Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský komorní orchestr hraje už počtrnácté v USA

  21:16aktualizováno  21:16
Už počtrnácté ve své půlstoleté historii odletěl na turné do Spojených států amerických Pražský komorní orchestr bez dirigenta. Během čtyř týdnů navštíví východní část USA. Třiadvacet vystoupení zahrnuje vedle dalších skladeb pokaždé Beethovenův Trojkoncert, jehož sólisty jsou členové světoznámého Beaux Arts Tria - klavírista Menahem Pressler, houslista Young Uck Kim a violoncellista Antonio Meneses.

Pod vedením koncertních mistrů Ondřeje Kukala a Milana Lajčíka zahraje Pražský komorní orchestr například i Dvořákovu Českou suitu, Janáčkovu Suitu pro smyčce, Italskou symfonii Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Bartókovy Rumunské tance.

Podle manažera orchestru Jaroslava Mandy bude soubor cestovat do 11. března od Floridy přes Georgii, Jižní a Severní Karolínu, Maine, New York, Washington až po Ohio a Michigan.

V prvním pololetí se orchestr zúčastní také Budapešťského jarního festivalu, Pražského jara, Slezských hudebních slavností v německém městě Görlitz a festivalu v Rheingau v Německu.

Nejbližší vystoupení v Praze bude 19. dubna. V plánu je i několik CD, například s německým klarinetistou Dieterem Klöckerem či s rakouským pianistou Paulem Badurou-Skodou.

PKO, jehož práce má tradičně těžiště v zahraničí, si letos připomíná 50. výročí vzniku. Mezi českými orchestry má zcela výsadní postavení a i ve světě se obdobná tělesa vyskytují jen velmi zřídka. Hra bez dirigenta představuje především zcela odlišnou kvalitu orchestrální sounáležitosti, kdy se každý hráč vztahuje ne k dirigentově taktovce, ale tělesu jako celku.

Nástrojové obsazení orchestru vychází z praxe vrcholného klasicismu, tj. konce 18. století, a tvoří ho vícenásobně obsazený smyčcový čtyřhlas (12 houslí, 4 violy, 4 violoncella a 2 kontrabasy) doplněný zdvojeným dechovým sextetem (flétny, hoboje, klarinety, fagoty, lesní rohy, trubky) a tympány.

Orchestr v průměru absolvuje kolem 80 koncertů ročně. Domácímu publiku nabízí každoročně abonentní cyklus 5-6 koncertů v Dvořákově síni Rudolfina, pohostinsky vystupuje po celé republice a stal se už rovněž zcela neodmyslitelnou součástí dramaturgie nejvýznamnějších českých hudebních festivalů Pražské jaro a Pražský podzim.

Plné čtyři pětiny všech svých vystoupení však orchestr uskutečňuje na zahraničních koncertních pódiích. Vedle častých zájezdů po Evropě a účasti na hudebních slavnostech v Biarritzu či na Rheingau Festival nebo Mozartfest Würzburg podniká rovněž rozsáhlá turné do zámoří, takže již šestkrát hostoval v Jižní Americe, čtrnáctkrát ve Spojených státech a Kanadě a šestkrát v Japonsku. Kromě toho se v poslední době výrazně prosadil i v Korejské republice, Malajsii a Singapuru.

Za padesát let své existence orchestr nahrál bezpočet titulů pro nejrůznější společnosti a získal řadu významných ocenění, jako Zlatá deska Supraphonu, Wiener Flötenuhr či Grand Prix du Disque od Académie Charles Cros.

V této souvislosti je třeba připomenout, že zejména v  nahrávacím studiu se PKO bez ohledu na svůj název i  převažující způsob interpretace hudební literatury rozhodně nevyhýbá ani práci pod taktovkou dirigenta, jak dokazuje neobyčejně úspěšná spolupráce s Václavem Neumannem a Gerdem Albrechtem či dlouhodobý projekt kompletní nahrávky Mozartových symfonií pod vedením Sira Charlese Mackerrase.

V současné době PKO vedou koncertní mistři Ondřej Kukal a Petr Maceček a zástupce koncertního mistra Milan Lajčík.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

Najdete na iDNES.cz