Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský Hypnotix se na evropských pódiích neztratil

aktualizováno 
Pražská skupina Hypnotix nemusí mít "blbou náladu": v evropském turné, které podniká a jež čítá na čtyři desítky vystoupení, vybylo místo na jediný český koncert - koná se dnes od 22 hodin v pražském klubu Roxy a bude na něm pokřtěno nové album Witness of Our Time.
V půli osmdesátých let houpavé jamajské reggae inspirovalo i naši hudební scénu. Jeho nejvýraznějším představitelem se zde stal pražský Babalet se zpěvákem Alešem Drvotou. Když zahynul v Maďarsku při autonehodě, Babalet se začal ohlížet po zpěvácích v řadách zahraničních studentů na tuzemských vysokých školách. Dva vítězní adepti nakonec zosobňovali dvě tendence, jež v Babaletu dřímaly: usměvavý Martin Tankwey po africku navázal na Drvotovu pop-reggae stylizaci "rastamana v Praze" a stal se novým zpěvákem Babaletu. Senegalský "dub Poet" Bourama Badji, potomek rodu přírodních léčitelů, měl naopak blíž ke kořenům, z nichž se reggae na Jamajce rodilo. Část muzikantů z Babaletu odešla a v nuselské garáži-zkušebně z improvizovaných jam sessions, do nichž Bourama recitoval své verše, se zrodil Hypnotix.
Tuto podobu kapely zachycuje album Rastaman In Prague (Bonton, 1990); záhy se jej prodalo 37 000 kopií. Dodnes je to zajímavá, syrová nahrávka: jako by v sobě měla tu tehdejší zvláštní dobu - opozici vůči starému i naději v očekávané lepší příští. Tato ještě vinylová deska se dostala do ruky Stevu Barkerovi, diskžokejovi prestižního reggae pořadu v severoanglickém rozhlasovém vysílání. Hypnotix byl vyzván, aby přispěl nahrávkou na kompilaci Shocks on the Wire, kde se ocitl vedle es jako Dub Syndicate nebo Suns of Arqa. Poté byla kapela pozvána k natáčení alba do sheffieldských Bob Marley Studios - do centra jamajského ghetta. V klubu pod studiem rastamani koukali skrz prsty na Pražany, kteří hrají "jejich" hudbu. Ale Bourama nedůvěru rychle prolomil.
Alba New World Order (Monitor, 1993) a Right Time (Popron, 1995) byla zvukově výrazně čistší, přehlednější a ještě působivější než debut. Zároveň dokládají hudební vývoj kapely. Základem zůstává Bouramova recitace - "skankin". Bourama většinou přichází s hotovými texty v nějakém africkém rytmu, který kapele přehraje na buben a tento základ se pak rozlévá do hudebního toku, který vychází z africké "řeči bubnů". Kytara si však zahraje leccos, co se v rocku událo za posledních třicet let, klávesy zase čas od času příjemně zabloudí na Střední východ. Tato hudební otevřenost a muzikantské nadání činí z Hypnotixu kapelu, která má co říci i za hranicemi Česka.
Právě po Evropě si vytvořila dobré posluchačské zázemí; koncertovala v Německu, Anglii, Holandsku, Rakousku, Norsku, Dánsku, Polsku atd. Doma nebyli proroky, ale v Evropě hráli před hvězdami typu Wailers, Burning Spear nebo Lee Perryho.
Zatímním vrcholem Hypnotixu je letošní album Witness of Our Time (African Dance Records) - opět a ještě vábivěji zní v oné těžko zařaditelné, ale působivé hudbě téměř celý svět; skupina například používá automatického bubeníka, avšak ten tu ze všeho nejvíc připomíná hru na indická tabla.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

Najdete na iDNES.cz