Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský podzim čelí skandálu kvůli billboardu s dirigentem

  10:23aktualizováno  10:23
Světoznámý český dirigent Libor Pešek nevystoupí 16. září na Pražském podzimu s Královským liverpoolským filharmonickým orchestrem, který vedl jedenáct let. Podle něj pořadatelé festivalu použili bez souhlasu jeho fotografii na billboardech.

Dirigent Libor Pešek. | foto: © Ivan Malý

Organizátoři festivalu naopak uvedli, že dirigent nevystoupí z důvodu nemoci. Pešek dodnes nemá uzavřenou smlouvu na vystoupení ani na využití fotografie v kampani.

"Nejsem konfliktní člověk, ale považoval jsem za nutné vyvrátit nepravdu o své indispozici. Koncert jsem chtěl moc dirigovat," řekl dirigent.

Zástupci festivalu tvrdí, že se s Peškem dohodli ústně. "Vedli jsme před několika měsíci jednání o smlouvě, kterou mi ale nikdy neposlali k podpisu a fotky uveřejnili na billboardech, s čímž bych nikdy nesouhlasil," tvrdí dirigent.

Fotografie, na níž je Pešek v černém fraku s taktovkou, byla zveřejněna v době, kdy se v Praze pořádal hudební festival Prague Proms. Pešek je přitom jeho prezidentem. Podle něj je proto použití jeho fotografie v kampani jiného festivalu nevhodné.

. Klavíristka a odchod sponzora

Přispěla Francouzka ke ztrátě generálního partnera?

Skandál přitom provázel Pražský podzim již loni. Světoznámá klavíristka Héléne Grimaudová tehdy těsně před generální zkouškou zrušila své vystoupení s tím, že ji ředitel festivalu Pavel Špiroch urazil a choval se k ní hrubě. K jejímu rozhodnutí se tenkrát přiklonila i drážďanská Staatskapelle, která ji měla doprovodit.
Před týdnem oznámil ukončení spolupráce s festivalem jeho mnohaletý sponzor, farmaceutická firma Zentiva. Její role generálního partnera příští rok skončí. Spekulovalo se, že k tomu přispěl loňský incident. "Je samozřejmé, že to mělo negativní publicitu v médiích, takže nemůžu říct, že jsme z toho byli nadšeni," řekla mluvčí Zentivy Věra Kudynová. Zentiva přispívala do třicetimilionového rozpočtu festivalu částkou zhruba 17 milionů korun a spolupracovala s ním osmnáct let.

Pořadatelé Pražského podzimu využili Peškovy fotky z roku 2002, kdy dirigent s festivalem spolupracoval. Dirigent tvrdí, že tehdejší smlouva zanikla s datem uskutečnění koncertu.

"Náš právník ale vydal posouzení, že máme podle smlouvy oprávnění fotky použít. Pakliže ty fotky byly nafoceny na koncertu, tak do půlnoci nemohly být ani vyvolány. Nehodláme se k tomu více vyjadřovat," uvedla tisková mluvčí festivalu Lucie Johanovská.

Pražský podzim začne v pátek a potrvá do 1. října. Peška zastoupí dirigent Oliver Dohnányi, který dnes diriguje liverpoolské filharmoniky v britském Prestonu.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Najdete na iDNES.cz