Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražskou muzejní noc zahájí přílet Gripenu

  7:03aktualizováno  7:03
Do pražské Muzejní noci odstartuje s nejtěžším kalibrem v boji o přízeň návštěvníků Vojenský historický ústav. V leteckém muzeu Kbely bude mít svou velkou pražskou premiéru stíhací letoun Gripen.

Představení nových Gripenů - ČÁslav, 21.kvĚtna 2005, představení nových Grippenů. | foto: Petr Kocna

"Pražané budou mít poprvé výjimečnou možnost prohlédnout si stíhačku JAS-39 Gripen a třeba ji i porovnat s nejstarším proudový letounem čs. letectva Messerschmitt Me 262 B Schwalbe," slibuje kapitán Robert Speychal.

Na ploše letiště se veřejnosti představí i další jedinečná letadla - vládní letoun Aibus A-319 CJ nebo proudové letouny Aero L-29 Delfín a Aero L-159 Alca, ale i řada unikátů z muzejních sbírek.

Kopie korunovačních klenotů
Hvězdný program si na noc ze soboty na neděli pro návštěvníky připravila i další pražská muzea a galerie. Letos se jich účastní Muzejní noci rekordní počet – 25 institucí, které pro veřejnost otevřou bezplatně 51 objektů. Poprvé se letos v noci otevře brána Obrazárny Pražského hradu, nejstarší nepřetržitě existující sbírky obrazů v Česku.

"Kromě obrazárny bude už tradičně otevřen Starý královský palác, Královský letohrádek a stálá výstava Příběh Pražského hradu," vypočítává David Šebek ze Správy Pražského hradu. Stálou výstavu před několika dny doplnil i originál korunovačního křesla a kopie korunovačních klenotů.


Muzejní noc

Seznam institucí , které se účastní v Praze

České centrum Praha,  České muzeum výtvarných umění v Praze,  Galerie Anderle,  Galerie hlavního města Prahy,  Galerie Rudolfinum,  Hrdličkovo muzeum člověka UK, Langhans Galerie Praha,  Městská knihovna v Praze,  Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, Muzeum a archiv populární hudby – POPMUSEUM, Muzeum hlavního města Prahy, Muzeum městské hromadné dopravy v Praze,  Muzeum Policie České republiky, Národní galerie v Praze, Národní kulturní památka Vyšehrad,  Národní muzeum,  Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum Praha,  Pražská informační služba, Pražský hrad,  Rumunský kulturní institut, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Vojenský historický ústav Praha, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Židovské muzeum v Praze.

Další podrobnosti najdete na ZDE.


Překvapení slibují i další instituce. Třeba Městská knihovna na jedinou noc vyjme z trezoru a vystaví svou nejcennější knihu, prvotisk Pražské bible. Ale bude tu připraven i bohatý program pro děti. Ve 4. patře knihovny bude v noci otevřena i výstava Bruselský sen o slavné výstavě EXPO 58 v Bruselu.

Velký zájem mezi návštěvníky bývá i o expozice Židovského muzea. To letos poprvé zpřístupní návštěvníkům stálou expozici Židovské tradice a zvyky v Klausově synagoze a Obřadní síně pražského Pohřebního bratrstva. Muzeum ale má jednu výjimku - otevře se až po skončení šabatu ve 22:30.

Připravena mimořádná hromadná doprava
Během muzejní noci bude jezdit devět mimořádných linek pražské hromadné dopravy. Bude je zajišťovat 53 nízkopodlažních autobusů, které budou jezdit celou noc zdarma. "Loni jsme vypravili 370 spojů, letos jich bude minimálně o padesát více," slibuje mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Centrální přestup bude na náměstí Jana Palacha, odkud linky vyrazí do všech otevřeným objektů. "Chceme usnadnit návštěvníkům i návrat domů, proto výjimečně prodloužíme provoz metra až do půl druhé," dodává Pečený.

Návštěvníci mohou letos vyzkoušet i jednu dopravní novinku, Sdružení Auto*Mat připravilo cyklojízdu, která spojí pět vybraných výstav s projížďkou noční Prahou.

"Kolo není jen sportovní náčiní, ale nejvhodnější prostředek pro jízdu moderním městem. Tak proč si nezajet do muzea nebo galerie," vysvětluje jeden z organizátorů cyklojízdy Martin Mareček.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz