Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Pražské šortky“ vyhrál australský „kraťas“ Pod povrchem

  10:59aktualizováno  10:59
Hlavní cenu čtvrtého ročníku Festivalu krátkých filmů Praha udělila mezinárodní porota snímku nazvanému Pod povrchem australského režiséra Reneho Hernandeze. Jde o příběh dospívajícího chlapce, líčí jeho pocit strachu, ohrožení i cestu k objevení sebe sama.

Z filmu Pod povrchem | foto: Passion PIctures

Porota, v níž za Českou republiku usedli režisér a producent David Ondříček a ředitel Radia 1 Saša Michailidis, na něm ocenila především silný emocionální náboj, ucelené filmové zpracování a slibný režijní styl.

Hernandez, původem tanečník a herec, už za své předchozí krátkometrážní projekty získal řadu cen, včetně té pro nejlepší australský krátký film.

Zvláštní uznání si odnáší snímek Wrestling režiséra Grímura Hákonarsona z Islandu a film nazvaný E Finita la Commedia režisérské dvojice Jean-Julien Collette a Oliver Tollet z Belgie.

První z nich vypráví o dvou zápasnících, pro něž se sport stává prostředkem k vyjádření vzájemných citů. Je dojemným, citlivě zpracovaným snímkem s výjimečnou atmosférou - zdůvodnila rozhodnutí jury.

Secondsexe přitáhla diváky

Mezi třemi soutěžními a devíti nesoutěžními sekcemi festivalu zkráceně přezdívaného Pražské šortky vzbudila velký zájem kolekce přístupná až od 18 let. Pod názvem SecondSexe: orgasmus na ženský způsob přivedla na plátno krátké filmy, natočené pěti ženami pro francouzskou společnost SoFilles Productions. Za cíl si vytkly přinést nový úhel pohledu na zobrazení ženské erotiky a poprvé byly uvedeny letos na mezinárodním festivalu krátkých filmů Circuito Off v Benátkách.

Hákonarson je absolventem pražské FAMU z roku 2004. Jeho film Slávek the Shit byl oceněn na přehlídkách po celém světě a objevil se i ve studentské sekci festivalu v Cannes 2005.

Druhý držitel čestného uznání je černobílým filmem popisujícím dialog otce se synem v zaparkovaném autě. S plynoucím časem přitvrzuje nejen jejich debata.

"Cenu jsme se rozhodli udělit za mimořádné a věrohodné herecké výkony i ďábelský smysl pro humor," vysvětlila porota. Collette a Tollet se potkali při studiích v Bruselu, nyní připravují první celovečerní film.

Své ocenění udělili také diváci. Hlasováním rozhodli o tom, že vítězem byl vyhlášen snímek Katie Wolfové z Nového Zélandu s názvem To je ona. Jde o nápaditou tragikomedii o náhodném spojení mladé rodící ženy a dívenky, která jí za pár let zcela rozvrátí život.

Festival krátkých filmů Praha pořádají organizátoři MFF v Karlových Varech. Mezinárodní soutěže se zúčastnilo osmnáct filmů z celého světa.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz