Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský Hypnotix se na evropských pódiích neztratil

aktualizováno 
Pražská skupina Hypnotix nemusí mít "blbou náladu": v evropském turné, které podniká a jež čítá na čtyři desítky vystoupení, vybylo místo na jediný český koncert - koná se dnes od 22 hodin v pražském klubu Roxy a bude na něm pokřtěno nové album Witness of Our Time.
V půli osmdesátých let houpavé jamajské reggae inspirovalo i naši hudební scénu. Jeho nejvýraznějším představitelem se zde stal pražský Babalet se zpěvákem Alešem Drvotou. Když zahynul v Maďarsku při autonehodě, Babalet se začal ohlížet po zpěvácích v řadách zahraničních studentů na tuzemských vysokých školách. Dva vítězní adepti nakonec zosobňovali dvě tendence, jež v Babaletu dřímaly: usměvavý Martin Tankwey po africku navázal na Drvotovu pop-reggae stylizaci "rastamana v Praze" a stal se novým zpěvákem Babaletu. Senegalský "dub Poet" Bourama Badji, potomek rodu přírodních léčitelů, měl naopak blíž ke kořenům, z nichž se reggae na Jamajce rodilo. Část muzikantů z Babaletu odešla a v nuselské garáži-zkušebně z improvizovaných jam sessions, do nichž Bourama recitoval své verše, se zrodil Hypnotix.
Tuto podobu kapely zachycuje album Rastaman In Prague (Bonton, 1990); záhy se jej prodalo 37 000 kopií. Dodnes je to zajímavá, syrová nahrávka: jako by v sobě měla tu tehdejší zvláštní dobu - opozici vůči starému i naději v očekávané lepší příští. Tato ještě vinylová deska se dostala do ruky Stevu Barkerovi, diskžokejovi prestižního reggae pořadu v severoanglickém rozhlasovém vysílání. Hypnotix byl vyzván, aby přispěl nahrávkou na kompilaci Shocks on the Wire, kde se ocitl vedle es jako Dub Syndicate nebo Suns of Arqa. Poté byla kapela pozvána k natáčení alba do sheffieldských Bob Marley Studios - do centra jamajského ghetta. V klubu pod studiem rastamani koukali skrz prsty na Pražany, kteří hrají "jejich" hudbu. Ale Bourama nedůvěru rychle prolomil.
Alba New World Order (Monitor, 1993) a Right Time (Popron, 1995) byla zvukově výrazně čistší, přehlednější a ještě působivější než debut. Zároveň dokládají hudební vývoj kapely. Základem zůstává Bouramova recitace - "skankin". Bourama většinou přichází s hotovými texty v nějakém africkém rytmu, který kapele přehraje na buben a tento základ se pak rozlévá do hudebního toku, který vychází z africké "řeči bubnů". Kytara si však zahraje leccos, co se v rocku událo za posledních třicet let, klávesy zase čas od času příjemně zabloudí na Střední východ. Tato hudební otevřenost a muzikantské nadání činí z Hypnotixu kapelu, která má co říci i za hranicemi Česka.
Právě po Evropě si vytvořila dobré posluchačské zázemí; koncertovala v Německu, Anglii, Holandsku, Rakousku, Norsku, Dánsku, Polsku atd. Doma nebyli proroky, ale v Evropě hráli před hvězdami typu Wailers, Burning Spear nebo Lee Perryho.
Zatímním vrcholem Hypnotixu je letošní album Witness of Our Time (African Dance Records) - opět a ještě vábivěji zní v oné těžko zařaditelné, ale působivé hudbě téměř celý svět; skupina například používá automatického bubeníka, avšak ten tu ze všeho nejvíc připomíná hru na indická tabla.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

Najdete na iDNES.cz