Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Před 399 lety byl upálen Giordano Bruno

aktualizováno 
- 17. února roku 1600 byl na náměstí Campo dei Fiori v Římě vykonán rozsudek nad Giordanem Brunem, který přijal a rozvinul Koperníkovy teorie. Po sedmiletém věznění, během něhož se stále zdráhal odvolat své filozofické učení, byl nakonec odsouzen k smrti upálením.

Giordano Bruno se narodil v Nole roku 1548 a v osmnácti letech vstoupil v Neapoli do dominikánského řádu. Klášter je však pro každého nezkrotného ducha vězením, není tedy divu, že z něj Giordano Bruno brzy uprchl. Jeho život se proměnil v dlouhou pouť, na které navštívil spoustu evropských měst a nevynechal ani Prahu. Teprve v roce 1591 znovu překročil Alpy a na pozvání benátského patricije Giovanniho Moceniga se vrátil domů. Mocenigo ho však udal inkvizici. Důvodem bylo Brunovo učení o nekonečnosti světa a mnohosti a rovnocennosti světových soustav.

Za doby inkvizice skončila na hranici spousta lidských životů, trest smrti upálením je však starý jako lidstvo samo. Už v slavném Chammurapiho zákoníku se vedle trestu utopením a pověšením, stanoví trest upálením. Mezi hlavní prostředky usmrcení řadí oheň také zákoník Chetitů z 2. tisíciletí př. Kr., původní zákony starých Židů nařizují upálení pro mimořádné případy bigamie a svatokrádeže, zákony Dragóna, autora nejstaršího psaného zákoníku, ukládají upálení za některé zvlášť těžké zločiny. Hranice stavěli Egypťané, Římané, Skythové, Galové a také všechny barbarské národy, které kdy do Galie vpadly.

Stejně jako u ostatních technik poprav, se v trestání smrti ohněm vyvíjely různé postupy. Galové zavírali odsouzence do velkých proutěných košíků a ty pak zapalovali. Skythové vymysleli originální hranici pro věštce, kteří chybně věštili. Falešného proroka posadili do vozu naplněného roštím a chrastím a taženého voly. Vůz zapálili a voli se splašili tak, že se hnali s hořícím vozem přes celé město, aby všichni viděli, jaký trest postihne toho, kdo se odváží falešně věštit.

Stavěli se hranice různých tvarů, například u Římanů mívala hranice tvar oltáře a Řekové stavěli hranice do čtverce. Nero se bavil tím, že ukřižované natíral dehtem a smolou a měnil je v živé pochodně. Johanka z Arku byla upálena na speciálně postavené hranici tak, aby ji lidé viděli hořet zdola. Hranice byla tak nezvykle vysoká, aby bylo vidět, jak hoří pohlaví Johanky, která údajně obcovala s ďáblem. Některé odsouzence zase přivazovali k dlouhému trámu a pak je spouštěli a vytahovali, což uhoření zpomalilo. Francouzským vynálezem byla hranice vytvořená v příkopu, ve které uhořelo až čtyřicet osob najednou.

Upalovalo se opravdu všelijakým způsobem a výjimkou nebyl ani rozsudek, který stanovil smrt na "pomalém ohni". Oheň byl udržován v omezeném rozsahu tak, aby plameny spalovaly tělo oběti při plném vědomí, a to je také jedním z hlavních rysů opékání a pražení. Opékalo a smažilo se na území Uher, Ruska, Francie a Anglie po celou dobu středověku.

Ještě dnes se upaluje zaživa. Například v Indii je vyvíjen takový tlak na vdovy, že se nechávají dobrovolně upálit na hranicích se svými zesnulými manžely. Naposledy však hranice vzplály v Angole, kde organizace UNITA zaživa upálila v letech 1982 až 1989 kolik osob. Trest smrti upálením se dnes už nikde neprovádí.

Čerpáno z knihy Historie trestu smrti

Autor:


Témata: poprava, Trest smrti

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz