roku 2006 | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Před Beach Boys utekl Petr Sís na WC

  • 1
Výtvarník a spisovatel Petr Sís (1949) vydal novou knížku Zeď, v níž se vzpomínkami a obrazy vrací do života za železnou oponou. V online rozhovoru často vzpomínal na tuzemský koncert The Beach Boys.

Odpovědi Petra Síse najdete ZDE

K námětu nové knihy Petra Síse inspiroval syn zdánlivě nevinnou otázkou, zda jsou Sísovi také emigranti.

Je to hodně osobní knížka, plná dobových skicářů, deníkových záznamů i fotografií. Na otázku po autentičnosti těchto dokumentů Petr Sís v on-line rozhovoru trochu tajemně odpověděl: "Autentické jsou. Deník jsem si však jako dítě nepsal." Nechybí ani Sísovy plakáty pro rockový klub Olympik či návod na domácí výrobu elektrické kytary. Příběh se odvíjí od koncertu kapely The Beach Boys, který propojí americkou současnost s českou minulostí.

Koncert The Beach Boys byl ostatně častým tématem čtenářských dotazů a Petr Sís dal k lepšímu i historku o tom, jak musel před slavnými rockery utéct: "Nepochopil jsem, že tím, že Beach Boys mají soukromé letadlo, že mohou odlétnout už z Brna. Domluvil jsem jim schůzku s překupníky s křišťálem v Praze, kde měli směnit české koruny za křišťál. Když v Brně zjistili, že k výměně nedojde, snažili se mě potrestat. Byl jsem nucen se zamknout na toaletě."

Sís v knize Zeď popisuje očima chlapce nejprve černobílou dobu příkazů, zákazů a povinností, v níž rudé jsou jenom pionýrské šátky a všudypřítomné vlajky.

Petr Sís: Zeď (ilustrace z knihy)

Jak postupuje čas a režim povoluje, barev přibývá, až k zářivě snové dvojstránce sklonku let šedesátých. Jenže pak se na dlouho vrací šedivá doba, z níž se těžko utíká - přísně střežené hranice se překračují lehce jenom ve snech.

Petr Sís: Zeď (ilustrace z knihy)

Sísovi se normalizační Československo nakonec podařilo opustit, trvalo však několik let, než se ve Spojených státech umělecky prosadil. Na dotaz, zda tomu bylo díky spolupráci s krajanskou komunitou, výtvarník odpověděl: "Základním předpokladem bylo přežít. To znamená uživit se a postarat se o rodinu. Takže, pokud to souviselo s krajany, tak to bylo fajn, pokud ne, tak se nedalo nic dělat."

Autor námět a zpracování své nové knihy dlouho zvažoval a nakonec se rozhodl pro dvojí verzi - jednu americkou, v níž více vysvětluje dobové souvislosti a okolnosti, a druhou českou, která pracuje s náznaky a symboly. "Ćeské vydání je rozšířené, aby pokrylo celých čtyřicet let. Zatímco americké opomíjí posledních deset let," dodává k rozdílům obou verzí Petr Sís.

Ve Spojených státech se kniha setkala s mimořádným ohlasem, na obálce jí vyjadřují uznání například Tom Stoppard, Miloš Forman či Václav Havel.

Petr Sís je autorem řady dalších úspěšných výtvarných publikací. V knize Strom života, oceněné titulem Nejkrásnější kniha ČR, zpracoval život Charlese Darwina a jeho teorii.

Kniha Tibet - Tajemství červené krabičky pomáhá dětem i dospělým nahlédnout do tajemství této magické země a zprostředkovává dokonce setkání s dalajlamou jako mladíkem. Knížka Hrej, Mozarte, hrej je zase vylíčením příběhu skladatele Wolfganga A. Mozarta jako zázračného dítěte, zpřístupněným dětem od 4 do 8 let.

Ještě letos v prosinci by měla v nakladatelství Labyrint Petru Sísovi vyjít další kniha Tři zlaté klíče. Ty "otevírají zámky" ke staropražským pověstem o Bruncvíkovi, Golemovi a mistru Hanušovi a jeho staroměstském orloji.

,