Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský komorní orchestr hraje už počtrnácté v USA

  21:16aktualizováno  21:16
Už počtrnácté ve své půlstoleté historii odletěl na turné do Spojených států amerických Pražský komorní orchestr bez dirigenta. Během čtyř týdnů navštíví východní část USA. Třiadvacet vystoupení zahrnuje vedle dalších skladeb pokaždé Beethovenův Trojkoncert, jehož sólisty jsou členové světoznámého Beaux Arts Tria - klavírista Menahem Pressler, houslista Young Uck Kim a violoncellista Antonio Meneses.

Pod vedením koncertních mistrů Ondřeje Kukala a Milana Lajčíka zahraje Pražský komorní orchestr například i Dvořákovu Českou suitu, Janáčkovu Suitu pro smyčce, Italskou symfonii Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Bartókovy Rumunské tance.

Podle manažera orchestru Jaroslava Mandy bude soubor cestovat do 11. března od Floridy přes Georgii, Jižní a Severní Karolínu, Maine, New York, Washington až po Ohio a Michigan.

V prvním pololetí se orchestr zúčastní také Budapešťského jarního festivalu, Pražského jara, Slezských hudebních slavností v německém městě Görlitz a festivalu v Rheingau v Německu.

Nejbližší vystoupení v Praze bude 19. dubna. V plánu je i několik CD, například s německým klarinetistou Dieterem Klöckerem či s rakouským pianistou Paulem Badurou-Skodou.

PKO, jehož práce má tradičně těžiště v zahraničí, si letos připomíná 50. výročí vzniku. Mezi českými orchestry má zcela výsadní postavení a i ve světě se obdobná tělesa vyskytují jen velmi zřídka. Hra bez dirigenta představuje především zcela odlišnou kvalitu orchestrální sounáležitosti, kdy se každý hráč vztahuje ne k dirigentově taktovce, ale tělesu jako celku.

Nástrojové obsazení orchestru vychází z praxe vrcholného klasicismu, tj. konce 18. století, a tvoří ho vícenásobně obsazený smyčcový čtyřhlas (12 houslí, 4 violy, 4 violoncella a 2 kontrabasy) doplněný zdvojeným dechovým sextetem (flétny, hoboje, klarinety, fagoty, lesní rohy, trubky) a tympány.

Orchestr v průměru absolvuje kolem 80 koncertů ročně. Domácímu publiku nabízí každoročně abonentní cyklus 5-6 koncertů v Dvořákově síni Rudolfina, pohostinsky vystupuje po celé republice a stal se už rovněž zcela neodmyslitelnou součástí dramaturgie nejvýznamnějších českých hudebních festivalů Pražské jaro a Pražský podzim.

Plné čtyři pětiny všech svých vystoupení však orchestr uskutečňuje na zahraničních koncertních pódiích. Vedle častých zájezdů po Evropě a účasti na hudebních slavnostech v Biarritzu či na Rheingau Festival nebo Mozartfest Würzburg podniká rovněž rozsáhlá turné do zámoří, takže již šestkrát hostoval v Jižní Americe, čtrnáctkrát ve Spojených státech a Kanadě a šestkrát v Japonsku. Kromě toho se v poslední době výrazně prosadil i v Korejské republice, Malajsii a Singapuru.

Za padesát let své existence orchestr nahrál bezpočet titulů pro nejrůznější společnosti a získal řadu významných ocenění, jako Zlatá deska Supraphonu, Wiener Flötenuhr či Grand Prix du Disque od Académie Charles Cros.

V této souvislosti je třeba připomenout, že zejména v  nahrávacím studiu se PKO bez ohledu na svůj název i  převažující způsob interpretace hudební literatury rozhodně nevyhýbá ani práci pod taktovkou dirigenta, jak dokazuje neobyčejně úspěšná spolupráce s Václavem Neumannem a Gerdem Albrechtem či dlouhodobý projekt kompletní nahrávky Mozartových symfonií pod vedením Sira Charlese Mackerrase.

V současné době PKO vedou koncertní mistři Ondřej Kukal a Petr Maceček a zástupce koncertního mistra Milan Lajčík.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Podzim slibuje albový návrat Lucie, zazní Gershwin i ABBA v podání Cher

Zpěvačka Cher ve filmovém muzikálu Mamma Mia! Here We Go Again

Léto bývá v tomto ohledu vždy poněkud chudší, zato hned zkraje září přijde úplná smršť nových hudebních nahrávek – od...

Najdete na iDNES.cz