Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I když v cizině šetří, zase je zvou do show na Bodamském jezeře

  10:03aktualizováno  10:03
Osmdesát let od svého založení si v čtvrtek připomněl koncertem v pražském Rudolfinu, na němž předvedl rozpětí od klasiky po jazz. Pražský filharmonický sbor patří vedle České filharmonie k těm našim kolektivním tělesům, která si drží vysokou úroveň. A také pozici ve světě.

Pražský filharmonický sbor | foto: Archiv tělesa

Podle ředitelky Evy Sedlákové přitom není snadné v současnosti získávat prestižní angažmá v cizině. „Pořadatelé čím dál víc šetří, a pokud nejsou přesvědčeni, že se jim vynaložené náklady vrátí, tak do projektu se zahraničním sborem nepůjdou,“ vysvětluje.

Opery i symfonie

Český sbor však stále mají v hledáčku špičkové orchestry, jako jsou Berlínští filharmonikové. „Příští sezonu s nimi pod taktovkou sira Simona Rattlea provedeme na festivalu v Baden-Badenu Beethovenovu Devátou symfonii. Čeká nás také vystoupení s Izraelskou filharmonií, s níž v Drážďanech uvedeme Osmou symfonii Gustava Mahlera,“ zdůrazňuje Sedláková.

Pražský filharmonický sbor je sice především koncertní uskupení, nicméně občas vstupuje i na jeviště. Bude se například podílet na nové inscenaci Musorgského Borise Godunova, kterou Opera Národního divadla chystá ve Státní opeře.

V červnu pojede na festival do švýcarského St. Gallenu, který ho pozval do méně známé opery Giuseppe Verdiho Dva Foscariové. Nicméně vrcholem sezony bude opět účinkování na letním operním festivalu v rakouském Bregenzu, kam sbor zajíždí pravidelně od roku 2010. Středobodem této přehlídky jsou velkolepé, různými efekty vyšperkované produkce na scéně, umístěné přímo na Bodamském jezeře.

Zazpívají v Turandot

Loni sbor vystupoval v Mozartově Kouzelné flétně, letos se představí v nové monumentální inscenaci Pucciniho Turandot. „Hraje se často v nepříznivých povětrnostních podmínkách, sólisté musí někdy vlézt i do vody. Sbor s orchestrem je sice umístěn v nedalekém divadle, ale přenést zvuk na scénu a zajistit souhru s hereckou akcí je přirozeně náročné,“ podotýká sbormistr Lukáš Vasilek.

Zpěváci budou navíc opět vstupovat i do projektů, které festival připravuje pod střechou, ve festivalovém domě. Letos to budou Offenbachovy Hoffmannovy povídky a Pucciniho Messa di Gloria.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz