Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Pražské šortky“ vyhrál australský „kraťas“ Pod povrchem

  10:59aktualizováno  10:59
Hlavní cenu čtvrtého ročníku Festivalu krátkých filmů Praha udělila mezinárodní porota snímku nazvanému Pod povrchem australského režiséra Reneho Hernandeze. Jde o příběh dospívajícího chlapce, líčí jeho pocit strachu, ohrožení i cestu k objevení sebe sama.

Z filmu Pod povrchem | foto: Passion PIctures

Porota, v níž za Českou republiku usedli režisér a producent David Ondříček a ředitel Radia 1 Saša Michailidis, na něm ocenila především silný emocionální náboj, ucelené filmové zpracování a slibný režijní styl.

Hernandez, původem tanečník a herec, už za své předchozí krátkometrážní projekty získal řadu cen, včetně té pro nejlepší australský krátký film.

Zvláštní uznání si odnáší snímek Wrestling režiséra Grímura Hákonarsona z Islandu a film nazvaný E Finita la Commedia režisérské dvojice Jean-Julien Collette a Oliver Tollet z Belgie.

První z nich vypráví o dvou zápasnících, pro něž se sport stává prostředkem k vyjádření vzájemných citů. Je dojemným, citlivě zpracovaným snímkem s výjimečnou atmosférou - zdůvodnila rozhodnutí jury.

Secondsexe přitáhla diváky

Mezi třemi soutěžními a devíti nesoutěžními sekcemi festivalu zkráceně přezdívaného Pražské šortky vzbudila velký zájem kolekce přístupná až od 18 let. Pod názvem SecondSexe: orgasmus na ženský způsob přivedla na plátno krátké filmy, natočené pěti ženami pro francouzskou společnost SoFilles Productions. Za cíl si vytkly přinést nový úhel pohledu na zobrazení ženské erotiky a poprvé byly uvedeny letos na mezinárodním festivalu krátkých filmů Circuito Off v Benátkách.

Hákonarson je absolventem pražské FAMU z roku 2004. Jeho film Slávek the Shit byl oceněn na přehlídkách po celém světě a objevil se i ve studentské sekci festivalu v Cannes 2005.

Druhý držitel čestného uznání je černobílým filmem popisujícím dialog otce se synem v zaparkovaném autě. S plynoucím časem přitvrzuje nejen jejich debata.

"Cenu jsme se rozhodli udělit za mimořádné a věrohodné herecké výkony i ďábelský smysl pro humor," vysvětlila porota. Collette a Tollet se potkali při studiích v Bruselu, nyní připravují první celovečerní film.

Své ocenění udělili také diváci. Hlasováním rozhodli o tom, že vítězem byl vyhlášen snímek Katie Wolfové z Nového Zélandu s názvem To je ona. Jde o nápaditou tragikomedii o náhodném spojení mladé rodící ženy a dívenky, která jí za pár let zcela rozvrátí život.

Festival krátkých filmů Praha pořádají organizátoři MFF v Karlových Varech. Mezinárodní soutěže se zúčastnilo osmnáct filmů z celého světa.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Johnny Depp jednal v sebeobraně a chránil ostatní, tvrdí jeho právníci

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Johnny Depp prohlásil, že člen štábu, který herce obvinil, že ho při natáčení filmu Město lží napadl, utrpěl zranění...

Najdete na iDNES.cz