Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský podzim čelí skandálu kvůli billboardu s dirigentem

  10:23aktualizováno  10:23
Světoznámý český dirigent Libor Pešek nevystoupí 16. září na Pražském podzimu s Královským liverpoolským filharmonickým orchestrem, který vedl jedenáct let. Podle něj pořadatelé festivalu použili bez souhlasu jeho fotografii na billboardech.

Dirigent Libor Pešek. | foto: © Ivan Malý

Organizátoři festivalu naopak uvedli, že dirigent nevystoupí z důvodu nemoci. Pešek dodnes nemá uzavřenou smlouvu na vystoupení ani na využití fotografie v kampani.

"Nejsem konfliktní člověk, ale považoval jsem za nutné vyvrátit nepravdu o své indispozici. Koncert jsem chtěl moc dirigovat," řekl dirigent.

Zástupci festivalu tvrdí, že se s Peškem dohodli ústně. "Vedli jsme před několika měsíci jednání o smlouvě, kterou mi ale nikdy neposlali k podpisu a fotky uveřejnili na billboardech, s čímž bych nikdy nesouhlasil," tvrdí dirigent.

Fotografie, na níž je Pešek v černém fraku s taktovkou, byla zveřejněna v době, kdy se v Praze pořádal hudební festival Prague Proms. Pešek je přitom jeho prezidentem. Podle něj je proto použití jeho fotografie v kampani jiného festivalu nevhodné.

. Klavíristka a odchod sponzora

Přispěla Francouzka ke ztrátě generálního partnera?

Skandál přitom provázel Pražský podzim již loni. Světoznámá klavíristka Héléne Grimaudová tehdy těsně před generální zkouškou zrušila své vystoupení s tím, že ji ředitel festivalu Pavel Špiroch urazil a choval se k ní hrubě. K jejímu rozhodnutí se tenkrát přiklonila i drážďanská Staatskapelle, která ji měla doprovodit.
Před týdnem oznámil ukončení spolupráce s festivalem jeho mnohaletý sponzor, farmaceutická firma Zentiva. Její role generálního partnera příští rok skončí. Spekulovalo se, že k tomu přispěl loňský incident. "Je samozřejmé, že to mělo negativní publicitu v médiích, takže nemůžu říct, že jsme z toho byli nadšeni," řekla mluvčí Zentivy Věra Kudynová. Zentiva přispívala do třicetimilionového rozpočtu festivalu částkou zhruba 17 milionů korun a spolupracovala s ním osmnáct let.

Pořadatelé Pražského podzimu využili Peškovy fotky z roku 2002, kdy dirigent s festivalem spolupracoval. Dirigent tvrdí, že tehdejší smlouva zanikla s datem uskutečnění koncertu.

"Náš právník ale vydal posouzení, že máme podle smlouvy oprávnění fotky použít. Pakliže ty fotky byly nafoceny na koncertu, tak do půlnoci nemohly být ani vyvolány. Nehodláme se k tomu více vyjadřovat," uvedla tisková mluvčí festivalu Lucie Johanovská.

Pražský podzim začne v pátek a potrvá do 1. října. Peška zastoupí dirigent Oliver Dohnányi, který dnes diriguje liverpoolské filharmoniky v britském Prestonu.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Najdete na iDNES.cz