Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražskou muzejní noc zahájí přílet Gripenu

  7:03aktualizováno  7:03
Do pražské Muzejní noci odstartuje s nejtěžším kalibrem v boji o přízeň návštěvníků Vojenský historický ústav. V leteckém muzeu Kbely bude mít svou velkou pražskou premiéru stíhací letoun Gripen.

Představení nových Gripenů - ČÁslav, 21.kvĚtna 2005, představení nových Grippenů. | foto: Petr Kocna

"Pražané budou mít poprvé výjimečnou možnost prohlédnout si stíhačku JAS-39 Gripen a třeba ji i porovnat s nejstarším proudový letounem čs. letectva Messerschmitt Me 262 B Schwalbe," slibuje kapitán Robert Speychal.

Na ploše letiště se veřejnosti představí i další jedinečná letadla - vládní letoun Aibus A-319 CJ nebo proudové letouny Aero L-29 Delfín a Aero L-159 Alca, ale i řada unikátů z muzejních sbírek.

Kopie korunovačních klenotů
Hvězdný program si na noc ze soboty na neděli pro návštěvníky připravila i další pražská muzea a galerie. Letos se jich účastní Muzejní noci rekordní počet – 25 institucí, které pro veřejnost otevřou bezplatně 51 objektů. Poprvé se letos v noci otevře brána Obrazárny Pražského hradu, nejstarší nepřetržitě existující sbírky obrazů v Česku.

"Kromě obrazárny bude už tradičně otevřen Starý královský palác, Královský letohrádek a stálá výstava Příběh Pražského hradu," vypočítává David Šebek ze Správy Pražského hradu. Stálou výstavu před několika dny doplnil i originál korunovačního křesla a kopie korunovačních klenotů.


Muzejní noc

Seznam institucí , které se účastní v Praze

České centrum Praha,  České muzeum výtvarných umění v Praze,  Galerie Anderle,  Galerie hlavního města Prahy,  Galerie Rudolfinum,  Hrdličkovo muzeum člověka UK, Langhans Galerie Praha,  Městská knihovna v Praze,  Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, Muzeum a archiv populární hudby – POPMUSEUM, Muzeum hlavního města Prahy, Muzeum městské hromadné dopravy v Praze,  Muzeum Policie České republiky, Národní galerie v Praze, Národní kulturní památka Vyšehrad,  Národní muzeum,  Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum Praha,  Pražská informační služba, Pražský hrad,  Rumunský kulturní institut, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Vojenský historický ústav Praha, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Židovské muzeum v Praze.

Další podrobnosti najdete na ZDE.


Překvapení slibují i další instituce. Třeba Městská knihovna na jedinou noc vyjme z trezoru a vystaví svou nejcennější knihu, prvotisk Pražské bible. Ale bude tu připraven i bohatý program pro děti. Ve 4. patře knihovny bude v noci otevřena i výstava Bruselský sen o slavné výstavě EXPO 58 v Bruselu.

Velký zájem mezi návštěvníky bývá i o expozice Židovského muzea. To letos poprvé zpřístupní návštěvníkům stálou expozici Židovské tradice a zvyky v Klausově synagoze a Obřadní síně pražského Pohřebního bratrstva. Muzeum ale má jednu výjimku - otevře se až po skončení šabatu ve 22:30.

Připravena mimořádná hromadná doprava
Během muzejní noci bude jezdit devět mimořádných linek pražské hromadné dopravy. Bude je zajišťovat 53 nízkopodlažních autobusů, které budou jezdit celou noc zdarma. "Loni jsme vypravili 370 spojů, letos jich bude minimálně o padesát více," slibuje mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Centrální přestup bude na náměstí Jana Palacha, odkud linky vyrazí do všech otevřeným objektů. "Chceme usnadnit návštěvníkům i návrat domů, proto výjimečně prodloužíme provoz metra až do půl druhé," dodává Pečený.

Návštěvníci mohou letos vyzkoušet i jednu dopravní novinku, Sdružení Auto*Mat připravilo cyklojízdu, která spojí pět vybraných výstav s projížďkou noční Prahou.

"Kolo není jen sportovní náčiní, ale nejvhodnější prostředek pro jízdu moderním městem. Tak proč si nezajet do muzea nebo galerie," vysvětluje jeden z organizátorů cyklojízdy Martin Mareček.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz