Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Pražský tanec smrti je drastický. A také přehnaný

  12:12aktualizováno  12:12
Román Olgy Barényiové Pražský tanec smrti jsem dočetla krátce předtím, než se v televizi objevily první záběry filmu Lidice. Byl to zajímavý kontrast.

Z Pražského povstání 1945 | foto: Česká televize/Emil Fafek

Kniha s podtitulem Ze dnů "osvobození" v roce 1945 vyšla v roce 1958 v Mnichově, v českém překladu Michaely Škultéty ji nyní vydalo nakladatelství Plus. A čtení vyžaduje od českého čtenáře hodně silné nervy.

Pražský tanec smrti (obal)

Olga Barényiová (1910) začala publikovat za války. Psala česky, vyšly jí například romány Šťastná Jarinka nebo Překrásná země, Národní divadlo uvedlo její hru Zámek Miyajima. Její manžel byl Němec a Pražské povstání prožila na vlastní kůži.

Po válce se dostala do Vídně, do šedesátých let vydala několik německy psaných knih včetně Pražského tance smrti, ale pak se její stopa ztrácí - podle nakladatelské anotace se "o jejích dalších osudech nic neví, nakladatelství, které její knihy vydávalo, již neexistuje". Ani internetové portály nic nesdělují.

Štváči z rozhlasu

Po kompoziční a stylistické stránce je Pražský tanec smrti místy téměř brilantní. Autorka píše v přítomném čase, čímž vyvolává až reportážní dojem. S psychologií hlavních postav, jejichž charakteristiku přináší v úvodu, už je to trochu složitější.

Martin, Emil, Nina, Helena i další působí vykonstruovaně až nevěrohodně, v podstatě jako ilustrace tezí, které si Barényiová vytkla před závorku: kromě vzácných výjimek se Češi za povstání chovali jako krvelačné bestie. A ti, kteří se tak nechovali, to odnášeli společně s Němci.

Z Pražského povstání 1945

Z Pražského povstání 1945

Aby bylo jasno: všechno, co Barényiová líčí, se za povstání skutečně dělo: Němci pověšení na kandelábrech či zapáleni, zavražděná nemluvňata, rozdupané těhotné ženy, rozkrádání, rabování. Tu vinu z nás nikdo nesejme.

Problém je v měřítku: jak dospěla k té stovce tisíc v Praze povražděných Němců? Nezbývá než konstatovat, že to je autorská licence. Stejně jako spekulace o tom, že vysílání pražského rozhlasu ("hlas nenávistného knížete" vyzývající k pomstě za Lidice) bylo jen snůškou lží a provokací, což mělo ještě více vyprovokovat běsnící Čechy.

Z Terezína ke kadeřníkovi

Předchozí roky jako by neexistovaly, stejně jako Češi pobití Němci v posledních dnech války. Některé situace jsou podivné. Když pankráckou věznici opouští český mladík s vytlučenými zuby, zůstává to bez komentáře.

Hladoví němečtí vojáci mění s Čechy zbraně za chleba, Židé se vracejí z Terezína jen tak mimochodem. Jedna z protagonistek románu, bohatá Židovka paní Blümeleinová, po útěku z ghetta zamíří v Praze nejprve ke kadeřníkovi, aby si nechala obarvit hlavu na platinoblond.

Možná si někdo položí otázku, proč vlastně Pražský tanec smrti česky vydávat. Myslím, že je to v pořádku. Je to román, ne literatura faktu. Barényiová takto viděla svět. Je to její subjektivní, pro nás iritující pohled, ale je dobré vědět, jak rozdílně se můžou líčit historické události.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

Najdete na iDNES.cz