Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: Pražský tanec smrti je drastický. A také přehnaný

  12:12aktualizováno  12:12
Román Olgy Barényiové Pražský tanec smrti jsem dočetla krátce předtím, než se v televizi objevily první záběry filmu Lidice. Byl to zajímavý kontrast.

Z Pražského povstání 1945 | foto: Česká televize/Emil Fafek

Kniha s podtitulem Ze dnů "osvobození" v roce 1945 vyšla v roce 1958 v Mnichově, v českém překladu Michaely Škultéty ji nyní vydalo nakladatelství Plus. A čtení vyžaduje od českého čtenáře hodně silné nervy.

Pražský tanec smrti (obal)

Olga Barényiová (1910) začala publikovat za války. Psala česky, vyšly jí například romány Šťastná Jarinka nebo Překrásná země, Národní divadlo uvedlo její hru Zámek Miyajima. Její manžel byl Němec a Pražské povstání prožila na vlastní kůži.

Po válce se dostala do Vídně, do šedesátých let vydala několik německy psaných knih včetně Pražského tance smrti, ale pak se její stopa ztrácí - podle nakladatelské anotace se "o jejích dalších osudech nic neví, nakladatelství, které její knihy vydávalo, již neexistuje". Ani internetové portály nic nesdělují.

Štváči z rozhlasu

Po kompoziční a stylistické stránce je Pražský tanec smrti místy téměř brilantní. Autorka píše v přítomném čase, čímž vyvolává až reportážní dojem. S psychologií hlavních postav, jejichž charakteristiku přináší v úvodu, už je to trochu složitější.

Martin, Emil, Nina, Helena i další působí vykonstruovaně až nevěrohodně, v podstatě jako ilustrace tezí, které si Barényiová vytkla před závorku: kromě vzácných výjimek se Češi za povstání chovali jako krvelačné bestie. A ti, kteří se tak nechovali, to odnášeli společně s Němci.

Z Pražského povstání 1945

Z Pražského povstání 1945

Aby bylo jasno: všechno, co Barényiová líčí, se za povstání skutečně dělo: Němci pověšení na kandelábrech či zapáleni, zavražděná nemluvňata, rozdupané těhotné ženy, rozkrádání, rabování. Tu vinu z nás nikdo nesejme.

Problém je v měřítku: jak dospěla k té stovce tisíc v Praze povražděných Němců? Nezbývá než konstatovat, že to je autorská licence. Stejně jako spekulace o tom, že vysílání pražského rozhlasu ("hlas nenávistného knížete" vyzývající k pomstě za Lidice) bylo jen snůškou lží a provokací, což mělo ještě více vyprovokovat běsnící Čechy.

Z Terezína ke kadeřníkovi

Předchozí roky jako by neexistovaly, stejně jako Češi pobití Němci v posledních dnech války. Některé situace jsou podivné. Když pankráckou věznici opouští český mladík s vytlučenými zuby, zůstává to bez komentáře.

Hladoví němečtí vojáci mění s Čechy zbraně za chleba, Židé se vracejí z Terezína jen tak mimochodem. Jedna z protagonistek románu, bohatá Židovka paní Blümeleinová, po útěku z ghetta zamíří v Praze nejprve ke kadeřníkovi, aby si nechala obarvit hlavu na platinoblond.

Možná si někdo položí otázku, proč vlastně Pražský tanec smrti česky vydávat. Myslím, že je to v pořádku. Je to román, ne literatura faktu. Barényiová takto viděla svět. Je to její subjektivní, pro nás iritující pohled, ale je dobré vědět, jak rozdílně se můžou líčit historické události.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz