Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přání fanoušků i Václava Havla se splní: Pražský výběr vyjede na turné

  17:38aktualizováno  17:38
Členové legendární rockové skupiny Pražský výběr se sešli v původní sestavě a na podzim vyrazí na turné, které zahájí 11. listopadu v pražské Tipsport Aréně na Výstavišti. Skončily tak neshody mezi dvěma hlavními postavami souboru Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem, kvůli kterým se Pražský výběr v roce 2006 rozpadl.

Obnovený Pražský výběr (17. dubna 2012) | foto:  David Neff, MAFRA

Michael Kocáb (vlevo) a Michal Pavlíček, protagonisté někdejšího rozpadu i

Michael Kocáb (vlevo) a Michal Pavlíček, protagonisté někdejšího rozpadu i nynějšího comebacku Pražského výběru.

Dvojice Kocáb a Pavlíček spolu přestala komunikovat, když se ukázalo, že údajná dohoda o roční pauze neplatí a Kocáb hodlá pokračovat sám s jiným kytaristou. I když měl náš rozchod spoustu peripetií, tohle pro mě bylo nejbolestivější," vzpomíná dnes na nelehkou dobu Pavlíček, který se o tom, že si za něj Kocáb nalezl náhradu, dozvěděl až z médií. Kocáb novou skupinu pojmenoval Pražský výběr II.

Fotogalerie

"Od začátku jsem tvrdil, že nejvíce másla na hlavě měl kvůli rozpadu Pražského výběru Michael Kocáb, a tím pádem by měl s podanou rukou přijít on jako první, což se stalo. Po určitém vyjasnění a podmínkách, které jsme s Michalem Pavlíčkem měli, jsme se rozhodli pokračovat dál," řekl Čok. Dodal, že turné přispěje k "narovnání vztahů" a možná i další společné spolupráci.

Pavlíček uvedl, že poprvé si s Kocábem stiskl ruku po šesti letech na pohřbu exprezidenta Václava Havla. "Do určité míry to byla iniciativa Václava Havla, který se nás snažil dát dvakrát dohromady. Jednou si s námi dal schůzku a podruhé to bylo formou osobního dopisu," sdělil Kocáb. Havel jednou v nadsázce prohlásil, že snad dříve usmíří Palestince s Židy než Pražský výběr.

Obnovený Pražský výběr s textařem Františkem R. Čechem (17. dubna 2012)

Obnovený Pražský výběr s textařem Františkem R. Čechem (17. dubna 2012)

Kapela nazvaná podle značky levného vína rozšířeného v 80. letech se na úterním setkání s novináři v pražském klubu La Fabrika představila v sestavě tvořené vedle Kocába s Pavlíčkem baskytaristou Vilémem Čokem a bubeníky Klaudiusem Kryšpínem a Jiřím Hrubešem.

Další koncerty se uskuteční na zimních stadionech 13. listopadu v Ostravě, 15. listopadu v Bratislavě, 21. listopadu v Brně a 24. listopadu v Pardubicích. Michael Kocáb slibuje, že každý koncert bude monstrózní show se scénou ve stylu koncertů Rolling Stones. jestli bude i po turné skupina pokračovat v činnosti a zda připraví nový repertoár, není v tuto chvíli jisté.

"Koncerty budou vyloženě reinkarnační," řekl Michal Pavlíček a Micheal Kocáb upřesnil, že v programu zazní kompletní alba Straka v hrsti a Výběr. Druhé jmenované album vyjde ještě před šňůrou v reedici.

Pakliže by se skupina odhodlala k přípravě nové tvorby, Pavlíček připustil, že bude těžké najít společnou notu: "Každý už máme svůj autorský svět a asi nebudeme tak vzájemně tvární jako na začátku 80. let." S tím víceméně souhlasí i Kocáb: "Návrat do toho typického 'totálního tatrmanství' bude těžký. Ale budeme na tom pracovat." Jako textaře případných nových písní oslovil Kocáb přímo na tiskové konferenci Františka Ringo Čecha.

Křest reedice alba Pražského výběru Straka v hrsti (17. dubna 2012; zleva

Křest reedice alba Pražského výběru Straka v hrsti (17. dubna 2012; zleva Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Jiří Suchý, Ondřej Soukup, Jiří Hrubeš)

V průběhu tiskové konference členové Pražského výběru pokřtili slavnou nahrávku Straka v hrsti, kterou právě reeditoval Supraphon (více zde). Kmotry CD s podtitulem Jubilejní edice 1982–2012 se stali bývalý baskytarista Pražského výběru Ondřej Soukup a autoři textů na Strace v hrsti František Ringo Čech, Jiří Suchý a Josef Novotný.

Původní vinylová nahrávka vyšla v roce 1988. Deska byla nahrána už v roce 1982, kvůli zákazu působení skupiny mezi lety 1983 a 1986 však bylo album vydáno až po šesti letech od svého vzniku. Pražský výběr se po třech letech vynuceného zákazu dal dohromady až v roce 1986 pod názvem Výběr, ovšem už bez Jiřího Hrubeše, který rok předtím emigroval. Po roce 1989 vystupovala skupina sporadicky, větší množství koncertů znovu pořádala až po roce 2000.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz